ΑΕΤΟΣ ΟΡΦΑΝΟΥ-ΕΛΠΙΣ ΣΚΟΥΤΑΡΕΩΣ 2-5… ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ... ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΝΙΚΗ!!!

Μαρ 04, 2018
Σε ένα παιχνίδι που είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι, με επτά γκολ πολλές φάσεις, γρήγορο ρυθμό, πάθος, ένταση η Ελπίς Σκουτάρεως πέρασε με εντυπωσιακή νίκη με 5-2 από το Οφρύνιο κόντρα στον τοπικό Αετό, υποχρεώνοντάς τον στην πρώτη εντός έδρας ήττα,  για τη 19η αγωνιστική του 1ου ομίλου, της Γ’ Εθνικής, στο ντεμπούτο του Μπάμπη Χρυσοστομίδη στον πάγκο των «Πράσινων» των Σερρών, παρότι ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 9 παίκτες και βρέθηκε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό και πληθώρα ευκαιριών, όμως αμαυρώθηκε από τους πολλούς διαπληκτισμούς των παικτών των δύο ομάδων, παρόλο που αμφότερες δεν έχουν το παραμικρό βαθμολογικό άγχος, ενώ διατηρούν και φιλικές σχέσεις.
Το πρώτο 20λεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο, όμως στο διάστημα 25'-35' η Ελπίδα έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, όταν και προηγήθηκε με 2-0, με τον Κώστα Καπετάνο να δείχνει την κλάση και την εμπειρία του.
Οι γηπεδούχοι μείωσαν από τη βούλα με τον Δουμάνη στο 37' και με την έναρξη του Β' μέρους ήταν αυτοί που έφτασαν δύο φορές κοντά στην ισοφάριση με τον Δούμπλατζη, όμως η ευστοχία της Ελπίδας ήταν παραδειγματική, αφού στο εκρηκτικό δεκάλεπτο 76’-85’ οι Σερραίοι κατάφεραν το 1-2 να το κάνουν 1-5, διάστημα στο οποίο αγωνιζόταν μάλιστα και με παίκτη λιγότερο και να φτάσουν στην μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη τους.

Γκολ και φάσεις
7', Σουτ του Δουμάνη στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ψηλά άουτ.
14', Σουτ του Νικολίτσα, άουτ κι ενώ ο Τοπαλίδης έλεγχε τη φάση.
19', Γύρισμα του Δουμάνη, κόβει σωτήρια ο Μουσικάκης προ του Δούμπλατζη.
25', ΓΚΟΛ, 0-1, Γεράκης: Σέντρα του Καπετάνου στο δεύτερο δοκάρι, ο Γεράκης με διαγώνιο πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα
28', Σουτ του Παναγιωτίδη, έδιωξε ο Τοπαλίδης, που διαμαρτυρήθηκε για οφσάιντ.
31', ΓΚΟΛ, 0-2, Καπετάνος: Με αριστοτεχνική εκτέλεση κόρνερ ο Καπετάνος, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τοπαλίδη
35', Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Καπετάνου, που αδειάζει όλη την άμυνα του Αετού, αλλά το πλασέ του βρίσκει την εξωτερική πλευρά των διχτύων!
37', ΓΚΟΛ, 1-2, Δουμάνης. Πλάγιο του Μαυρομάτη, η μπάλα στο χέρι του Παπαβασιλείου και ο διαιτητής Σιδηρόπουλος δείχνει το σημείο του πέναλτ που εκτέλεσε εύστοχα ο Δουμάνης
49', Μεγάλη ευκαιρία για τον Αετό. Εξαιρετική σέντρα του Μήττα, ο Δούμπλατζης με κεφαλιά εξ επαφής θα στείλει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
51', Διπλή ευκαιρία για το Σκούταρι με το πρώτο σουτ του Ζιγκερίδη να αποκρούει στο ύψος του πέναλτι ο Τοπαλίδης, δεύτερο σουτ του Καπετάνου, ψηλά άουτ.
57', Σουτ του Καραγιαννίδη με το εξωτερικό φάλτσο, μπλόκαρε ο Ταταρίδης.
66', Φάουλ του Φ. Τζαμπέγια, ο Δούμπλατζης με κεφαλιά από τα 3 μέτρα στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία!
71', Σέντρα σουτ του Μαυρομάτη, απέκρουσε ο Ταταρίδης.
76', ΓΚΟΛ, 1-3, Νικολαΐδης: Αντεπίθεση για την Ελπίδα, ο Αγγελίδης δίνει στον Νικολαΐδη, που με διαγώνιο σουτ πετυχαίνει ένα πολύ ωραίο γκολ
78', ΓΚΟΛ, 1-4, Παναγιωτίδης: Από λάθος στην άμυνα του Αετού, ο Παναγιωτίδης φεύγει τετ-α-τετ με τον Τοπαλίδη, τον πλασάρει για το 1-4.
81', Αποβάλλεται με 2η κίτρινη κάρτα ο Δαγκούλης για διαπληκτισμό με παίκτες του Αετού.
85', ΓΚΟΛ, 1-5, Κεχαγιάς: Ψηλοκρεμαστό σουτ του Κεχαγιά από τα 35 μέτρα, άγαλμα ο Τοπαλίδης, η μπάλα στο παραθυράκι και 1-5.
88', Αποβάλλεται ο Κεχαγιάς με 2η κίτρινη για καθυστέρηση.
90+4', ΓΚΟΛ, 2-5: Κόρνερ του Δουμάνη, κεφαλιά του Δούμπλατζη για το τελικό 2-5.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος. Βοηθοί: Τερζόπουλος-Κίτσος (ΕΠΣ Έβρου)
ΑΕΤΟΣ ΟΡΦΑΝΟΥ(Δημ. Σίτσας): Τοπαλίδης, Μαυρομάτης, Ζαρωτιάδης (70' Γκουντούνας), Παυλίδης, Κωνσταντινίδης, Καραγιαννίδης, Σαββατιανός (46' Ρίντα), Τζαμπέγια Φ. (83' Ευκαρπίδης), Τζαμπέγια Γ. (46' Μήττας), Δουμάνης, Δούμπλατζης.
ΕΛΠΙΣ ΣΚΟΥΤΑΡΕΩΣ(Μπ. Χρυσοστομίδης): Ταταρίδης, Γεωργιάδης, Παπαβασιλείου, Κασμερίδης, Μουσικάκης, Δαγκούλης, Παναγιωτίδης, Νικολίτσας (56' λ.τρ. Αγγελίδης), Γεράκης (83' Ταχματζίδης), Καπετάνος (54' Κεχαγιάς), Ζιγκερίδης (72' Νικολαΐδης).