ΕΛΠΙΣ ΣΚΟΥΤΑΡΕΩΣ-ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ 1-2… ΔΙΠΡΟΣΩΠΗ… ΤΗΝ ΕΠΝΙΞΕ Ο ΝΕΣΤΟΣ!!!

Μαρ 11, 2018
ΦΩΤΟ: πολύ καλή μεφάνιση κια σήμερα για τον νεαρό πορτιέρο της Ελπίδας,  Χρήστο Γιαννακίδη....

Δεν μπόρεσε να συνεχίσει τις εντυπωσιακές εμφανίσεις η ομάδα της Ελπίδας Σκουτάρεως, με προπονητή τον Μπάμπη Χρυσοστομίδη στον πάγκο, καθώς μετά το μεγάλο διπλό της περασμένης αγωνιστικής η Σερραϊκή ομάδα έχασε στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών, από το Νέστο Χρυσούπολης με 2-1 αι μάλιστα με ανατροπή.
Ο Σερραίοι παρουσιάστηκαν διπρόσωποι καθώς την καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου διαδέχτηκε η πολύ μέτρια στο Β’ ημίχρονο που έφερε και την ήττα. Βέβαια υπάρχει και το ελαφρυντικό ότι η Σερραϊκή ομάδα δεν είχε κίνητρο, αφού η ομάδα έχει μείνει πλέον από στόχους, αντίθετα οι Καβαλιώτες ήθελαν πολύ το τρίποντο προκειμένου να εξασφαλίσουν την παραμονή στην κατηγορία όσο πιο γρήγορα γίνεται.
Σε ένα πλούσιο κατά τ' άλλα σε φάσεις και γκολ παιχνίδι που πρόσφερε θέαμα, αφού δεν υπήρχαν σκοπμότητες καθώς και οι δυο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά και προσπάθησαν όταν είχαν τον έλεγχο του αγώνα να πετύχουν κάτι.
Μέτριο το διαιτητικό τρίο(Τσιαουσίδης, Ανδρέου, Κονσταντίν-Μακεδονίας)δεν απέφυγε τα λάθη!

