Προβολή άρθρων κατά ημερομηνία: Κυριακή, 07 Ιανουάριος 2018
Με το ευρύ 6-1 επιβλήθηκε η ομάδα της Serres 1800, επί του Πήγασου, που προέβαλλε αντίσταση μόνο στο Α' ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο προηγήθηκε, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι σε 1-1, σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.
Το δεύτερο ημίχρονο αποτελεί έναν επιθετικό μονόλογο των Πρωτευουσιάνων αφού πέτυχαν 5 γκολ έφτσαν στην άνετη επικράτηαση και συνεχίζουν στη δεύτερη θέση μια ανάσα από την κορυφή. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Βασίλης Κουκούτσης που πέτυχε τρία τέρματα, ενώ δυο πέτυχε ο Θοδωρής Αγγελακάς και ένα ο Κώστας Αρβανιτίδης. Το γκολ του Πήγασου πέτυχε ο Βασίλης Χατζηπαυλίδης.

Στα πολύ σημαντικά του σημερινού αγώνα η πρώτη επίσημη εμφάνιση του σπουδαίου ποδοσφαιριστή Μπόζινταρ Τάντις με τη φανέλα της Serres 1800.

Tα γκολ: 17',64',88' Κουκούτσης, 52' Αρβανιτίδης, 65',90' Αγγελακάς - 15' Χατζηπαυλίδης

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

SERRES 1800(Νικ. Κουζουτζίδης): Κολόκθας, Αναγνωστίδης, Αρβανιτίδης, Τυχάλας, Τσουβαλτζής, Λάππας, Παυλίδης, Κουκούτσης, Αγγελακάς, Τάντιτς, Χαλκίδης

ΠΗΓΑΣΟΣ(Στρ. Κιουτσεκτσίδης): Θεοδώρογλου, Μητροπουλος, Μαντζιαρης, Μυλωνάς, Ιντούδης, Πούλιος, Κιουτσεκτσίδης, Βαλαβανίδης, Χατζηπαυλίδης, Παπαρίζος, Πολυχρονίου

CAFE SERRES 1800 LOGO A2

Κατηγορία ΕΠΣΣ
Σπίτι χωρίς Γιάννη προκοπή δεν κάνει… λέει ο θυμόσοφος λαός και στο σπιτικό των Ικάρων υπάρχουν επί τρία, με Γιάννη Κακιούζη και Γιάννη Πιπιλιό ως παίκτες και Γιάννη Δεσποτίδη ως παράγοντα… η επιτυχία επομένως, είναι νομοτελειακή! Η παράδοση, που λέει όταν υπάρχει γιορτή στην ομάδα, οι Ίκαροι κερδίζουν συνεχίστηκε και παρά το φάλτσο της υπερβολικής αποβολής Γκάζια, οι Σερραίοι μπήκαν φουριόζοι και νικητές και το 2018!

