ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ 3-3… ΤΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ… ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ «Χ»ΑΘΗΚΕ!!!

Νοε 12, 2017
Τι ποδοσφαιρικό παιχνίδι ήταν αυτή που παρακολουθήσαμε σήμερα όσοι τυχεροί βρεθήκαμε σήμερα το απόγευμα στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών. Κρίμα όμως για τον Πανσερραϊκό που έμεινε στην ισοπαλία κα δεν μπόρεσε να πάρει ένα τρίποντο που μπορούσε να το πάρει, αφού δυο φορές προηγήθηκε με δυο γκολ διαφορά αλλά ατομικά λάθη και αδράνεια των παικτών έφερε αυτή την χορταστική ισοπαλία.
Οι παίκτες του Πανσερραϊκού μπήκαν διστακτικά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να έχουν την υπεροχή, στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο, μια φλύαρη υπεροχή που δεν είχε κάτι ουσιαστικό.
Από το σημείο αυτό και μετά σταδιακά οι Σερραίοι ανέβασαν την απόδοσή τους, πήραν τα ηνία του αγώνα και απέδωσαν κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο. Σε ένα από αυτά πέτυχαν το πολύ ωραίο γκολ με τον Γκούρτσα(36’) που ανέβασε κατακόρυφα την ψυχολογία τους.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έγινε αντιληπτό σε όλους πια θα είναι η εικόνα, αφού οι γηπεδούχοι έδωσαν μέτρα στους Θεσσαλονικείς και ψάχνοντας τις αντεπιθέσεις. Η τακτική αυτή απέδωσε πολύ γρήγορα, αφού στο 56΄ τα Λιοντάρια έκαναν το 2-0 με τον Δούμτσιο. Όμως πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία και μείωσαν σε 2-1(Βεργώνης).
Άμεση η απάντηση από τους παίκτες του Περικλή Αμανατίδη, καθώς μόλις στο 62’ έγινε το 3-1 από τον Παπουτσογιαννόπουλος που έδωσε δυο γκολ αέρα στα Λιοντάρια και όλοι πίστεψαν σ’αυτό το σημείο ότι το παιχνίδι δεν χάνεται. Μάλιστα ο Πανσερραϊκός παίζοντας πολύ καλά τις αντεπιθέσεις στο δίλεπτο 67-68 έχασε δυο πολύ μεγάλες ευκαιρίες με Γκούρτσα και Πόζογλου, με τον πρώτο να αστοχεί σε εκπληκτικό τετ α τετ. Από κει και πέρα η κούραση στα Λιοντάρια κάποια ατομικά λάθη έδωσαν την ευκαιρία στον πιο έμπειρο και πολύ καλό επιθετικά Απόλλωνα Πόντου να πετύχει δυο γκολ στο 74’ και στο 84’ παίζοντας μάλιστα από το 2ο γκολ και μετά με παίκτη λιγότερο.

BLAXOS XROMATA 2

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΟ LIVE...

Παρακολουθήστε Λεπτό Προς Λεπτό τον πολύ σημαντικό αγώνα του Πανσερραϊκού κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου, καθώς τα Λιοντάρια ψάχνουν το πρώτο τους τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα. Ένα παιχνίδι που θα διεξαχθεί σήμερα Κυριακή 12 Νοεμβρίου, στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών, στις 15:00, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της Football League.

LIVE... LIVE... LIVE... LIVE...

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

84' ΓΚΟΛ!!!! 3-3 ο Βεργώνης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα της περιοχής κι από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας στα ίσα το παιχνίδι

82' αλλαγή για τον Πανσερραϊκό - ο Γκέκας στη θέση του Δήμτσιου

76' αλλαγή για τον Πανσερραϊκό - ο Ρούτσης στη θέση του Παπουτσογιαννόπουλου

74' ΓΚΟΛ!!!! 3-2 ο Μπρίτο εκτελεί εύστοχα απ' τα 11 μέτρα και κάνει το 3-2 για τους φιλοξενούμενους

72' ΠΕΝΑΛΤΥ για τους Θεσσαλονικείς σε ανατροπή του Κυβελίδη, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας και δεν αντικαταστάθηκε καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν ολοκληρώσει ήδη τις 3 αλλαγές με αποτέλεσμα να συνεχίσουν με 10 παίκτες

70' μακρινό δυνατό σουτ του Κυβελίδη, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Ρίστιτς

67' ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ για τον Πανσερραϊκό με τον Γκούρτσα και τον Πόζογλου και στις δύο περιπτώσεις η μπάλα περνάει λίγο άουτ απ' το δεξί και αριστερό δοκάρι αντίστοιχα

66' κίτρινη κάρτα στον Γεωργιάδη

64' κίτρινη κάρτα ο Τσιμίκας

κίτρινη κάρτα ο Καλογεράκης για διαμαρτυρία

62' ΓΚΟΟΟΟΟΛ!!!!!!!! 3-1 ο Παπουτσογιαννόπουλος. Ψηλοκρεμαστή μπαλιά στο ύψος της περιοχής με δύο παίκτες του Πανσερραϊκού κι έναν της Καλαμαριάς να τη διεκδικούν, δε τη βρίσκει κανείς, στρώνεται στον Παπουτσογιαννόπουλο που με ένα διαγώνιο σουτ μέσα απ' την περιοχή και δεξιά τη στέλνει στα δίχτυα, βάζοντας φωτιά στο γήπεδο με τον Πανσερραϊκό να είναι μπροστά και πάλι με διαφορά δύο τερμάτων

59' ΓΚΟΛ!!!!! 2-1 ο Βεργώνης. Κεφαλιά του Σαμαρά, ο Ρίστιτς βρίσκει τη μπάλα με τη βοήθεια του δοκαριού απομακρύνεται και στην επαναφορά ο Βεργώνης με πλασέ τη στέλνει στα δίχτυα και μειώνει σε 2-1 για τους Θεσσαλονικείς

56' ΓΚΟΛ!!!!!!!! 2-0 ο Δούμτσιος. Γρήγορη αντεπίθεση του Πανσερραϊκού, με τον Γκούρτσα να δίνει στο ημικύκλιο στον Πόζογλου, αυτός να αποφεύγει δύο αντιπάλους του, να πιάνει ένα δυνατό σουτ, η μπάλα να βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά ο Δούμτσιος να τη στέλνει στην κενή εστία, γράφοντας το 2-0 για τα Λιοντάρια

52' τρίτη και τελευταία αλλαγή για τους φιλοξενούμενους - ο Λιώνης στη θέση του Αμαραντίδη

- Ξεκίνησε το Β' ημίχρονο με δύο αλλαγές για τους φιλοξενούμενους - ο Κυβελίδης στη θέση του Χασομέρη και Μιλοσάβλιεφ στη θέση του Φάμπιο

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

- Ολοκληρώθηκε το Α' ημίχρονο, που βρίσκει τον Πανσερραϊκό να είναι μπροστά στο σκορ, αφού μετά το πρώτο 15λεπτο που οι Θεσσαλονικείς ήταν καλύτεροι, οι Σερραίοι έβγαλαν αντίδραση, πήραν τα ηνία του αγώνα και μάλιστα κατά διαστήματα έπαιξαν πολύ καλό ποδόσφαιρο.  Σε ένα από αυτά τα διαστήματα πέτυχαν ένα εξαιρετικό γκολ και σε γενικές γραμμές δίκαια έχουν το προβάδισμα

39' ο Πανσερραϊκός πέρα από το πλεονέκτημα στο σκορ, έχει και το ψυχολογικό πλεονέκτημα και δημιουργεί μια καλή ευκαιρία μετά από εκτέλεση φάουλ του Ιωαννίδη από μέσα δεξιά, ο Τσαμούρης έπιασε γυριστό σουτ απ' το ύψος της περιοχής, έστειλε όμως τη μπάλα λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι

36' ΓΚΟΛ!!!!!!!!! 1-0 ο Γκούρτσας. Ένα πανέμορφο σε δημιουργία κι εκτέλεση γκολ, με τον Τσιμίκα να τροφοδοτεί τον Πόζογλου, αυτός με κάθετη να βγάζει στον Γκούρτσα μέσα στην περιοχή κι αυτός με εξαιρετικό κοντρόλ και με εκτέλεση με τη μία να κεραυνοβολεί τον Καλογεράκη και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου

34' κίτρινη κάρτα στον Καλαϊτζίδη για σκληρό μαρκάρισμα στον Πόζογλου

32' γρήγορη επίθεση των φιλοξενούμενων, ο Μπρίτο δίνει στον Χασομέρη, αυτός λίγο έξω απ' την περιοχή και δεξιά πιάνει σουτ που μπλοκάρει εύκολα ο Ρίστιτς

24' κίτρινη κάρτα στον Πόζογλου για διαμαρτυρία

22' φάουλ και πάλι με τον Πόζογλου, αυτή την φορά στον άξονα, ο Φουσού από το ημικύκλιο πιάνει κεφαλιά προς τα πίσω και ο Τσιμίκας απ' το ύψος του πέναλτυ με ανάποδο ψαλίδι στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ

