ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-1… ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ…

Δεκ 16, 2015
ΦΩΤΟ: η μεγάλη ευκαιρία του 21ου λεπτόυ με τον Παπαστεργίου δεξιά να σουτάρει και τον Θεοδωρόπυλο να αποκρούει για μια ακόμη φορά...

Το κέρδος από το σημερνό παιχνίδι πέρα από την καλή εμφάνιση είναι οι μικροί παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν αλλά κι αυτοί που δεν παίρνουν πολύ χρόνο συμμετοχής στα παιχνίδια του πρωταθλήματος, καθώς απέδειξαν ότι μπορούν να τα καταφέρουν.
Σε ένα παιχνίδι που από την αρχή ο Πανσερραϊκός δεν είχε κάτι να περιμένει, αφού ήταν πολύ δύσκολο να περάσει στην επόμενη φάση με μια ισοπαλία στα 2 πρώτα παιχνίδια. Όμως τα Λιοντάρια μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο ημίχρονο έχασαν πάρα πολλές και καλές ευκαιρίες για να πετύχουν το γκολ. Και όταν δεν το καταφέρνεις αυτό τότε δεν έχεις και τύχη στο παιχνίδι. Έτσι ακριβώς οι παίκτες του Αστέρα πέτυχαν ένα γκολ και στο δεύτερο ημίχρονο διαχειρίστηκαν πολύ καλά το παιχνίδι, έλεγξαν και έριξαν το ρυθμό του αγώνα και δεν επέτρεψαν στον Πανσερραϊκό να κάνει τις ευκαιρίες του Α΄ ημιχρόνου. Παρ’ όλα αυτά πάλι πλησίασε την ισοφάριση αλλά δεν την πέτυχε και το τελικό 0-1 άφησε παραπονεμένους τους παίκτες και τους φίλους των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι στο Live...

Παρακολουθήστε Λεπτό Προς Λεπτό τον αγώνα του Πανσερραϊκού κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης για το θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας, που θα διεξαχθεί αύριο Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου, στις 15:00, στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών.

- Καλησπέρα από το Δημοτικό Γήπεδο Σερρών... Ξεκίνησε το παιχνίδι... Οι καιρικές συνθήκες είναι πολύ καλές...

17' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τον Πανσερραϊκό! - ο Πόποβιτς από δεξιά μπήκε στην περιοχή και από την γραμμή του άουτ έκανε παράλληλη σέντρα, στο πρώτο δοκάρι ο Παπαστεργίου με τακουνάκι πήγε να ξεγελάσει τον Θεοδωρόπουλο, δεν βρήκε όμως όπως ήθελε τη μπάλα και ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων μπλόκαρε

19' σουτ του Δημούτσου, η μπάλα κοντράρει στα σώματα των αμυνόμενων

21' νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό με τον Παπαστεργίου και πάλι, βγαίνοντας στην αντεπίθεση, δέχτηκε την πάσα από δεξιά, μπήκε στη μεγάλη περιοχή και έπιασε διαγώνιο σουτ στην απέναντι γωνία που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Θεοδωρόπουλος σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο

28' μπορεί ο Αστέρας Τρίπολης να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά ο Πανσερραϊκός βγαίνει πολύ επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις... Μια νέα αντεπίθεση με κλέψιμο στο χώρο του κέντρου από τον Ραμίρεζ που έδωσε στον Αγγελούδη, αυτός έπιασε ένα μακρινό δυνατό σουτ προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τον Θεοδωρόπουλο που έστω και δύσκολα απέκρουσε

35' ΓΚΟΛ 0-1!!!!!! Ο Παντελιάδης έβγαλε πολύ ωραία σέντρα από αριστερά, καρφωτή κεφαλιά του Φούντα που στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και γράφει το 1-0

41' μακρινό αλλά ακίνδυνο σουτ του Φούντα, δεν ανησυχεί τον Μέλκα και η μπάλα περνάει άουτ απ' το δεξί κάθετο δοκάρι

43' επικίνδυνο φάουλ του Πανσερραϊκού λίγο έξω από την περιοχή, εκτελεί ο Αγγελούδης, αλλά αποκρούει στην αριστερή του γωνία εντυπωσιακά ο Θεοδωρόπουλος

45'+ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ χάνει ο Πανσερραϊκός! - αλεπάλληλα λάθη των αμυντικών του Αστέρα, ο Παπαστεργίου γίνεται κάτοχος της μπάλας στο ύψος της περιοχής και κάνει σουτ που αποκρούει εντυπωσιακά ο Θεοδωρόπουλος σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

- Ξεκίνησε το Β' ημίχρονο με δύο αλλαγές για τον Αστέρα Τρίπολης - στη θέση του Ντε Μπλάσις ο Τσοκάνης και στη θέση του Γουάτο ο Χαμντανί

57' λάθος του Αλόκο, έδωσε στον Παπαστεργίου, αυτός προωθιηθηκε και απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής έπιασε σουτ που πέρασε λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι

58' ο Δημούτσος μέσα απ' την περιοχή μόνος προ του Μέλκα, τον πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού απέκρουσε σε κόρνερ

62' αλλαγή για τον Πανσερραϊκό - ο Μπαλού στη θέση του Ραμίρεζ

67' κίτρινη κάρτα για τον Ολίσε

70' αλλαγή για τον Πανσερραϊκό - στη θέση του Ολίσε ο Ρούτσης

78' τρίτη αλλαγή για τον Πανσερραϊκό - στη θέση του Πόποβιτς ο Τσομαχασβίλι
             αλλαγή και για τον Αστέρα Τρίπολης - στη θέση του Φούντα ο Ζησόπουλος

83' ωραία αντεπίθεση του Πανσερραϊκού - ο Μπαλού μπήκε μέσα στην περιοχή, απέφυγε 1-2 αντιπάλους και από αριστερά μόνος προ του Θεοδωρόπουλου, επιχείρησε να τον κρεμάσει με λόμπα αλλά κουρασμένος απ' την προσπάθεια δεν τα κατάφερε

91' μετά από φάση διαρκείας ο Ντουντού σουτάρει από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Μέλκας

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

Διαιτητές: Φωτιάδης, Παρασίου, Βασιλόπουλος
 ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π. Δημητρίου): Μέλκας, Στεργιανός, Κιόσε, Καψάλης, Κουκόλης, Ολίσε(70' Ρούτσης), Ανδρέου, Παπαστεργίου, Ραμίρεζ(62' Μπαλού), Πόποβιτς(78' Τσομαχασβίλι), Αγγελούδης
 ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ(Σ. Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Παντελιάδης, Τορμένα, Αλόκο, Μουκάμ, Ντουντού, Γουάτο(46' Χαμντανί), Δημούτσος, Ντε Μπλάσις(46' Τσοκάνης), Φούντας(78' Ζησόπουλος), Σκούρτης

Ο Πανσερραϊκός μετά το ισόπαλο 0-0 με τον Κισσαμικό και την ήττα από την Καλλονή χρειάζεται οπωσδήποτε τη νίκη για να περιμένει και νίκη του Κισσαμικού επί της Καλλονής και βλέπουμε. Αυτές οι μαθηματικές τις πιθανότητες οδήγησαν τον Παύλο Δημητρίου να ξεκουράσει στον αυριανό αγώνα παίκτες που έχουν συνεχόμενα 90λεπτά(Σιάκκας, Φουρτάδο, Μπεριάν, Τσιμίκας), για να τους έχει φρέσκους για το πολύ δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι στη Λαμία την ερχόμενη Κυριακή, ενώ εξέτισε την ποινή του και επιστρέφει ο Ολίσε.