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Οι Ίκαροι με μπροστάρη τον εορτάζοντα Γιάννη Κακιούζη, που τράβηξε το... κουπί όλο το πρώτο δεκάλεπτο -και όχι μόνο- μπήκαν με καλή διάθεση στο ματς, αποφασισμένοι να πετύχουν την πρώτη άνετη νίκη για το 2018! Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με οργανωμένες επιθέσεις, και 5 εναντίον 5 να χαλάσουν το παιχνίδι των Ικάρων στο ανοιχτό γήπεδο, πράγμα που κατάφεραν, πηγαίνοντας την πρώτη περίοδο καλάθι-καλάθι. Το 10-6 στα μισά του δεκαλέπτου έγινε γρήγορα 11-12 ενώ το σκορ περιόδου ήταν ισόπαλο 18-18.
Στην 2η περίοδο όμως, το παιχνίδι πήγε όπως ακριβώς ήθελε και σχεδίασε, το staff των «κυανοκίτρινων»… με το «χέρι στο γκάζι». Οι Σερραίοι, ετρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, η μπάλα μοιράστηκε και σε άλλους παίκτες πλην του Κακιούζη, έσφιξαν στην άμυνα, μετά την είσοδο του Θολιώτη και έχτισαν διαφορά 10 πόντων(28-18), η οποία δύο φορές έπεσε με αντίστοιχα τρίποντα στους 7 με αποτέλεσμα να πάνε οι δυο ομάδες, στα αποδυτήρια με σκορ 34-27.
Στην τρίτη περίοδο, οι Ίκαροι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, με γρήγορες και μυαλωμένες επιθέσεις, καθοριστική άμυνα κάτω από το καλάθι και στα περιφερειακά σουτ, όπου το Πευκοχώρι στον συγκεκριμένο τομέα εμφανίστηκε κατώτερο του αναμενομένου, πετυχαίνοντας μόλις 3 σε σύνολο αρκετών προσπαθειών. Το 34-27 του ημιχρόνου έγινε εύκολα 40-31 και η περίοδος έκλεισε στην μέγιστη τιμή της διαφοράς +12 (50-38).
Στην τελευταία περίοδο και ενώ όλα έδειχναν ότι οι Ίκαροι θα πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο της νέας χρονιάς ήρθε η φάση του αγώνα, 7’:11’’ πριν το φινάλε, για να ανακατέψει τα δεδομένα… χωρίς όμως να τα ανατρέψει. Ο Άγγελος Γκάτζιας, επιχείρησε κλέψιμο της μπάλας, αλλά οι διαιτητές τον χρέωσαν με φάουλ (ήταν αμφισβητούμενη η φάση), ο ίδιος που ήταν εκνευρισμένος από προηγούμενη φάση αντιμίλησε και δέχτηκε τεχνική ποινή, ενώ πέταξε και την μπάλα άτσαλα, δεχόμενος κατευθείαν 2η που σήμανε και την αποβολή του από τον αγώνα.
Στο κοινό επικράτησε αναταραχή προς στιγμήν και τα χαμόγελα πλάτυναν στους ανθρώπους του Πευκοχωρίου, αλλά λογάριαζαν χωρίς τον ξενοδόχο… Οι «κυανοκίτρινοι» γύρισαν τον διακόπτη στο «safe mode» έπαιξαν υποδειγματική άμυνα, με πρώτο βιολί τον Φώτογλου και συμπαραστάτες Γρίψιο και Κακιούζη, που υπερείχαν στα ριμπάουντ πανηγυρικά, ενώ στα κρούστα… ο Σιδερίδης, απόδειξε με 2 τρίποντα μέσα σε 30’’,  γιατί είναι από τους πιο ταλαντούχους Σερραίους σουτέρ και το παιχνίδι τελείωσε 2’ ολόκληρα λεπτά πριν το άκουσμα της τελευταίας κόρνας. Το τελικό 66-51 αντικατοπτρίζει πλήρως την διαφορά ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ
#Σα να μην πέρασε μία ημέρα από την διακοπή, εμφανίστηκαν οι Ίκαροι στο παρκέ, όπου με κεκτημένη ταχύτητα από το 2017, επικράτησαν άνετα τελικά του Πευκοχωρίου, που είναι μια σεβαστή δύναμη στο μπάσκετ της Βορείου Ελλάδας.
#Η δουλειά του Στέργιου Ποργιόπουλου και των συνεργατών στην προετοιμασία φάνηκε, αφού οι παίκτες ήταν φορμαρισμένοι, χωρίς περιττά κιλά και ορεξάτοι για τη νίκη!
#Αφιερωμένη στους Γιάννη Κακιούζη, Γιάννη Πιπιλιό και Γιάννη Δεσποτίδη η νίκη των Ικάρων, καθώς είχαν την τιμητική τους, λόγω της εορτής του Αι Γιάννη.
#Για ακόμη ένα ματς που βρέθηκε αντίπαλος κόντρα στην πρώην του ομάδα, ο Δημήτρης Καραμπέκης, γιος του γραμματέα των Ικάρων Μιχάλη, είχε καλή απόδοση, σημειώνοντας 13 πόντους!
#Η αποβολή Γκάτζια είναι υπερβολική, και η υπερβολή ξεκινά από το αυστηρό φάουλ των διαιτητών, στην προσπάθεια για κλέψιμο του παίκτη. Ο εκνευρισμός του στην συνέχεια δεν δικαιολογείται αλλά δεν δικαιολογεί και  την… εύκολη αποβολή που του δόθηκε. Ο ίδιος αναγνωρίζοντας τον θυμό του, πήγε και συζήτησε μετά το τέλος του αγώνα σε ήρεμο τόνο με τους ρεφ,  τι ακριβώς συνέβη.
#Για ακόμη μια φορά συνεπής στις δηλώσεις του ο coach Ποργιο, που αρχές Νοεμβρίου υποσχέθηκε… «εποχή άμυνας» και αυτή έχει έρθει για τα καλά στους Ικάρους, δίνοντας πιο άνετες νίκες.
#Τρεις παίκτες των Ικάρων βρεθήκαν με διψήφιο αριθμό πόντων, Φώτογλου, Γεωργιανός και Κακιούζης, δείχνοντας τον πλουραλισμό στην καλύτερη επίθεση της κατηγορίας, βάσει στατιστικών!
#Ο κόσμος ανταποκρίθηκε και πάλι στο κάλεσμα τη διοίκησης των «κυανοκίτρινων» και δεδομένης της εορταστικής ημέρας, γέμισε το κλειστό και βοήθησε τα μέγιστα τους Ικάρους, ενώ απήλαυσε και αρκετές εντυπωσιακές φάσεις, με καρφώματα, αιφνιδιασμούς και τάπες.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ
Δεκάλεπτα: 18-18, 34-27(ημι) 50-38, 66-51
Διαιτητές: Τζιοπάνος, Παπαγερίδης
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Στέργιος Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης , Γρίψιος 6(1), Σιδερίδης 6(2), Γεωργιανός 10 (1), Τσέλιος, Φώτογλου 10 (1), Γκούτζιας, Κεμανετζής, Γκάτζιας 7 (1), Θολιώτης 6, Κακιούζης 21.
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Ευριπίδης Μελετιάδης):  Αμπατζίδης, Τσιμπής 9(1), Λαζαρίδης, Τζουβάρας 7(1), Μαυρίδης 4 (1), Καραμπέκης 13, Μυλωνίδης 2, Δανάκης 9, Κιγμέτογλου 1, Σικαλίδης 4, Θεοδωρίδης.

