ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ 2-0... ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΩΡΑΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ... ΝΙΚΗ... ΤΡΙΠΟΝΤΟ!!!

Νοε 24, 2017
Επιτέλους ωραία εμφάνιση… Νίκη… και το πρώτο φετινό τρίποντο για τα Λιοντάρια… χωρίς μάλιστα να δεχθούν καθώς επικράτησαν του Καραϊσκάκη με 2-0.
Μια νίκη πέρα για πέρα δίκαιη, αφού οι παίκτες του Πανσερραϊκού ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και όταν υποχώρησαν στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσαν γήπεδο στους αντιπάλους τους δεν κινδύνεψαν ούτε στιγμή από την ομάδα της Άρτας.
Οι παίκτες του Πανσερραϊκού μπήκαν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, με πάθος και διάθεση δείχνοντας από πολύ νωρίς τις διαθέσεις τους, στους φιλοξενούμενους οι οποίοι στο πρώτο ημίχρονο περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο.
Η υπεροχή του Πανσερραϊκού δεν άργησε να καρποφορήσει, καθώς μετά την μεγάλη ευκαιρία στο 13’(Δούμτσιος) ο Ρούτσης με ένα εκπληκτικό εναέριο μονοκόμματο σουτ στο 27’, πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ και έβαλε φωτιά στο Δημοτικό. Τα Λιοντάρια με ανεβασμένη την ψυχολογία κυνήγησαν και το δεύτερο γκολ το πλησίασαν στο 35’ το πέτυχαν όμως στο 45’+ με τον Γκούρτσα(π) στο καλύτερο χρονικά σημείο του αγώνα.
Στο Β’ ημίχρονο οι παίκτες του Πανσερραϊκού έδωσαν μέτρα στον αντίπαλο, που είχε μια φλύαρη υπεροχή στον χώρο του κέντρου χωρίς να καταφέρει να φανεί επικίνδυνος και να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Αντίθετα στις αντεπιθέσεις τους οι  Σερραίοι ήταν πολύ επικίνδυνοι, πλησίασαν το γκολ, δεν κατάφεραν όμως να το πετύχουν. Μάλιστα ήταν τέτοιο το πάθος και η διάθεση για τη νίκη των παικτών του Πανσερραϊκού σήμερα που όταν στο τελευταίο δεκάλεπτο μετά από εντολή του προπονητή ο αρχηγός σήμερα Γκούρτσας επέστρεψε και αγωνίσθηκε στα μετόπισθεν ως 3ο σέντερ μπακ ήταν ανίκητος στο ψηλό παιχνίδι καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν ξεκινήσει τα γεμίσματα.
Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Κιγιτζή βρήκε τους ποδοσφαιριστές να πανηγυρίζουν δεχόμενοι το χειροκρότημα των Σερραίων φιλάθλων.
Καλό το διαιτητικό τρίο των Κιγιτζή(Θράκης), Διαμαντή, Τερζόπουλου(Έβρου)

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΟ LIVE...

Επιστροφή στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών, για τον Πανσερραϊκό, όπου σήμερα Σάββατο 25/11, στις 15:00, θα υποδεχθεί τον Καραϊσκάκη με μοναδικό στόχο τη νίκη και το τρίποντο. Ένα παιχνίδι που διεξάγεται στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Football League.

sotos 2

LIVE... LIVE... LIVE... LIVE...

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

85' αλλαγή για τον Πανσερραϊκό - ο Ζιγκερίδης στη θέση του Πόζογλου

78' αλλαγή για τους γηπεδούχους - ο νεαρός Γιαξής στη θέση του Ρούτση

75' αλλαγή για τους φιλοξενούμενους - ο Μιχάλης στη θέση του Κυριάκη

69' ωραία επιθετική προσπάθεια του Γκέκα από αριστερά, μπαίνει μέσα στην περιοχή, πιάνει διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ απ' το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μέλκα

65' αλλαγή για τον Πανσερραϊκό - ο Γκέκας αντικαθιστά τον Δούμτσιο

63' ο Γκούρτσας με ωραία προσπάθεια μπαίνει στην περιοχή, περνάει 1-2 αντιπάλους, τελευταία στιγμή όμως χάνει το κοντρόλ και την ευκαιρία να πετύχει το 3-0, με έναν Πανσερραϊκό μετά το πρώτο 10λεπτο να έχει ισορροπήσει το παιχνίδι

62' μακρινή επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Πόζογλου, με δυσκολία ο Μέλκα αποκρούει σε κόρνερ, που περνάει ανεκμετάλλευτο

60' αλλαγή για τους φιλοξενούμενους - ο Ευαγγέλου στη θέση του Γυφτοκώστα

59' σέντρα του Παπανίκου από δεξιά, κεφαλιά του Λουκίνα, αποκρούει εντυπωσιακά στη δεξιά του γωνία ο Ρίστιτς

54' αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Γκούρτσας κάνει πολύ ωραία προσπάθεια, από θέση μέσα αριστερά συγκλίνει προς τον άξονα και απ' το ημικύκλιο πιάνει δυνατό σουτ αλλά η μπάλα καταλήγει ψηλά άουτ

52' μπάσιμο του Κυριάκη από αριστερά, μπήκε μέσα στην περιοχή, το σουτ που έπιασε όμως απέκρουσαν οι αμυνόμενοι

- Με θετική διάθεση μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο Β' ημίχρονο, εκμεταλλευόμενοι το ότι οι παίκτες του Πανσερραϊκού έχουν δώσει μέτρα στο γήπεδο

- Ξεκίνησε το Β' ημίχρονο με μια αλλαγή για τους φιλοξενούμενους - ο Δημητριάδης στη θέση του Κόλινς

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

- Με τον καλύτερο τρόπο για τον Πανσερραϊκό ολοκληρώθηκε το Α' ημίχρονο, καθώς στις καθυστερήσεις πέτυχε το 2-0, πήρε ένα σαφές προβάδισμα για να πετύχει την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Ένα σκορ στο Α' ημίχρονο, που αντικατοπτρίζει πλήρως την αγωνιστική εικόνα του, με τον Πανσερραϊκό να εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο την πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε.

