ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ-ΑΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ 1-1… ΑΠΕΦΥΓΕ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΣΤΟ 94’…

Οκτ 27, 2018
ΦΩΤΟ: ο Τάσος Δέντσας με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και λυτρώνει τους πάντες εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου...

Απέφυγαν τα χειρότερα οι παίκτες του Απόλλωνα Παραλιμνίου που κατάφεραν τελικά να ισοφαρίσουν στο 94’, με λυτρωτή τον Τάσο Δέντσα. Ένας πόντος που σίγουρα δεν είναι αυτός που ήθελαν πριν την έναρξη του αγώνα οι Πρωταθλητές που τους φέρνει να έχουν την ισχνή συγκομιδή των 5 πόντων μετά από 5 αγώνες και να παραμένουν στα χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα.
Σε ένα παιχνίδι που οι παίκτες του Παύλου Δημητρίου μπορεί να ξεκίνησαν με διάθεση και στο πρώτο ημίωρο να είχαν την υπεροχή δεν κατάφεραν όμως να γίνουν πολύ επικίνδυνοι και σίγουρα όμως ήταν κατώτεροι του  κατώτεροι του αναμενόμενου.
Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι που από την αρχή έδειξαν τις προθέσεις τους, έδωσαν χώρο και έπαιξαν τις αντεπιθέσεις με πολύ επιτυχία όπως αποδείχθηκε, αφού στο 23’ μπορεί ο Γκέκας να μην νίκησε τον Σαββίδη(βοήθησε και το δοκάρι), όμως στο 75’ ο Σιχλιμοίρης ήταν πιο εύστοχος και έδωσε προβάδισμα στους Θρακιώτες.
Στο τελευταίο τέταρτο οι παίκτες της γηπεδούχου Απόλλωνα έκαναν την ύστατη προσπάθεια και κατάφεραν τελικά να πετύχουν την ισοφάριση κυριολεκτικά στη λήξη(94’) του αγώνα με κεφαλιά του Τάσου Δέντσα.

Το φιλμ του αγώνα:
07’ Κόρνερ από αριστερά του Κεχαγιά κεφαλιά πάσα στο 2ο δοκάρι του Μαυρομάτη, ο Ζιγκερίδης κάνει τακουνάκι αλλά από αριστερά αποκρούουν οι αμυνόμενοι
16’ μακρινό φάουλ από δεξιά του Τσαούση στην καρδιά της άμυνας κεφαλιά Κουτζαβασίλη μπλοκάρει ο Αμουτζάκης
23’ Γρήγορη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Κοτόπουλος μέσα από την περιοχή και δεξιά βρίσκει στο 2ο δοκάρι τον Γκέκα, αυτός αφύλαχτος πιάνει ένα πλασέ, εξαιρετική απόκρουση του Σαββίδη η μπάλα βρίσκει και στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Κουτζαβασίλης παραχωρεί κόρνερ
34’ Κόρνερ από αριστερά του Τσαούση στο 2ο δοκάρι κεφαλιά ο Μαυρομάτης, μπλοκάρει ο Αμουτζάκης
41’ μακρινό δυνατό σουτ του Ψεμματά, η μπάλα λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σαββίδη, ο οποίος καλού κακού είχε κινηθεί προς την πορεία της μπάλας
64’ ωραία επιθετική ενέργεια των γηπεδούχων, ο Τσαούσης από αριστερά βγάζει σέντρα, ο Μπονέρης προσπαθεί να πιάσει το πλασέ δεν βρίσκει καλά την μπάλα χάνει μια καλή ευκαιρία, συγχρόνως όμως τραυματίζεται καθώς φάνει το πόδι του να κολλά στο τερέν και αποχωρεί υποβασταζόμενος. Οι πρώτες εκτιμήσεις του γιατρού κάνουν λόγο για διάστρεμμα πρώτου ή δεύτερου βαθμού, αλλά την Δευτέρα θα εκτιμηθεί σίγουρα η κατάστασή του
75’, ΓΚΟΛ, 0-1: υποδειγματική αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Δόντσος βγάζει ωραία σέντρα από δεξιά και με κεφαλιά ψαράκι ο Σιχλιμοίρης στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Σαββίδη
86’ σουτ του Σαρηγιαννίδη μέσα από την περιοχή και δεξιά η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
88’ κόρνερ του Τσαούση από αριστερά ο Δέντσας κεφαλιά η μπάλα μπλοκάρει ο Αμουτζάκης
94’, ΓΚΟΛ, 1-1: ο Τσαούσης εκτελεί φάουλ από θέση μέσα δεξιά, ο Γιάννης Καρυοφύλλης στο δεύτερο δοκάρι κάνει κεφαλιά πάσα και ο Δέντσας από κοντά με γυριστή κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Αμουτζάκη και λυτρώνει τους πάντες εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Π. Δημητρίου): Σαββίδης, Δ. Τριανταφύλλου, Μαυρομάτης, Τσαούσης, Κουτζαβασίλης, Κ. Τριανταφύλλου(78’ Ι. Καρυοφύλλης), Δέντσας, Μπονέρης(66’ λ.τρ. Λιάρας),  Ζιγκερίδης, Κεχαγιάς(65’ Β. Καρυοφύλλης), Λαζαρίδης
ΑΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ(Γ. Μαραντάς): Αμουτζάκης, Κούτρας, Ψεμματάς, Παπαδιώτης, Κουτσούμπας, Ταχτσίδης, Κοτόπουλος(56’ Σιχλιμοίρης), Σαρηγιαννίδης(90’ Ζωσιμιδης), Δόντσος, Γκέκας(86’ Μπουτακίδης), Βαφειάδης,

VETROP - ΚΩΣΤΑΣ ΒΟΤΣΗΣ -  ΕΜΠΟΡΙΟ (ΕΙΔΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ) - Τηλ.: 23210 80033 - Οδός Σερρών - Θεσσαλονίκης (6o χλμ)
BP Πετρέλαιο Θέρμανσης: Μανάφης Κωνσταντίνος, 2o χλμ Σερρών-Θεσσαλονίκης, τηλ: 23210 39358