Κατηγορία ΜΠΑΣΚΕΤ

Μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε τον Δημήτρη Γαϊδαρτζή, πριν την έναρξη του σημερινού αγώνα του  Απόλλωνα Παραλιμνίου με την ΑΕ Διδυμοτείχου, καθώς οι Διοικούντες τον τίμησαν για τα 100 γκολ που πέτυχε σε όλες τις επαγγελματικές κατηγορίες στην καριέρα του. Και ήταν έκληξη, αφού ο πολυσκόρερ των προτοπόρων δεν είχε ενημερωθεί. Στην σεμνό τελετουργικό που προηγήθηκε του αγώνα ο πρόεδρος του Απόλλωνα, Δημήτρης Κεραμάρης, του απένειμε αναμνηστική πλακέτα για το μεγάλο αυτό ρεκόρ, ενώ στην συνέχεια του πρόσφερε και μια φανέλα του ΑΠόλλωνα με το νούμερο 100 όσα δηλαδή και τα γκολ που πέτυχε.
Εμείς του ευχόμαστε να είναι γερός και να τα χιλιάσει!!!

26692480 10215064354071604 1242257062 o
Ο πρόεδρος του Απόλλωνα Δημήτρης Κεραμάρης, απονέμει στον κατοστάρη, την αναμνηστική πλακέτα...
26692577 10215064350431513 871155571 o
.
26695162 10215064352671569 1145192710 o

...και στη συνέχεια τη φανέλα με το νούμερο 100, όσα δηλαδή και τα γκολ που πέτυχε...

Κατηγορία Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ

Γιατί ρε Π@@@Η μπάλα έπαιξες τέτοιο παιχνίδι!!!
Γιατί σήμερα αυτό που συνέβη στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών επιβεβαίωσε τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου που λέει όταν χάνεις τα άχαστα στο τέλος το πληρώνεις. Ήταν o άγραφος νόμος που ανάγκασε τον Σέρβο προπονητή, Ίβιτσα Όσιμ, να αποκαλέσει την μπάλα Π@@@η. Και ο Πανσερραϊκός σήμερα έχaσε πραγματικά τα άχαστα. Δοκάρι(κεφαλιά Γκούρτσα), χαμένο πέναλτι(δοκάρι), χαμένες τεράστιες ευκαιρίες, με τον πρώτο του σκόρερ και αρχηγό τον Δημήτρη Γκούρτσα να μην μπορεί να βρει δίχτυα. Να μην έχει κινδυνέψει σε κανέναν σημείο του αγώνα... και σε νεκρό χρόνο(αφού είχε περάσει και ο χρόνος των καθυστερήσεων), να δέχεται από άπιαστο φάουλ του Πλαβούκου την ισοφάριση.

