ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ-ΚΑΒΑΛΑ 0-1... ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΗΝ ΥΠΕΡΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ!!!

Σεπ 30, 2018

ΦΩΤΟ: Ο Νεόφυτος Σαββίδης νικητής στην μονομαχία με τον Αλέξη τσούτση, λίγα λεπτά όμως αργότερα ο παίκτης της Καβάλας θα νικήσει τον νεαρό Σερραίο πορτιέρο και θα πετύχει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης...

Πλήρωσε την υπερπροσπάθεια της περασμένης Τρίτης 25/9, στον αγώνα Κυπέλλου με τα Τρίκαλα, ο Απόλλων Παραλιμνίου και παρουσιάστηκε χωρίς φρεσκάδα και ενέργεια στο πρώτο ντέρμπι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.
Σε ένα παιχνίδι που ήταν γενικά μοιρασμένο, σφικτό και με πολύ τακτική, η ομάδα του Παύλου Δημητρίου μπήκε καλά στο παιχνίδι και προσπάθησε για το καλύτερο. Είχε τα δικά της καλά διαστήματα και τις ευκαιρίες να προηγηθεί(12’), δεν κατάφερε όμως να πετύχει το γκολ και με το πέρασμα του χρόνου πρόσεξε περισσότερο τα νώτα της προκειμένου να κρατήσει το μηδέν και βγαίνοντας στις αντεπιθέσεις να πετύχει το γκολ. Οι ευκαιρίες με αντεπιθέσεις(963’ και 72’) βγήκαν το γκολ όμως δεν ήρθε.
Από την μεριά της η ομάδα της Καβάλας παρουσιάστηκε πιο ορεξάτη και «φρέσκια» είχε σε γενικές γραμμές περισσότερο χρόνο την κατοχή της μπάλας και  καλά διαβασμένη προσπάθησε να μπλοκάρει τα ατού των ομάδας των Σερρών. Τα κατάφερε και με ένα στημένο πέτυχε το γκολ που ζητούσε σε ένα καίριο σημείο του αγώνα(76’) και από κει και πέρα διαχειρίστηκε το παιχνίδι και κατάφερε φύγει νικήτρια από το Παραλίμνιο.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΟ LIVE...

Παρακολουθήστε Λεπτό Προς Λεπτό το μεγάλο παιχνίδι της πρεμιέρας του Α' ομίλου της Γ' Εθνικής που θα διεξαχθεί στο παεραλίμνιο, σήμερα Κυριακή 30/9, στις 16:00, ανάμεσα στον γηπεδούχο Απόλλωνα και τη φιλοξνεούμενη Καβάλα.

Δυο ομάδων με υψηλούς στόχους, που αναμένεται να είναι πρωταγωνιστές και οι βασικοί υποψήφιοι για την κορυφή του Α΄ομίλου.

SELI KERAMARIS B

LIVE... LIVE... LIVE... LIVE...

- Καλησπέρα από το Δημοτικό Γήπεδο Παραλιμνίου, όπου σε πολύ λίγο είναι έτοιμο να ξεκινήσει το σημαντικό αυτό παιχνίδι.

- Ξεκίνησε το παιχνίδι σε μια ωραία ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα αφού η κερκίδα είναι γεμάτη  και με την παρουσία περίπου 100 φιλάθλων της φιλοξενούμενης ομάδας που δίνουν το δικό τους χρώμα

03' Κερδισμένο φάουλ για τους Καβαλιώτες λίγο έξω από την περιοχή και δεξιά, εκτέλεσε ο Παπαδόπουλος , μπλόκαρε ο Σαββίδης σε αυτά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά του αγώνα

12' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τον Απόλλωνα όταν στην κοντινή σέντρα του Κ. Τριανταφύλλου, ο Δέντσας έπιασε ένα ωραίο γυριστό τακουνάκι, η μπάλα πήρε μια περίεργη τροχιά αλλά με υπερένταση ο Δήμιζας έκανε μια εντυπωσιακή απόκρουση ψηλά στο οριζόντιο δοκάρι αποσοβώντας ένα μεγάλο κίνδυνο για την εστία του

14' Δυνατό μακρινό σουτ του Κέρθι από θέση μέσα δεξιά, μπλοκάρει ο Σαββίδης

20' Ωραίο θέαμα παρακολουθούμε σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους ενώ εδώ και ένα 10λεπτο ενά ψιλόβροχο δυσχεραίνει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών σε ένα καθαρά φθινοπωρινό τοπίο

21' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ Αντεπίθεση των Αργοναυτών, ο Τσούτσης μέσα από την περιοχή και δεξιά αφύλαχτος κάνει ένα διαγώνιο βολέ αλλά η μπάλα καταλήγει ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σαββίδη

30' Δεν άλλαξε κάτι στη ροή του αγώνα αφού οι δύο ομάδες συνεχίζουν στο ίδιο τέμπο

34' Ξαφνικό δυνατό σουτ του Τσούτση έξω από την περιοχή και αριστερά, μπλοκάρει στην κλειστή γωνία ο Σαββίδης

41' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Παπαδόπουλο από το ημικύκλιο , μπλοκάρει σταθερά ο Σαββίδης

43 Δυνατό σουτ του Παπαδόπουλου λίγο έξω από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα πέρασε άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σαββίδη

