Κρατάμε μόνο το Β’ μέρος για το οποίο έδωσε συγχαρητήρια και στους παίκτες του, λέγοντας ότι είμαστε ευχαριστημένοι  με τον ένα βαθμό, ενώ μίλησε με τα καλύτερα για τον Άρη Αβάτου τον οποίο χαρακτήρισε πολύ δυνατή ομάδα που αδικείται από την θέση στην οποία βρίσκεται.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε:
Ο Άρης είναι μία σφριγηλή μια δυνατή ομάδα, που παίζει για να κερδίζει και αυτό έδειξε στο πρώτο ημίχρονο όπου ευτύχησε να πετύχει ένα γκολ και τα πράγματα δυσκόλεψαν πάρα πολύ για μας, γιατί δεν προσαρμοστήκαμε σε καμιά περίπτωση στο Α’ ημίχρονο και στον αγωνιστικό χώρο και απέναντι στην ομάδα του Άρη. Το Α’ ημίχρονο του ανήκε στον Άρη και το δεύτερο στον Απόλλωνα. Η μοιρασιά στα γκολ νομίζω είναι το καλύτερο αποτέλεσμα, αν και θα μπορούσαμε να είχαμε ισοφαρίσει νωρίτερα με τον Τάντιτς, όμως και ο Άρης είχε μα εξαιρετική  ευκαιρία που την έχασε αλλά και μια ακόμη που θα μπορούσε να σκοράρει και τότε θα δυσκόλευαν πολύ τα πράγματα για μας. Πιστεύω ότι τον Άρη Αβάτου τον αδικεί αυτή η θέση και με αυτό που είδα τον αδικεί η θέση που έχει. Το πρόβλημα με τα νέα παιδιά που έχει είναι ότι δεν έχουν σταθερή απόδοση. Νομίζω ότι γίνεται πολύ καλή δουλειά στον Άρη και του χρόνου αυτά τα παιδιά θα κάνουν μια σπουδαία ομάδα και τους εύχομαι ότι καλύτερο.  Θέλω να συγχαρώ τους δικούς  μου τους παίκτες μας για το δεύτερο ημίχρονο, που αργήσαμε αλλά καταλάβαμε τι χρειαζόταν στο παιχνίδι, λειτουργήσαμε θετικά, ευτυχήσαμε να βάλουμε ένα γκολ με τον Δημήτρη Γαϊδαρτζή που ξέρει την δουλειά του και φεύγουμε από με τον ένα βαθμό και μπορώ να πω ότι είμαστε και ευχαριστημένοι, για να δούμε την συνέχεια με καλύτερη διάθεση
Εύχομαι στον κόουτς και τον Άρη ότι καλύτερο, εμείς θα τους περιμένουμε στον Β’ γύρο να τους φιλοξενήσουμε. Εύχομαι και στις δυο ομάδες τα πράγματα να είναι καλύτερα και να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι, γιατί το αξίζουν και οι δυο ομάδες».

ΦΩΤΟ... ο Απόλλων Παραλιμνίου όπως παρατάχθηκε στο σημερινό παιχνίδι...

Με ισοπαλία ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για το 2017 ο πρωτοπόρος Απόλλων Παραλιμνίου, αφού αναδείχτηκε ισόπαλος με 1-1 στο γήπεδο της Φελώνης, με τον γηπεδούχο Άρη Αβάτου, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία στην 10η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Γ’ Εθνικής.
Μια ισοπαλία που αύξησε την διαφορά στους 3 πόντους από τη δεύτερη Ελπίδα Σκουτάρεως, αλλά αύριο μπορεί να έχουμε Σερραϊκή συγκατοίκηση στηνκορυφή.
Από ένα ημίχρονο οι δύο ομάδες που κλείνουν με θετικό πρόσημο το πρώτο  μισό της χρονιάς.
Η ομάδα του Κυριάκου Κετσιεμενίδη μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και  με την συμπλήρωση 14′ λεπτών αγώνα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Κουτσούμπα μετά από φάουλ του Χαριτίδη.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως ο Τάντις από καλή θέση αστόχησε στο 32′, με τους Ξανθιώτες να παίρνουν μέτρα και στο 35′  να χάνουν μοναδική ευκαιρία όταν το σουτ του Ευθυμιάδη τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια της φάσης η νέα προσπάθεια του Ευθυμιάδη κατέληξε άουτ.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά, είχαν  δοκάρι στο 51′ με εκτέλεση φάουλ του Τάντις, και δύο λεπτά αργότερα καλή στιγμή με νέα στημένη μπάλα με το φάουλ του Γαϊδαρτζή να καταλήγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αμουτζάκη.
Στο 72′ τελικά η πίεση των φιλοξενούμενων απέδωσε καρπούς και ο Γαϊδαρτζής αφού πήρε με ωραίο τρόπο την μπάλα μπροστά του με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 1-1.
Μετά το γκολ της ισοφάρισης η ομάδα του Αβάτου ανέβασε την απόδοση της ψάχνοντας τη νίκη, όμως η κεφαλιά του Σαρηγιαννίδη βρήκε «στοπ» από τον Γουναρίδη που με διπλή προσπάθεια έδιωξε την μπάλα.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Χαραλαμπάκης της ΕΠΣ Ηρακλείου με βοηθούς τους Τζιώτζιο και Δημητριάδη της ΕΠΣ Θράκης,

ΑΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ(Κ. Κετσιεμενίδης): Αμουτζάκης, Κούτρας, Ψεμματάς, Παπαδιώτης, Κουτσούμπας, Κουτίνης(81′ Βαφειάδης), Δόντσος(73′ Ταχτσίδης), Ευθυμιάδης(64′ Γεωργιάδης), Γκέκας, Χαριτίδης(92′ Τουργαΐδης), Σαρηγιαννίδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Π. Δημητρίου): Γουναρίδης, Λιάρας, Τάκας(58′ Τσαούσης), Κουτζαβασίλης, Μουτεσίδης(91′ Τσομασχίβιλι), Τριανταφύλλου, Ρούμπος, Γαϊδαρτζής, Ναλμπάντης(89′ Κουλτσιάκης), Τάντιτς(84′ Φιλέντας)

Πηγή: sportsaddict.gr

ΦΩΤΟ...  ο Δημήτρης Γαϊδαρτζής μόλις έχει πετύχει το 1-0 και τρέχει να το πανηγυρίσει...

KERAMARIS SELI
Πρόσωπο ενός ακόμη αγώνα του Απόλλωνα Παραλιμνίου ο Δημήτρης Γαϊδαρτζής, ο οποίος σημείωσε και τα δυο γκολ της σημερινής νίκης επί του Μέγα Αλέξανδρου Ξηροποτάμου.
Ο έμπειρος επιθετικός που διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας έφθασε τα 9 τέρματα φέτος σε 9 αγώνες και οδηγεί τον Απόλλωνα από νίκη σε νίκη, με τους πρωτοπόρους να φθάνουν στο +5 την διαφορά και να περιμένουν αύριο την ολοκλήρωση της αγωνιστικής για να κάνουν συνολικό ταμείο.
Η ομάδα του Παύλου Δημητρίου που κέρδισε δίκαια, αφού ήταν καλύτερη στην πρώτη ώρα του αγώνα και από κει και πέρα διαχειρίσθηκε το παιχνίδι και δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα, μπήκε δυνατά, όπως το συνηθίζει, στο παιχνίδι αλλά το μόνο κέρδος στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν το 3 κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα.
Στη συνέχεια είχε τον έλεγχο του αγώνα και προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα των Δραμινών, πότε από δεξιά και πότε αριστερά. Αυτό ήρθε στο 34’ σε μια φάση που θύμιζε προηγούμενα γκολ, καθώς από δεξιά ο Λιάρας έβγαλε ωραία σέντρα και ο Γαϊδαρτζής έπιασε αμέσως δουλειά, αφού με ιδανική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Κιουμουρτζή)(όπως ακριβώς στο γκολ με την Καρπερή). Οι Σερραίοι έχοντας ανεβασμένη την ψυχολογία, επεδίωξαν το γκολ το 2ο γκολ, μάλιστα το πλησίασαν με τον Ναλμπάντη, όμως το δυνατό σουτ του έμπειρου μέσου απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κιουμουρτζής.
Στο Β΄ημιχρονο φορτσάτοι οι Σερραίοι κατάφεραν να κλειδώσουν τη νίκη με ποιον άλλο τον Δημήτρη Γαϊδαρτζή που κέρδισε και πέναλτι όταν προσπάθησε να αποφύγει τους Κεχαγιά και Γκαρακλίδη, με τον πρώτο να τον ανατρέπει.
Από κει και πέρα οι πρωτοπόροι διαχειρίσθηκαν το παιχνίδι δίνοντας χώρο στους αντιπάλους τους και προσέχοντας πιο πολύ τα νώτα τους, ενώ από την άλλη έβγαιναν πολύ επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις.
Οι Δραμινοί από την μεριά τους που έπαιξαν ανοιχτά έδειξαν ότι είναι μια καλή ομάδα και από την αρχή έπαιξαν ανοιχτά, χωρίς σκοπιμότητες, κοιτάζοντας στα μάτια τον σπουδαίο αντίπαλό τους και ίσως γι αυτούς το παιχνίδι κρίθηκε στην φάση του 73’ όταν ο Μπερούκας δεν μπόρεσε να μειώσει σε 2-1 και να ξαναβάλει την ομάδα του στο παιχνίδι.
Καλό το διαιτητικό τρίο(Δραγάτης, Σκούτας, Κώστογλου-Χαλκιδικής)

ΣΕ ΛΙΓΟ ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ...