Το φιλμ του αγώνα

12’ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τους φιλοξενούμενους – γέμισμα στην περιοχή των γηπεδούχων, ο Γιαννακίδης επιχειρεί έξοδο, αποκρούει ασταθώς, η μπάλα καταλήγει στον Κρολ που μέσα απ’ την περιοχή επιχειρεί σουτ, αλλά με αυτοθυσία Κασμερίδης και Γεωργιάδης αποκρούουν και αποσοβούν ένα βέβαιο γκολ
20’ ΓΚΟΛ!!! 1-0 ο Στεφανίδης. Ωραία συνολική προσπάθεια των γηπεδούχων με τον Καπετάνο από αριστερά να βγάζει σέντρα, στο πρώτο δοκάρι πετάγεται ο Παναγιωτίδης που γυρίζει τη μπάλα στο σημείο του πέναλτυ όπου ο επερχόμενος Στεφανίδης πιάνει ένα δυνατό σουτ και δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Αθανασίου, γράφοντας το 1-0 για την Ελπίδα
27’ σουτ του Φεράρι μέσα απ’ την περιοχή κι αριστερά, αποκρούει στην κλειστή γωνία εντυπωσιακά ο νεαρός Γιαννακίδης
29’ πρωταγωνιστής και πάλι ο Φεράρι που μέσα απ’ την περιοχή κι αριστερά πιάνει ένα δυνατό σουτ αλλά δεν βρίσκει στόχο καθώς η μπάλα καταλήγει λίγο άουτ απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι
30’ ωραία ενέργεια του Παναγιωτίδη από δεξιά, βγάζει την κατάλληλη στιγμή στον Καπετάνο ο οποίος πιάνει ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά εντυπωσιακά αποκρούει ο Αθανασίου
31’ επικίνδυνη διαγώνια σέντρα-σουτ από δεξιά του Αρετά, περνάει λίγο άουτ απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι
33’ δυνατό γωνιακό σουτ του Τσάκωνα απ’ το ύψος της περιοχής, αποκρούει εντυπωσιακά στην δεξιά του γωνία ο Γιαννακίδης και αποσοβεί ένα βέβαιο γκολ
35’ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τους γηπεδούχους όταν ο Καπετάνος υποδέχτηκε πολύ ωραία ένα γέμισμα και στη γωνία της μεγάλης περιοχής κι αριστερά έπιασε ένα πολύ δυνατό διαγώνιο σουτ αλλά με εξαιρετικά αντανακλαστικά ο Αθανασίου απέκρουσε εντυπωσιακά
41’ ΓΚΟΛ!!! 1-1 ο Κρολ. Πολύ ωραία προσπάθεια του Φεράρι από αριστερά, μπαίνει μέσα στην περιοχή, βγάζει μια κοντινή παράλληλη σέντρα και στο πρώτο δοκάρι ο έμπειρος Κρολ με γυριστό πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας στα ίσα το παιχνίδι
43’ γρήγορη εκδήλωση επίθεσης των γηπεδούχων με τον Σαϊνατούδη να μπαίνει από αριστερά, να πασάρει στον Στεφανίδη, αυτός λίγο μέσα απ’ την γραμμή της περιοχής εξαπολύει ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι
48’ ο Φεράρι πιάνει ένα πολύ δυνατό σουτ έξω  απ’ την περιοχή, αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Γιαννακίδης. Στην εκτέλεση του κόρνερ από δεξιά, ο Κρολ έπιασε γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, στο δεύτερο δοκάρι πετάχτηκε ο Ναουμίδης κι έχασε μια μοναδική ευκαιρία, αφού με κοντινή προβολή δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία των γηπεδούχων
51’ γυριστό σουτ του Λαδάκη μέσα από την περιοχή και δεξιά η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
58’ ωραία προσπάθεια του Παπαβασιλείου που από δεξιά μπαίνει στην περιοχή και πιάνει ένα δυνατό σουτ που περνάει λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι, στην πιο καλή ευκαιρία των γηπεδούχων στο Β’ ημίχρονο
61’ δυνατό σουτ του Λαδάκη απ’ το ημικύκλιο, η μπάλα λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του Γιαννακίδη
62’ ΔΟΚΑΡΙ!! Ο Φεράρι εκτελεί αριστοτεχνικά φάουλ ένα μέτρο έξω απ’ την περιοχή κι αριστερά, η μπάλα σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι του Γιαννακίδη και στη συνέχεια απομακρύνουν οι αμυνόμενοι
69’ σέντρα του Παυλακάκη από δεξιά, ο πανύψηλος Κρολ πιάνει γυριστή κεφαλιά, εκπληκτική όμως η απόκρουση του Γιαννακίδη στη δεξιά του γωνία που διώχνει σε κόρνερ
72’ δυνατό σουτ του Μαϊδανού λίγο μέσα απ’ την περιοχή, εξαιρετική η απόκρουση του νεαρού Γιαννακίδη που για μια ακόμα φορά δηλώνει παρών και απομακρύνει ένα μεγάλο κίνδυνο για την εστία του
74’ ΓΚΟΛ!!! 1-2 ο Πούσινιτς εκτελεί εύστοχα απ’ τα 11 μέτρα. Το πέναλτυ κέρδισε ο Μαϊδανός όταν με πολύ ωραία προσποίηση απέφυγε τον Κασμερίδη, ο οποίος τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή
91’ μακρινό αδύναμο σουτ του Νικολαΐδης δεν ανησυχεί ο Αθανασίου
ΕΛΠΙΣ ΣΚΟΥΤΑΡΕΩΣ(Μπ. Χρυσοστομίδης): Γιαννακίδης, Γεωργιάδης, Σαϊνατούδης(73’ Tαχματζίδης), Κασμερίδης, Μουσικάκης, Νικολίτσας(52’ Νικολαΐδης), Αγγελίδης, Παπαβασιλείου, Στεφανίδης(80’ Γρατζάκης), Καπετάνος(50’ Ζυγκερίδης), Παναγιωτίδης
ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ(Αντ. Δρακόπουλος): Αθανασίου, Αϊβάζογλου(57’ Παυλακάκης), Φραγκούλης, Πούσινιτς, Ναουμίδης, Παπαδόπουλος, Λαδάκης, Τσάκωνας, Φεράρι(89’ Βέρα), Κρολ(85’ Μούτσα), Αρετάς(57’ Μαϊδανός)