ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ 2-1... ΝΙΚΗΣΕ... 2X2 ΜΕΣΑ… ΘΕΛΕΙ… ΠΡΕΠΕΙ… ΚΑΙ ΕΞΩ!!!

Μαρ 09, 2018

ΦΩΤΟ: οι παίκτες του Πανσερραϊκού πανηγυρίζουν το 2ο προσωπικό γκολ τοτυ Δημήτρη Γκούρτσα, 2ο και για τον Πανσερραϊκό στην αγχωτική στο τέλος νίκη με 2-1 επί του Απόλλωνα Λάρισας...

Βαθμολογική ανάσα το τρίποντο που πήρε ο Πανσερραϊκός, σήμερα Σάββατο 10/3, κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας, με 2-0 χάρις στα δυο γκολ που πέτυχε ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα Δημήτρης Γκούρτσας, κάνοντας το 2Χ2 εντός έδρας και πρέπει να δει και τα εκτός έδρας παιχνίδια.
Εκεί που είναι η φετινή του πληγή, καθώς η βαθμολογική του συγκομιδή είναι ελάχιστη(1 βαθμός) και φυσικά δεν έχει κερδίσει ακόμη τρίποντο.
Οι παίκτες του Πανσεραϊκού μπήκαν ορεξάτοι και αποφασισμένοι στο παιχνίδι. Πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες τις οποίες σπατάλησαν, κατάφεραν όμως τελικά με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα να αξιοποιήσουν δυο ευκαιρίες που συνέχιζαν να δημιουργούν και να πάρουν ένα μαξιλαράκι ασφαλείας στο παιχνίδι, κάνοντας το 2-0.
Στο Β’ ημίχρονο όσοι περίμεναν ότι ο Πανσερραϊκός θα συνεχίσει να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στο παιχνίδι διαψεύστηκαν, αφού αυτό κράτησε μόνο για λίγα λεπτά.
Ο Πανσερραϊκός άρχισε να υποχωρεί και με τις αλλαγές που έγιναν οι οποίες δεν βοήθησαν, τα Λιοντάρια έδειχναν κομμένα στα δύο. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Λαρισαίοι οι οποίοι άρχισαν να βγαίνουν μπροστά. Πλησίασαν στο γκολ στο 53’, το άγγιξαν στο 73’(δοκάρι,) το πέτυχαν στο 84’ και τότε όλοι έφεραν στα μυαλό άσχημες μνήμες προηγούμενων αγώνων, που ευτυχώς δεν επαληθεύτηκαν αυτή τη φορά και ο Πανσερραϊκός πανηγύρισε στο τέλος ένα τρίποντο που είναι απαραίτητο για να βλέπει με περισσότερη αισιόδοξα το μέλλον του στην κατηγορία.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΟ LIVE....

Παρακολουθήστε Λεπτό Προς Λεπτό έναν ακόμη τελικό για τον Πανσερραϊκό, κόντρα αυτή τη φορά στον Απόλλωνα Λάρισας, στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Football League, που θα διεξαχθεί σήμερα Σάββατο 10 Μαρτίου 2018, στις 15:00, στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών και με τηλεοπτική κάλυψη από την ΕΡΤ3.
BLAXOS XROMATA 2

LIVE... LIVE... LIVE... LIVE...

- Καλησπέρα απ' το Δημοτικό Γήπεδο Σερρών... Όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι με εξαιρετικές καιρικές και γηπεδικές συνθήκες... Λιγοστός ο κόσμος στο γήπεδο, αφού η ήττα της περασμένης Τετάρτης σίγουρα λειτούργησε αρνητικά στην προσέλευση των φιλάθλων...

05' ο Πανσερραϊκός έχει μπει ορεξάτος στο παιχνίδι και από την αρχή έχει πάρει τα ηνία του αγώνα κερδίζοντας σιγά σιγά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο

06' ΕΥΚΑΙΡΙΑ!! Ωραία εναλλαγή της μπάλας Κάκκο και Κρητικού με τον τελευταίο να μπαίνει στην περιοχή κι αριστερά και να πιάνει ένα διαγώνιο σουτ αλλά να αποκρούει με τα πόδια την τελευταία στιγμή ο Παϊτέρης

11' βαθιά μπαλιά για τους φιλοξενούμενους, ο Τσιλούλης φεύγει από αμφισβητούμενη θέση αλλά το μακρινό πλασέ που επιχειρεί είναι εντελώς άστοχο

12' σέντρα σουτ του Τσιλούλη περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

13' ο Πόζογλου μέσα απ' την περιοχή κι αριστερά μετά από ωραία επιθετική ενέργεια κάνει ωραίο σουτ αλλά η μπάλα περνάει παράλληλα προς την εστία του τέρματος χωρίς να βρεθεί κάποιος συμπαίκτης του να την προωθήσει στα δίχτυα

17' ο Πανσερραϊκός συνεχίζει να είναι στο προσκήνιο και με τον Παπουτσογιαννόπουλο αυτή τη φορά να επιχειρεί δυνατό σουτ απ' το ύψος της περιοχής και δεξιά, μπλοκάρει όμως και πάλι ο Παϊτέρης

19' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!! με τον Κάκκο ο οποίος επιχείρησε ένα πολύ ωραίο φαλτσαριστό σουτ απ' το ύψος της περιοχής, η μπάλα βρήκε σε αμυνόμενο κι έφυγε λίγο άουτ απ' το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παϊτέρη σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο

