ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ-ΝΑΟΥΣΑ 4-0, ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΗ ΝΙΚΗ… ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!

Μαϊ 21, 2017
ΦΩΤΟ: Πανυγήρια από τους παίχτες του Παραλιμνίου, για το 1-0 που λίγο πριν πέτυχε ο Γιάννης Ναλμπάντης.

Με τον πιο επιβλητικό τρόπο, ο Απόλλων Παραλιμνίου, έκλεισε την χρονιά της παρθενικής του συμμετοχής στην Γ’ Εθνική, καθώς επιβλήθηκε με 4-0, της Νάουσας, καταλαμβάνοντας τελικά την 7η θέση στον βαθμολογικό πίνακα, αφού εκμεταλλεύτηκε τα καλά διαστήματα που είχε στον αγώνα όταν και πέτυχε τα γκολ. Η αλήθεια είναι ότι αυτά ήταν περισσότερα των Ναουσαίων, που πάντως έδειξαν ότι είναι μια πολύ καλή ομάδα.
Σε ένα παιχνίδι ανοιχτό και χωρίς σκοπιμότητες, στο οποίο οι δυο ομάδες από την αρχή μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, έπαιξαν ανοιχτά και καθαρά θέλοντας να χαρούν το τελευταίο παιχνίδι της περιόδου και επεδίωξαν τη νίκη, προσφέροντας πλούσιο και πολύ καλό θέαμα στους λίγους είναι η αλήθεια φιλάθλους που βρέθηκαν στο Δημοτικό γήπεδο του Παραλιμνίου.
Το πρώτο ημίχρονο έμοιαζε πιο ισορροπημένο, όμως η ομάδα των Σερρών ευτύχησε να προηγηθεί στο 23’ με τον Ναλμπάντη.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανοίχτηκαν, για να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, αυτό το εκμεταλλεύτηκαν πολύ καλά οι Σερραίοι που βρήκαν τους διαδρόμους και πέτυχαν άλλα 3 γκολ ενώ έχασαν άλλα τόσα, αφού από ένα σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα κάνοντας πολλά λάθη.
ΤΗν ευκαρία να αγωνστούν νεαροί ποδοσφαιριστέςστηναρχική ενδεκάδα(Τοτολίδης, Ανθουλάκης, Σελλαλματζίδης, Τσομαχασβίλι αλλά και ο Κλειτσιώτης) έδωσε ο Παύλος Δημητρίου, αφού το παιχνίδι δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Φάσεις και γκολ:

07’ κόρνερ ο Περηφανόπουλος, σουτ του Ντινόπουλου απ’ το ύψος της περιοχής η μπάλα πολύ άουτ

12’ σέντρα από δεξιά ο Γιαννόπουλος, εντυπωσιακό μονοκόματο σουτ του Ντινόπουλου, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Τοτολίδης

14’ συνολική επιθετική ενέργεια των γηπεδούχων, ο Λιάρας από δεξιά βγάζει σέντρα, ο Γαϊδαρτζής πασάρει στον Ναλμπάντη, που πιάνει ένα τεχνικό σουτ αλλά η μπάλα καταλήγει ψηλά άουτ

17’ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τον Απόλλωνα με τον Γαϊδαρτζή να γίνεται κάτοχος της μπάλας με ωραίο τρόπο μέσα στην περιοχή και δεξιά και να πιάνει ένα ξαφνικό διαγώνιο σουτ, με τη μπάλα όμως να περνάει λίγο άουτ απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι του Γρηγοριάδη

23’ ΓΚΟΛ!!! 1-0 ο Ναλμπάντης. Ο Λιάρας από τη γραμμή του κέντρου και δεξιά έβγαλε διαγώνια μακριά πάσα απέναντι στον Ναλμπάντη, που με ωραίο κοντρόλ κατέβασε τη μπάλα και μέσα απ’ την περιοχή κι αριστερά έπιασε μονοκόματο σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Ναουσαίων δίνοντας προβάδισμα στη Σερραϊκή ομάδα