45'+ ΓΚΟΛ!!! 2-0  ο Γκούρτσας εκτελεί εύστοχα απ' τα 11 μέτρα και γράφει το 2-0 σε πολύ καλό χρονικά σημείο για τον Πανσερραϊκό

45' ΠΕΝΑΛΤΥ για τον Πανσερραϊκό, μετά από φάση διαρκείας και μονοκόματο σουτ του Ρούτση, η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυνόμενου με τον διαιτητή Κιγιντζή να δείχνει κατευθείαν την άσπρη βούλα του πέναλτυ

43' πολύ ωραία προσπάθεια του Στέβιτς από δεξιά, μπήκε μέσα στην περιοχή, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έχασε όμως το κοντρόλ και τη μπάλα και μαζί και την ευκαιρία να πετύχει κάτι καλό

41' ωραίο γυριστό σουτ του Πόζογλου λίγο έξω απ' τη μεγάλη περιοχή και δεξιά, η μπάλα περνάει λίγο άουτ απ' το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μέλκα

35' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!! Ο Ρούτσης έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, προχώρησε μερικά μέτρα, πάσαρε στον κενό χώρο στον Δούμτσιο, ο οποίος μέσα απ' την περιοχή κι αριστερά έπιασε ένα δυνατό σουτ, που δεν αιφνιδίασε τον Μέλκα, ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ. Στην εκτέλεσή του και στην εξέλιξη της φάσης ο Γκούρτσας απ' το σημείο του πέναλτυ πάσαρε στον Πόζογλου που για λίγο δεν πρόλαβε τον εξερχόμενο Μέλκα, που κατάφερε τελικά να μπλοκάρει

29' κίτρινη κάρτα στον Μακρίδη για σκληρό φάουλ στον Γκούρτσα

27' ΓΚΟΛ!!! 1-0  ο Ρούτσης. Ο Στέβιτς από θέση έξω δεξιά έβγαλε σέντρα, η μπάλα βρήκε σε σώμα αμυνόμενου και στρώθηκε στον Ρούτση, ο οποίος με ένα πανέμορφο εναέριο σουτ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Μέλκα, ο οποίος ήταν αδύνατο να αντιδράσει, ένα γκολ που οι παίκτες του Πανσερραϊκού πανηγύρισαν έξαλλα εντός γηπέδου αλλά και οι φίλαθλοι στις κερκίδες

23' αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, μακρινό σουτ του Λουκίνα, μπλοκάρει ο Ρίστιτς - με τους φιλοξενούμενους να έχουν ισορροπήσει σταδιακά το παιχνίδι μετά το 15'

17' στην πρώτη οργανωμένη επίθεση των φιλοξενούμενων ο Λουκίνας έπιασε μακρινό σουτ, που κατέληξε άουτ και δεν ανησύχησε τον Ρίστιτς

15' δυνατό σουτ του Ιωαννίδη έξω απ' την περιοχή κι αριστερά μπλοκάρει ο Μέλκα

13' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τον Πανσερραϊκό, όταν μετά από φάση διαρκείας ο Δούμτσος έπιασε εναέριο πλασέ αλλά στο δεξί του παραθυράκι απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μέλκα

11' σέντρα στην περιοχή από τους φιλοξενούμενους, ο Τσελεπίδης δεν απομακρύνει σωστά, η μπάλα στρώνεται στον Χούσο που πιάνει ένα αδύναμο σουτ που καταλήγει λίγο άουτ

10' έντονη επιθετική δραστηριότητα αναπτύσσει στα πρώτα λεπτά ο Πανσερραϊκός, που απέφερε ένα κόρνερ και δύο φάουλ έξω απ' την περιοχή, χωρίς όμως να δημιουργηθεί η μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους

- Ξεκίνησε το παιχνίδι, με τον Πανσερραϊκό να έχει μπει πολύ δυνατά, δείχνοντας τις προθέσεις του στους φίλους της ομάδας που τα τελευταία λεπτά πύκνωσαν αρκετά τις κερκίδες του Δημοτικού

- Καλησπέρα απ' το "έρημο" Δημοτικό Γήπεδο Σερρών, αφού λιγοστός είναι ο κόσμος στις κερκίδες του γηπέδου και μάλιστα απ' τη μεριά των "Che Guevara" δεν υπάρχουν πανό, προφανώς ως ένδειξη διαμαρτυρίας, ενώ οι Red Lions απ' τη μεριά τους έχουν βάλει μόνο ένα πανό. Οι ομάδες έχουν βγει στην καταπακτή κι όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι...

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π. Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσαμούρης, Τσελεπίδης, Ιωαννίδης, Στέβιτς, Παπουτσογιαννόπουλος, Ρούτσης(78' Γιαξής), Πόζογλου(85' Ζιγκερίδης), Δούμτσιος(65' Γκέκας), Τσιμίκας, Γκούρτσας

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ(Σ. Παπαβασιλείου): Μέλκα, Θεολόγου, Καραγιαννίδης, Χούσος, Παπανίκου, Μακρής, Κόλινς(46' Δημητριάδης), Μακρίδης, Γυφτοκώστας(60' Ευαγγέλου), Κυριάκης(75' Μιχάλης), Λουκίνας

Διαιτητής: Κιγιντζή (Θράκης)
Βοηθοί: Διαμαντής, Τερζόπουλος (Έβρου)
4ος: Κοτσάνης (Δράμας)