21' κίτρινη κάρτα για τον Σιάκκα

24' άλλη μια ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό με τον Παπουτσογιαννόπουλο να πιάνει σουτ μέσα απ' την περιοχή κι αριστερά και ο Παϊτέρης με δυσκολία να αποκρούει με το αριστερό του χέρι, αποσοβώντας ένα βέβαιο κίνδυνο για την εστία του

25' μακρινό φάουλ απευθείας εκτελεσμένο για τους φιλοξενούμενους απ' τον Μαυρία, ήταν αδύνατο να απειλήσει το Ρίστιτς που μπλόκαρε με ευκολία τη μπάλα

26' ξαφνικό δυνατό σουτ απ' το ημικύκλιο του Κρητικού, η μπάλα με τη συνδρομή του Παϊτέρη κατέληξε λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι

31' ΓΚΟΛ!!! 1-0  ο Γκούρτσας. Η επιθετική υπεροχή του Πανσερραϊκού αποδίδει επιτέλους, αφού μετά από σέντρα ακριβείας του Κάκκο από δεξιά, ο Γκούρτσας πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με ένα πολύ ωραίο γυριστό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παϊτέρη, δίνοντας προβάδισμα στον Πανσερραϊκό και πετυχαίνοντας ένα γκολ που το ζητούσε εδώ και πολύ καιρό

38' ΓΚΟΛ!!! 2-0 ο Γκούρτσας. Ωραία συνολική επιθετική ενέργεια των παικτών του Πανσερραϊκού από τα δεξιά, με τον Ορφανίδη να μπαίνει μέσα στην περιοχή, να βγάζει κοντινή σέντρα και ο Γκούρτσας να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και με κοντινό πλασέ να στέλνει για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα, σε μια φάση που μοιάζει πολύ μ' αυτή του πρώτου γκολ

- Ολοκληρώθηκε το Α' ημίχρονο με τους καλύτερους οιωνούς, αφού ο Πανσερραϊκός βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 2-0, καθώς ήταν ο κυρίαρχος του αγώνα και θα μπορούσε να διευρύνει κι άλλο το δείκτη του σκορ με τις τόσες ευκαιρίες που δημιούργησε...

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

- Ξεκίνησε το Β' ημίχρονο με μια αλλαγή - στη θέση του Παπουτσογιαννόπουλου ο Χατζητερζόγλου

50' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!!! Δυνατά μπήκε ο Πανσερραϊκός και στο Β' ημίχρονο και στο πρώτο 5λεπτο κέρδισε δύο διαδοχικά κόρνερ. Το πρώτο εκτέλεσε ο Κάκκο, στο δεύτερο δοκάρι ο Τσελεπίδης έπιασε καρφωτή κεφαλιά αλλά ο Παϊτέρης απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ

53' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!! Αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Κανούλας σπάει στον Τσιλούλη μέσα στην περιοχή, αυτός μόνος απέναντι απ' τον Ρίστιτς πιάνει ένα άστοχο σουτ και χάνει μεγάλη ευκαιρία στη μια και μοναδική ευκαιρία που δημιούργησαν οι Θεσσαλοί στα καρέ του Πανσερραϊκού

57' καλή ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό, με τον Κάκκο από αριστερά να επιχειρεί μπάσιμο, την κατάλληλη στιγμή να βρίσκει τον Πόζογλου, αυτός απ' το ημικύκλιο πιάνει ένα αδύναμο σουτ που δεν ανησυχεί τον Παϊτέρη, ο οποίος μπλοκάρει

60' Αλλαγή για τον Πανσερραϊκό - ο Δούμτσιος στη θέση του Κρητικού

61' κίτρινη κάρτα για τον Ορφανίδη

65' μετά το δυνατό ξεκίνημά τους στο Β' ημίχρονο οι Σερραίοι σταδιακά υποχώρησαν δίνοντας χώρο στους φιλοξενούμενους και προσπαθώντας να γίνουν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις σε ένα Β' μέρος που ο ρυθμός έχει πέσει. Από την άλλη οι Λαρισαίοι έχουν μια εδαφική υπεροχή χωρίς να έχουν καταφέρει να γίνουν ιδιαίτερα επικίνδυνοι μέχρι στιγμής

66' μακρινό δυνατό σουτ του Μαυρία, η μπάλα λίγο άουτ απ' το δεξί κάθετο δοκάρι

67'  Αλλαγή για τη Λάρισα - ο Καρακατσάνης στη θέση του Τσιλούλη
      Αλλαγή για τον Πανσερραϊκό - στη θέση του Ορφανίδη ο Ναζίμ

73' ΔΟΚΑΡΙ!! Παιδαριώδες λάθος στην άμυνα του Πανσερραϊκού, με τον Αγρόδημο να το εκμεταλλεύεται, να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ρίστιτς και στην επαναφορά μπλοκάρει ο Ρίστιτς

77' Αλλαγή για τη Λάρισα - στη θέση του Σουλίδη ο Σανσανίτ

79' απευθείας εκτέλεση φάουλ από μακρινή θέση του Πόζογλου, η μπάλα λίγο άουτ απ' το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παϊτέρη

80' Αλλαγή για τη Λάρισα - ο Γαρυφαλλόπουλος στη θέση του Χατζή

83' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Αντεπίθεση των Σερραίων με τον Πόζογλου να μπαίνει από αριστερά, να πασάρει στον Ναζίμ, αυτός απ' τη θέση του πέναλτυ να πιάνει σουτ που καταλήγει απελπιστικά άουτ

84' ΓΚΟΛ!!! 2-1 ο Μαυρίας. Γρήγορη επίθεση των φιλοξενούμενων με τον Μαυρία τελικό αποδέκτη με κοντινό πλασέ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Ρίστιτς, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι στα τελευταία αυτά λεπτά που απομένουν