44' Επικίνδυνη παράλληλη σέντρα από δεξιά του Γεμιστού περνάει ανεκμετάλλευτη για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι το τελευταίο 5λεπτο έχουν ανεβάσει την απόδοσή τους και βρίσκονται συνεχώς στην επίθεση

45' Νέα επίθεση της Καβάλας με τον Γεμιστό από δεξία να βρίσκει μέσα στην περιοχή τον Παπαδόπουλο , αυτός πιάνει ένα δυνατό σουτ αλλά η μπάλα περνάει άουτ

- Ολοκληρώθηκε το Α' ημίχρονο με τις δύο ομάδες σε ένα καλό και μοιρασμένο πρώτο 20λεπτο, με το ρυθμό να πέφτει σταδιακά στη συνέχεια και τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν ευκαιρία και το τελευταίο 5λεπτο να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στα καρέ του Απόλλωνα, χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι ουσιαστικό. Σε ένα Α' ημίχρονο που οι δύο ομάδες είχαν από μια μεγάλη ευκαιρία, γεγονός που αντικατοπτρίζει και το ισόπαλο αποτέλεσμα...

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

- Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε το Β' ημίχρονο...

60' τίποτα το ιδιαίτερο σ' αυτό το πρώτο 15λεπτο του Β' ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα σουτ που δεν αποδείχθηκε από Δέντσα και Γαβριηλίδη

61' αλλαγή για 1τους γηπεδούχους - ο Τσαούσης στη θέση του Ζιγκερίδη

63' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!! Ο Τάκας από αριστερά έβγαλε ωραία σέντρα, στο δεύτερο δοκάρι καρφωτή κεφαλιά του αφύλαχτου Μπονέρη, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ απ' το δεξί κάθετο δοκάρι του Δήμιζα, η πιο μεγάλη ευκαιρία του αγώνα μέχρι στιγμής, με τον παίκτη του Παραλιμνίου να συγκρούεται στην εξέλιξη της φάσης με το δοκάρι, χωρίς όμως τίποτα σοβαρό, αφού μετά τις Πρώτες Βοήθειες που του παρασχέθηκαν επέστρεψε στο παιχνίδι

70' αλλαγή για τους φιλοξενούμενους - ο Αδαμάκης στη θέση του Βαλαβανόπουλου

72' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!! Ο Μπονέρης βγάζει από δεξιά ωραία σέντρα, ο Λαζαρίδης ανάμεσα από δύο αμυνόμενους πιάνει καρφωτή κεφαλιά, αυτή σκάει μπροστά στον Δήμιζα, ο οποίος με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει τη μπάλα, γλιτώνοντας την ομάδα του απ' τα χειρότερα

76' ΓΚΟΛ!!! 0-1 ο Τσούτσης. Ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, στο πρώτο δοκάρι πετάχτηκε ο Τσούτσης και με καρφωτή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σαββίδη κι έστειλε τη μπάλα να αναπαυθεί στο βάθος της εστίας του

77' αλλαγή για τους γηπεδούχους - ο Καρυοφύλλης Β. στη θέση του Κεχαγιά

80' αλλαγή για τους φιλοξενούμενους - ο Τόσκας στη θέση του Παπαδόπουλου

85' διπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους - ο Λιάρας στη θέση του Μπονέρη και ο Παναγιωτίδης στη θέση του Δέντσα

89' αλλαγή για τους φιλοξενούμενους - ο Θωμαΐδης στη θέση του Κέρθι

91' αλλαγή για τους φιλοξενούμενους - ο Μπαρέττας στη θέση του Γεμιστού

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Π. Δημητρίου): Σαββίδης, Δ. Τριανταφύλλου, Τάκας, Κουτζαβασίλης, Μερεσιώτης, Δέντσας(85' Παναγιωτίδης), Κ. Τριανταφύλλου, Μπονέρης(85' Λιάρας), Ζιγκερίδης(61' Τσαούσης), Κεχαγιάς(77' Καρυοφύλλης Β.), Λαζαρίδης

ΑΟ ΚΑΒΑΛΑ(π. Δερμιτζάκης): Δήμιζας, Ζέρης, Λυμπεράκης, Κασμερίδης, Τουμανίδης, Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος(80' Τόσκας), Κέρθι(89' Θωμαΐδης), Γεμιστός(91' Μπαρέττας), Τσούτσης, Βαλαβανόπουλος(70' Αδαμάκης)

Διαιτητές: Μελτζανίδης, Γιάντσης, Χριστοδούλου (ΕΠΣ Ημαθίας)
Παρατηρητής: Πετρόπουλος Περίανδρος(ΕΠΣ Μακεδονίας)

ΟΠΤΙΚΑ - ΗΛΙΑΣ ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ - Λ. ΠΑΠΑΠΑΥΛΟΥ 18, ΣΕΡΡΕΣ - ΤΗΛ: 23210 23124 - 6936 903 511
ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ STUDIO - Τηλ.: 694 806 9001
Le@rn it... ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ...
BP Πετρέλαιο Θέρμανσης: Μανάφης Κωνσταντίνος, 2o χλμ Σερρών-Θεσσαλονίκης, τηλ: 23210 39358
VETROP - ΚΩΣΤΑΣ ΒΟΤΣΗΣ -  ΕΜΠΟΡΙΟ (ΕΙΔΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ) - Τηλ.: 23210 80033 - Οδός Σερρών - Θεσσαλονίκης (6o χλμ)