ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 1-1... ΕΧΑΣΕ ΤΗ ΝΙΚΗ... ΥΠΟΒΙΒΑΖΕΤΑΙ ΣΤΗ Γ' ΕΘΝΙΚΗ!!!!

Μαϊ 15, 2018

ΦΩΤΟ: ονειρικό ντεμπούτο ως βασικός για τον Στέφανο Πέτρου, τον 18χρονο επιθετικό του Πανσερραϊκού που συνδύασε την πρώτη του συμμετοχή στην Football league, στην βασική ενδεκάδα με γκολ, που δεν στάθηκε όμως ικανό να χαρίσει τη νίκη στον πανσερραϊκό και μαζί να διατηρήσει τις όποιες ελπίδες για παραμονή...

Έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια και μαζί κάθε ελπίδα για παραμονή στην Football League, αφού υποβιβάζεται πλέον και μαθηματικά στην Γ’ Εθνική κατηγορία. Μπορούσε βέβαια να πάρει παράταση στις μαθηματικές ελπίδες αν ο Κρητικός ήταν εύστοχος στο πέναλτι που εκτέλεσε με τη λήξη του αγώνα.
Ένα πικρό ποτήρι που το πίνουν οι Σερραίοι μετά από μια πολύ άσχημη χρονιά που στις τελευταίες αγωνιστικές το ζητούμενο για τον Πανσερραϊκό ήταν η ολοκλήρωση της χρονιάς με παρουσία σε όλα τα παιχνίδια, για να αποφύγει τα χειρότερα.
Έτσι τη σημερινή κατάληξη λίγο πολύ την περίμεναν οι φίλοι του Πανσερραϊκού που εδώ και καιρό είχαν αρχίσει να  συμβιβάζονται με την ιδέα του υποβιβασμού. Βέβαια αυτή είναι μια νέα Μαύρη σελίδα στην ιστορία του Πανσερραϊκού, αφού μετά τους υποβιβασμούς στη Γ΄Εθνική το 1992-93 και το 1994-95 ήρθε ο οικιοθελής υποβιβασμός το 2013, μετά τον θάνατο του αείμνηστου Πέτρου Θεοδωρίδη, για να οδηγηθούμε στη φετινή πολύ δύσκολη χρονιά που ο Πανσερραϊκού παίρνει τον δύσβατο δρόμο για την Εθνική Ερασιτεχνική κατηγορία της Ελλάδας την Γ’ Εθνική.
Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι σήμερα ο Πανσερραϊκός ήταν και πάλι ευδιάθετος, είχε τις καλές του στιγμές οι οποίες στο Β’ ημίχρονο ήταν περισσότερες. Προηγήθηκε στο σκορ, έχασε πολλές και καλές ευκαιρίες να ξαναπάρει κεφάλι στο σκορ με αποκορύφωμα το πέναλτι.
Το μεγάλο κέρδος βέβαια ήταν οι τρεις νεαροί Σερραίοι ποδοσφαιριστές που σήμερα αγωνίστηκαν βασικοί. Ο Στέφανος Πέτρου, που σκόραρε κιόλας στο ντεμπούτο ως βασικός, ο Κυριάκος Γιαξής και ο Κώστας Δούμτσιος αλλά και ο νεαρός προπονητής του Πανσερραϊκού Πέτρος Στοΐλας που ανταποκρίθηκε στις δύσκολες στιγμές για τα Λιοντάρια βρήκε τον τρόπο και ενέπνευσε τους παίκτες του Πανσερραϊκού οι οποίοι, τηρουμένων των αναλογιών, ολοκληρώνουν την παρουσία τους στην Football League όσο πιο ανταγωνιστικά γίνεται.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΟ LIVE...

Παρακολουθήστε Λεπτό Προς Λεπτό τον αγώνα του Πανσερραϊκού κόντρα στην Παναχαϊκή, που διεξάγεται σήμερα Τετάρτη 16 Μαΐου, στις 17:00, στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών, στα πλαίσια της 32ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής.
BLAXOS XROMATA

LIVE... LIVE... LIVE... LIVE... LIVE...

- Καλησπέρα απο το άδειο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών αφού λίγοι είναι αυτοί που ήρθαν να παρακολουθήσουν αυτό το παιχνίδι, το οποίο πρόκειται σε λίγο να ξεκινήσει καθώς διαιτητές και παίκτες ήδη έκαναν την εμφάνιση τους στην καταπακτή της θύρας 5.

- Ξεκίνησε το παιχνίδι με μία έκπληξη από κάθε προπονητή αφού στην ενδεκάδα του Πανσερραϊκού στο αρχικό σχήμα συμπεριλαμβάνεται και ο νεαρός επιθετικός Στέφανος Πέτρου ενώ από την πλευρά της Παναχαϊκής, ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος χρησιμοποιεί για πρώτη φορά τον 44χρονο πορτιέρο Κώστα Χαλκιά

06' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά για τις δύο ομάδες με μία μακρινή σέντρα-γέμισμα των φιλοξενούμενων, κεφαλιά του  Κυνηγόπουλου, απέκρουσε εύκολα ο Πολίτης

07' Διαγώνιο σουτ του Ενομό από το ύψος της περιοχής και αριστερά , η μπάλα ψηλά άουτ

16' Αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, δυνατό σουτ του Αποστολόπουλου από πολύ πλάγια και αριστερά , η μπάλα  άουτ