28’ δυνατό σουτ του Παντζαρτζίδη απ’ το ύψος της περιοχής, αποκρούει εντυπωσιακά ο Τοτολίδης σε κόρνερ

42’ ο Γιαννόπουλος εκτέλεσε φάουλ πολύ δυνατά από το ύψος της περιοχής, αλλά απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τοτολίδης σε κόρνερ

43’ ωραίο κοντρόλ και απευθείας μονοκόματο σουτ του Ναλμπάντη από το ημικύκλιο, μπλοκάρει ο Γρηγοριάδης

46’ σουτ του Μουρίκι η μπάλα άουτ

57’ ΓΚΟΛ!!! 2-0 Ο Ναλμπάντης. Ωραία προσπάθεια του Γαϊδαρτζή από αριστερά, συγκλίνει προς τον άξονα και βγάζει μακρινή μπαλιά στον αφύλακτο Ναλμπάντη στο ύψος της περιοχής και δεξιά, ο οποίος με ένα αριστοτεχνικό πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα

61’ ΓΚΟΛ!!! 3-0 ο Τσομαχασβίλι. Λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων, με τον Μεντή να βγαίνει μόνος προ του Γρηγοριάδη, αυτός προλαβαίνει και αποκρούει με τα πόδια, η μπάλα καταλήγει στον Τσομαχασβίλι, ο οποίος έξω απ’ την περιοχή με ένα μακρινό πλασέ δεν δυσκολεύεται να στείλει τη μπάλα στην αφύλαχτη εστία της Νάουσας, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη διαγραφόμενη νίκη του Απόλλωνα

73’ σέντρα από αριστερά ο Ντινόπουλος, στο δεύτερο δοκάρι κοντινό  πλασέ Σαμαρόπουλος η μπάλα άουτ

74’ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ, μετά από ωραία ασίστ του Γαϊδαρτζή, ο Ναλμπάντης, μόνο προ του αντίπαλου πορτιέρο, αυτή την φορά δεν κακατφέρνει να τον νικήσει.

76’ γρήγορη αντεπίθεση για τους Σερραίους, ο Γαϊδαρτζής από αριστερά βγάζει επικίνδυνη παράλληλη σέντρα, αλλά ο Τσομαχασβίλι για λίγο δεν προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

79’ ΠΕΝΑΛΤΥ. Βαθιά μπαλιά, ο Γαϊδαρτζής μπαίνει στην περιοχή, μόνος προ του Γρηγοριάδη, τσιμπάει την μπάλα ο πορτιέρο της Νάουσας τον ανατρέπει και ο διαιτητής Τακίδης υποδεικνύει το πέναλτι.

80’ ΓΚΟΛ!!! 4-0 ο Γαϊδαρτζής. Ο έμπειρος Σερραίος φορ εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε και δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Απόλλωνα

90’ διπλή χαμένη ευκαιρία με Τσομαχασβίλι και Γαϊδαρτζή, αποκρούουν οι αμυνόμενοι

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Π. Δημητρίου): Τοτολίδης(46’ Μπρόκος), Λιάρας, Τάκας, Μερεσιώτης, Δέντσας, Ανθουλάκης(46’ Ρούμπος), Σελαλματζίδης, Μεντής(68’ Κλειτσιώτης), Γαϊδαρτζής, Ναλμπάντης, Τσομαχασβίλι

ΝΑΟΥΣΑ(Β. Ντίσιος): Γρηγοριάδης(81’ Δίντσης), Νίκου(70’ Λαφαράς), Μπίγκανος, Τόσιος, Γιαννόπουλος, Ντινόπουλος, Περηφανόπουλος, Παντζαρτζίδης(63’ Δίντσης), Σαμαρόπουλος, Κωτσόπουλος, Μουρίκι

ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΟΤΖΑΟΓΛΟΥ - ΤΟΛΗΣ ΜΗΛΙΟΣ... ΕΦΥΓΑΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ!!!