Βέβαια από την άλλη επιβεβαιώνεται και ο άτυπος τίτλος του ποδοσφαίρου, ως Βασιλιά το σπορ, αφού το ποδόσφαιρο είναι συναρπαστικό και απρόβλεπτο.
Και όμως όλα σήμερα όλα ξεκίνησαν ιδανικά για τον Πανσερραϊκό, αφού από πολύ νωρίς πήρε κεφάλι στο σκορ και στο πρώτο ημίχρονο μετά το 20λεπτο ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο, αφού ήταν συνέχεια μπροστά έχασε τεράστιες ευκαιρίες(Γκούρτσας, Pαπουτσογιανόπουλος, Τσαμούρης) για γκολ και σύμφωνα με την ροή του αγώνα ήταν θέμα χρόνου να το πετύχει. Βέβαια το γκολ, το πέτυχε ο Πανσερραϊκός, στην φάση του 36’, όμως ο πρώτος βοηθός από την Φλώρινα(Νίκος Δημόπουλος) δεν το είδε, υποθέτουμε ότι έχασε την φάση, και δεν έδειξε το γκολ αφού η μπάλα μετά την κεφαλιά του Γκούρτσα πέρασε την γραμμή του τέρματος παρά την απόκρουση του Γκέκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν μια φλύαρη υπεροχή, αφού οι γηπεδούχοι έδωσαν μέτρα στο γήπεδο, όμως τα Λιοντάρια ήταν αυτά που έβγαιναν πολύ επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις και έχασαν και πάλι πολλές ευκαιρίες για γκολ με αποκορύφωμα το μεγάλο τετ α τετ του Γκούρτσα που απέκρουσε ο Γκέκας, αλλά και το πέναλτι που και πάλι ο Γκούρτσας ξεγέλασε μεν τον αντίπαλο πορτιέρο, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, αφού κτύπησε στο δεξί δοκάρι και διαγράφοντας μια περίεργη πορεία, πίσω από την πλάτη του πορτιέρο και παράλληλη προς τη γραμμή του τέρματος και κατέληξε άουτ από την απέναντι μεριά.
Το δεύτερο γκολ δεν ήρθε ποτέ και το άγχος για τη νίκη βάρυνε τόσο πολύ στα πόδια των παικτών του Πανσερραϊκού που μη έχοντας στον πάγκο και τον προπονητή τους, Περικλή Αμανατίδη(αποβλήθηκε στη φάση του 36'), υπέπεσαν σε ατομικά λάθη, ένα από αυτά έδωσε ένα στημένο σε ιδανική θέση στους Θεσσαλούς που το μετέτρεψαν σε γκολ και δραπέτευσαν με ένα πόντο χρυσάφι από τις Σέρρες, τον πρώτο τους εκτός έδρας.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΟ LIVE...

Παρακολουθήστε Λεπτό Προς Λεπτό τον αγώνα του Πανσερραϊκού κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας, στην προσπάθεια των Κόκκινων να επιστρέψουν στις επιτυχίες για να μπουν με το δεξί στο 2018. Ένα παιχνίδια που διεξάγεται σήμερα Κυριακή 7 Ιανουαρίου 2018, στι1 15:00, στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής.

sotos 2

LIVE...  LIVE...  LIVE...  LIVE...

Καλή Χρονιά Χρόνια Πολλά από το Δημοτικό Γήπεδο Σερρών. Ξεκίνησε το παιχνίδι...

02' Δυνατά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες με τον Πανσερραϊκό να κάνει αισθητή την παρουσία του στα αντίπαλα καρέ όταν ο Δούμτσιος από δεξιά μπήκε στην περιοχή, έβγαλε παράλληλη σέντρα, και ο Καρίκι στην προσπάθεια του να αποκρούσει έστειλε την μπάλα προς την εστία του αλλά ο Γκέκας πορτιέρο των φιλοξενούμενων απέκρουσε και απεσόβησε τον επερχόμενο κίνδυνο.

08' 1-0 ΓΚΟΛ !!!!! ο Πόζογλου. Ο Σερραιος επιθετικός μετά από πάσα βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας των Θεσσαλών και με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας από πολύ νωρίς προβάδισμα στα λιοντάρια.

10' Εναέριο ανάποδο ψαλίδι του Σουντούρα μπλοκάρει σταθερά ο Ρίστιτς

15' Ένα καλό επιθετικό 2λεπτο για τους Θεσσαλούς επέφερε τρία διαδοχικά κόρνερ τα οποία δεν πρόσφεραν κάτι ουσιαστικό

20' Ανοιχτό και ωραίο παιχνίδι παρακολουθούμε στο Δημοτικό με τον Πανσερραϊκό να έχει το ψυχολογικό πλεονέκτημα μετά το 1-0 που πέτυχε και να έχει την εδαφική υπεροχή και πριν δύο λεπτά (18') με τον Δούμτσιο ο οποίος έπιασε δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή που μπλόκαρε ο Γκέκας