19' ΓΚΟΟΟΟΛ!!! 1-0 Ο Πέτρου. Μοιάζει απίστευτο αλλά ο 18χρονος Σερραίος επιθετικός στην πρώτη του εμφάνιση στην αρχική ενδεκάδα πετυχαίνει και γκολ που ασφαλώς είναι το πρώτο  του. Ο Πέτρου πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, ελίχθηκε πολύ όμορφα και από το ύψος της περιοχής έπιασε ένα συρτό δυνατό σουτ που στάθηκε αδύνατο στον έμπειρο Χαλκιά να αντιδράσει. Ένα γκολ που πανηγύρισε έντονα ο νεαρός Σερραίος επιθετικός

29' Δυνατό σουτ του Κυνηγόπουλου λίγο έξω από την περιοχή και αριστερά, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Πολίτης

30' Ολοκληρώθηκε το πρώτο μισάωρο με τους Σερραίους να είναι μπροστά στο σκορ. Οι Αχαιοί όμως τα τελευταία λεπτά έχουν ανεβάσει την απόδοσή τους και είναι αυτοί που έχουν σχετική υπεροχή χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο όμως αφού το παιχνίδι γενικά είναι μέτριο

37΄Σουτ του Κρητικού μέσα από την περιοχή και αριστερά στην κλειστή γωνία, αποκρούει σε κόρνερ ο Χαλκιάς

38' ΓΚΟΛ! 1-1 ο Κυνηγόπουλος. Ταχύτατη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Αργυρόπουλος έβγαλε ωραία μπαλιά στον Κυνηγόπουλο, αυτός κατέβασε με την μία την μπάλα και έπιασε ένα δυνατό σουτ που απέκρουσε σε πρώτο χρόνο ο Πολίτης αλλά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του.

42' Κόκκινη κάρτα(δεύτερη κίτρινη) στον Αποστολόπουλο κι έτσι η ομάδα των Αχαιών θα συνεχίσει με 10 παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα

45'+1' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!! για τον Πανσερραϊκό όταν μετά απο φάση διαρκείας από το ημικύκλιο ο Κρητικός έπιασε ένα μονοκόματο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

45'+2' ΝΕΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ! όταν σε ξαφνική αντεπίθεση των Σερραίων ο Κρητικός έβγαλε με κάθετη τον Δούμτσιο μόνο του απέναντι από τον Χαλκιά, ο Σερραίος επιθετικός όμως μέσα από την περιοχή και δεξιά πάσαρε απελπιστικά άουτ χάνοντας την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα  μέχρι τώρα

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46' Με μία αλλαγή ξεκινάει το 2ο ημίχρονο για τον Πανσερραϊκό, ο Ρούσσος στη θέση του Σιάκκα

53' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τον Πανσερραϊκό όταν μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας Ποζατζίδη Κρητικού, ο τελευταίος μόνος προ του Χαλκιά έπιασε ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή και αριστερά κι έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

59' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, ο Μωραΐτης στη θέση του Αργυρόπουλου

64' Σουτ του Πλέγα μπλοκάρει ο Πολίτης στην αριστερή γωνία

65' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους , ο Ντάσιος στη θέση του Αντωνακόπουλο

66' Σουτ του Κρητικού από το ημικύκλιο, δεν είναι πολύ δυνατό, δεν ανησυχεί ο Χαλκιάς που μπλοκάρει σταθερά

68' Αλλαγή για τον Πανσερραϊκό, ο Πόζογλου στη θέση του νεαρού Πέτρου

73' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τον Πανσερραϊκό με τον Δούμτσιο από το ημικύκλιο να πιάνει δυνατό σουτ, ο Χαλκιάς αποκρούει

75' Αντεπίθεση των φιλοξενούμενων , ο Μουστακόπουλος σουτάρει από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει ο Πολίτης

78' Αλλαγή για τον Πανσερραϊκό, ο Στέβιτς στη θέση του Γιαξή

79' Σουτ του Κρητικού από το ημικύκλιο, μπλοκάρει στην αριστερή γωνία ο Χαλκιάς

84' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, ο Κωνσταντακόπουλος στη θέση του Μουστακόπουλου

90' +3' ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Πανσερραϊκό. Ο Ρούσσος έπιασε ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυνόμενου, μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Κρητικός, ο οποίος το εκτέλεσε πολύ άστοχα, ψηλά άουτ, ενώ ο Χαλκιάς είχε πέσει στη δεξιά του γωνία

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π. Στοΐλας): Πολίτης, Αναστασόπουλος, Ποζατζίδης, Σιάκκας(46' Ρούσσος), Τσελεπίδης, Ναζίμ, Γιαξής(78' Στέβιτς), Κρητικός, Πέτρου(68' Πόζογλου), Δούμτσιος, Ενομό

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ(Σ. Οφρυδόπουλος): Χαλκιάς, Πολίμος, Αργυρόπουλος(59' Μωραΐτης), Σωτηράκος, Πλέγας, Αποστολόπουλος, Πολυχρόνης, Λουμπαρδέας, Μουστακόπουλος(84' Κωνσταντακόπουλος), Κυνηγόπουλος, Αντωνακόπουλος(65' Ντάσιος)

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Λαζαρής (Καβάλας), Νταβέλας (Μακεδονίας)
4ος: Βουρνέλης (Μακεδονίας)

VETROP - ΚΩΣΤΑΣ ΒΟΤΣΗΣ -  ΕΜΠΟΡΙΟ (ΕΙΔΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ) - Τηλ.: 23210 80033 - Οδός Σερρών - Θεσσαλονίκης (6o χλμ)