- Ο Πανσερραϊκός έχει ισορροπήσει το παιχνίδι και παρακολουθούμε ένα ωραίο παιχνίδι με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και την κατοχή να εναλάσσεται

- Μετά το 15' ο Πανσερραϊκός είχε ένα καλό 5λεπτο, με αποκορύφωμα ένα φάουλ σαν κοντινό κόρνερ στο 20' που κέρδισε ο Πόζογλου και το εκτέλεσε ο ίδιος ακριβώς μπροστά στο τέρμα, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε, δόθηκαν ομηρικές μάχες εκεί και τελικά απομάκρυναν οι αμυνόμενοι, αποσοβώντας τον διαγραφόμενο κίνδυνο

14' μακρινό σουτ του Μπρίτο, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Ρίστιτς

- 10 λεπτά αγώνα στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών, με τους Θεσσαλονικείς σταδιακά να έχουν πάρει την κατοχή της μπάλας και να είναι αυτοί που βρίσκονται μπροστά, έχουν κερδίσει δύο κόρνερ και δύο φάουλ, τα οποία όμως δεν έχουν δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη φάση μπροστά στην εστία του Ρίστιτς. Οι παίκτες του Πανσερραϊκού προσπαθούν απ' τη μεριά τους να διαφυλάξουν τα νώτα τους, παίζοντας κλειστά και προσπαθώντας να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για κάποια αντεπίθεση

- Δυνατά μπήκαν και οι δύο ομάδες στο γήπεδο, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να έχουν επιχειρήσει μια δύο σέντρες που δε δημιούργησαν όμως κάποιο πρόβλημα

- Ξεκίνησε το παιχνίδι με καιρικές συνθήκες που ευνοούν την διεξαγωγή ενός καλού αγώνα, σε μια όμορφη ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα αφού υπάρχουν φίλαθλοι και των δύο ομάδων, ενώ απ' τους περίπου 1200 φιλάθλους οι 200 είναι φίλοι των φιλοξενούμενων κι έχουν καταλάβει τη Θ8...

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π. Αμανατίδης): Ρίστιτς, Ιωαννίδης, Τσελεπίδης, Βοσκόπουλος, Τσαμούρης, Παπουτσογιαννόπουλος(76' Ρούτσης), Φουσού, Πόζογλου, Δούμτσιος(82' Γκέκας), Τσιμίκας, Γκούρτσας

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ(Δ. Καλαϊτζίδης): Καλογεράκης, Γεωργιάδης, Καπίας, Αμαραντίδης(52' Λιώνης), Σαμαράς, Καλαϊτζίδης, Βεργώνης, Συμελίδης, Φάμπιο(46' Μιλοσάβλιεφ), Μπρίτο, Χασομέρης(46΄Κυβελίδης)

Διαιτητής: Γρατσάνης (Τρικάλων)
Βοηθοί: Νταλούκας (Τρικάλων), Λεωνίδας (Τρικάλων)
4ος: Σιδηρόπουλος (Έβρου)

ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΟΤΖΑΟΓΛΟΥ - ΤΟΛΗΣ ΜΗΛΙΟΣ... ΕΦΥΓΑΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ!!!
ΣΧΟΛΗ ΟΔΗΓΩΝ - ΣΕΜΕΛΟΓΛΟΥ ΛΕΩΝΙΔΑΣ - ΜΕΡΑΡΧΙΑΣ 58 - ΤΗΛ: 23215 52860, 6971 647 358
VETROP - ΚΩΣΤΑΣ ΒΟΤΣΗΣ -  ΕΜΠΟΡΙΟ (ΕΙΔΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ) - Τηλ.: 23210 80033 - Οδός Σερρών - Θεσσαλονίκης (6o χλμ)
ΧΑΤΖΗΠΑΝΤΕΛΗΣ Α.Ε. - ΟΠΙΣΘΕΝ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟΥ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ – ΣΕΡΡΕΣ- ΤΗΛ.: 23210 46497
ΟΠΤΙΚΑ - ΗΛΙΑΣ ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ - Λ. ΠΑΠΑΠΑΥΛΟΥ 18, ΣΕΡΡΕΣ - ΤΗΛ: 23210 23124 - 6936 903 511
BP Autogas Serres Manafis... ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ... ΜΕ 9 ΑΤΟΚΕΣ ΔΟΣΕΙΣ!!!