Φάσεις και γκολ:
Δυνατό το πρώτο δεκάλεπτο με 3 κόρνερ για τους γηπεδούχους χωρίς όμως κάτι θετικό
11’ Αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, σουτ του Μπερούκα, έξω από την περιοχή η μπάλα άουτ
14’ Ο Τάντιτς κάνει ωραία προσπάθεια μπαίνει στην περιοχή, πασάρει στο σημείο του πέναλτι για τον επερχόμενο Γαϊδαρτζή όμως ο Κιουμουρτζής με έγκαιρη έξοδο αποσοβεί μία δύσκολη κατάσταση για την εστία του
17’ Παράλληλη επικίνδυνη σέντρα από αριστερά του Τάκα στο πρώτο δοκάρι ο Τάντιτς πιάνει γυριστή κεφαλιά αλλά δεν βρίσκει στόχο
22’ Φάουλ από αριστερά του Κουμπρόγλου, κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι ο Μπερούκας μπλοκάρει ο Γουναρίδης
27’ Σουτ μέσα από την περιοχή και αριστερά με καλές προϋποθέσεις του Γαϊδαρτζή, η μπάλα βρίσκει στο σώμα του Γραμέντσαλη και καταλήγει κόρνερ
34’, ΓΚΟΛ, 1-0: Γαϊδαρτζής. Ο Λιάρας από δεξιά βγάζει ωραία σέντρα, ο Γαϊδαρτζής πιάνει νέα κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Κιουμουρτζή
36’ Ο Ναλμπάντης από το ημικύκλιο της περιοχής πιάνει πολύ ωραίο και δυνατό σουτ αλλά αποκρούει εντυπωσιακά ο Κιουμουρτζής σε κόρνερ
41' σέντρα από αριστερά του Κουμπρόγλου, κεφαλιά του Μπερούκα μέσα απ' την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ
52' ΠΕΝΑΛΤΥ ο Γαϊδαρτζής μπαίνει στην περιοχή από αριστερά, προσπαθεί να αποφύγει τους Κεχαγιά και Γκαρακλίδη ανατρέπεται από τον πρώτο και ο διαιτητής Δραγάτης υποδεικνύει την άσπρη βούλα του πέναλτι
53' ΓΚΟΛ!!! 2-0 εκτέλεσε εύστοχα ο Γαϊδαρτζής.
58' σουτ του Μουτεσίδη απ' το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει ο Κιουμουρτζής
69' ωραία προσπάθεια και σουτ του Μουτεσίδη απ' το ημικύκλιο, η μπάλα λίγο άουτ απ' το δεξί κάθετο δοκάρι
71' ο Καραγκιοζίδης σέντρα από αριστερά, ο Παπίτσας πιάνει δύσκολη γυριστή κεφαλιά, δεν ανησυχεί ο Γουναρίδης που μπλοκάρει
73' ένα-δύο Παπίτσα και Μπερούκα, ο τελευταίος μόνος προ του Γουναρίδη μέσα στην περιοχή και αριστερά πλάσαρε άουτ στην καλύτερη ευκαιρία τωνν φιλοξενούμενων στο παιχνίδι
88' μακρινό δυνατό σουτ του Κεχαγιά, μπλοκάρει ο Γουναρίδης
90' βεβιασμένο σουτ του Κουμπρόγλου απ' το ύψος της περιοχής κι αριστερά, η μπάλα ψηλά άουτ
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Π. Δημητρίου): Γουναρίδης, Λιάρας, Τάκας, Κουτζαβασίλης, Δέντσας, Μερεσιώτης, Τριανταφύλλου(85' Μεταλλίδης), Μουτεσίδης(75' Φιλέντας), Γαϊδαρτζής(85' Κουλτσιάκης), Ναλμπάντης, Τάντιτς(55' Τσομαχασβίλι)
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ(Τ. Λευκόπουλος): Κιουμουρτζής, Κεχαγιάς, Κονταξής, Γκαρακλίδης, Βραμέντσαλης, Βουτσινάς, Δημητριάδης(55' Παπίτσας), Κισίδης(46' Καραγκιοζίδης), Αμαραντίδης(46' Πετρόπουλος), Κουμπρόγλου, Μπερούκας

Το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου θα υποδεχθεί ο Απόλλωνας στο Παραλίμνιο, τον Μέγα Αλέξανδρο Ξηροποτάμου Δράμας, καθώς έγινε δεκτό από την ΕΠΟ το αίτημα της Σερραϊκής ομάδας.
Ως γνωστόν την Κυριακή ο Πανσερραϊκός υποδέχεται την Βασίλισσα του Βορρά, Βέροια, σε ένα ντέρμπι από τα παλιά κι έτσι πολλοί φίλαθλοι θα ήταν εκ των πραγμάτων δύσκολο να  μεταβούν και στο Παραλίμνιο για να παρακολουθήσουν ένα ακόμη μεγάλο παιχνίδι, αφού ο πρωτοπόρος της Γ’ Εθνικής(Α’ όμιλος) Απόλλων έχει δημιουργήσει το δικό του «fan club» και πολλοί Σερραίοι ποδοσφαιρόφιλοι επισκέπτονται το Δημοτικό Γήπεδο του Παραλιμνίου προκειμένου να δουν από κοντά, αγωνιζόμενη την ομάδα του Παύλου Δημητρίου.
Η αλλαγή ημέρας σίγουρα θα ικανοποιήσει πολλούς Σερραίους...

ΣΑΒΒΑΤΟ 9 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ – 15:00