35' Ενα επιθετικό κρεσέντο του Πανσερραϊκού στο τελευταίο πεντάλεπτο είχε τρεις μεγάλες ευκαιρίες ( 31' Ο Παπουτσογιαννόπουλος έπιασε σουτ ένα μέτρο πίσω από το πέναλντι αλλά έστειλε την μπάλα απελπιστικά ψηλά άουτ, 32' ΔΟΚΑΡΙ με τον Γκούρτσα μετά από σέντρα του Στέβιτς, ο Σερραίος φορ έπιασε κεφαλιά η οποία χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ, 33' Διαγώνιο πλασέ του Παπουτσογιαννόπουλο από τα αριστερά της περιοχής απέκρουσε ο Γκέκας)

36' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ !! Το επιθετικό κρεσέντο του Πανσερραϊκού συνεχίζεται με τους γηπεδούχους να είναι απόλυτοι κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο και μετά από φάση διαρκείας ο Γκούρτσας από την μικρή περιοχή και αριστερά έπιασε κεφαλιά με τον Γκέκα να αποκρούει πάνω από την γραμμή και με τους Σερραίους να διαμαρτύρονται έντονα ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή και ότι έπρεπε να μετρήσει το γκολ. Από την θέση που είμαστε φάνηκε ότι η μπάλα πέρασε καθαρά την γραμμή. Στη φάση αυτή ο προπονητής των Σερραίων διαμαρτυρήθηκε έντονα στον πρώτο βοηθό με αποτέλεσμα να αποβληθεί από τον αγωνιστικό χώρο και να παρακολουθεί την συνέχεια του παιχνιδιού από την καταπακτή του γηπέδου.

39' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!! πλασέ του Τσαμούρη από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

42' Κεφαλιά του Τσελεπίδη η μπάλα περνάει δεξιά από το κάθετο δοκάρι.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

52' Δυνατό σουτ του Τζέκου λίγο έξω από την περιοχή , η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

60' ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΝΤΙ (ΔΟΚΑΡΙ)  Σε γρήγορη επίθεση του Πανσερραικού ο Πόζογλου από δεξιά έβγαλε σέντρα, η μπάλα σταμάτησε σε χέρι αμυνόμενου και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλντι. Το πέναλντι ανέλαβε να εκτελέσει ο Γκούρτσας, ο οποίος ναι μεν ξεγέλασε τον Γκέκα αλλά χτύπησε η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι και πέρασε βασανιστικά παράλληλα στην γραμμή του τέρματος και κατέληξε από την άλλη πλευρά άουτ.

69' Σουτ του Δούμτσιου, η μπάλα ψηλά άουτ

70' Ο Κονέ στη θέση του Χατζάρα

79' Σιάκκας στη θέση του Ρούτση

80' Παπαευθυμίου στη θέση του Τζέκου

82' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!! Αντεπίθεση για τα λιοντάρια. Ο Γκούρτσας μετά από πάσα του Πόζογλου βγήκε μόνος του απέναντι από τον Γκέκα αλλά το πλασέ που επιχείρησε απέκρουσε εντυπωσιακά ο γκολκιπερ των Θεσσαλών με τον Σερραίο φορ να μην μπορεί να τον νικήσει ούτε σε αυτή την φάση

85' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ Ωραία συνολική προσπάθεια των φιλοξενούμενων που μετά από πολλές εναλλαγές την μπάλας αυτή έφτασε στον αφύλαχτο Παπαευθυμίου, ο οποίος μέσα από  την περιοχή και αριστερά επιχείρησε πλασέ αλλά με τάκλιν αυτοθυσίας ο Τσελεπίδης απέκρουσε

89' Σουτ του Σουντούρα, απέκρουσε ο Ρίστιτς

90' ο Βοσκόπουλος στη θέση του Πόζογλου

93' 1-1 ΓΚΟΛ Ο Πλαβούκος. Με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ ο Πλαβούκος έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι στο δοκάρι και στην συνέχεια να καταλήξει στα δίχτυα του Ρίστιτς, στην απόλυτη ψυχρολουσία στο Δημοτικό Γηπεδο Σερρών

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Περ. Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσαμούρης, Τσελεπίδης, Στέβιτς, Ιωαννίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Τσιμίκας, Ρούτσης, Πόζογλου, Δούμτσος, Γκούρτσας

ΑΝΑΓ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ(Γ. Βαζάκας): Γκέκας, Κωνσταντινόπουλος, Θεοδωράκης, Ρουσάκης, Καρίκι, Σταματάκης, Σουντούρα, Πλαβούκος, Χατζάρας, Μπιτέλης, Τζέκος