ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΟΦΗ 1-2, ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ... ΜΕΙΩΣΕ... ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΘΗΚΕ!

Οκτ 30, 2017
Προσπάθησε… μείωσε… χειροκροτήθηκε… ο Πανσερραϊκός που δεν μπόρεσε όμως να πάρει κάτι θετικό, στην πρεμιέρα της Football League 2017-18, απέναντι στον ΟΦΗ.
Του ΟΦΗ που στήθηκε εδώ και πολύ καιρό με μοναδικό στόχο την άνοδο στην Super League.
Από την άλλη ο Πανσερραϊκός που πέρασε ένα δύσκολο και αγωνιώδες καλοκαίρι και με την αλλαγή εποχής προσπαθούν τα Λιοντάρια να βρουν ή να αποκτήσουν ταυτότητα. Σήμερα τα Λιοντάρια απέδειξαν ότι είναι σε καλό δρόμο, αφού το πάλεψαν έχασαν ευκαιρίες, είχαν δοκάρι και παράπονα από τον διαιτητή και σίγουρα αν κατάφερναν να πετύχουν πιο νωρίς το γκολ τότε ίσως όλα ήταν διαφορετικά.
Ο κόσμος από την μεριά που ήταν σίγουρα πολύ περισσότερος από όσον συνηθίσαμε να βλέπουμε τα τελευταία χρόνια έδωσε ώθηση στην ομάδα και σίγουρα οι καλές εμφανίσεις και τα καλά αποτελέσματα είναι βέβαιο ότι θα γεμίσουν σιγά σιγά το Δημοτικό.
Τα Λιοντάρια μπήκαν στο παιχνίδι προσπαθώντας να δουν στα μάτια την πιο ποιοτική ομάδα του ΟΦΗ, με τους Κρητικούς να είναι πιο κινητικοί και να δείχνουν απειλητικοί σε δυο περιπτώσεις, όμως ο Ρίστιτς σταθερός απέκρουσε και στις δυο φορές.
Με την συμπλήρωση της μισής ώρας οι Σερραίοι βγήκαν μπροστά άγγιξαν το γκολ με τον Πόζογου, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, πριν από αυτό οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι που αρνήθηκε ο διαιτητής Κιοτζένης και σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε και το γκολ για τους Κρητικούς με σουτ του Χαντί από το ημικύκλιο της περιοχής που αιφνιδίασε όλους και κυρίως τον Ρίστιτς που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.
Το γκολ δεν πτόησε τους Σερραίους που με την βοήθεια της κερκίδας βγήκαν και πάλι μπροστά έκαναν μια δυο ευκαιρίες με κυριότερη αυτή του Πόζογλου, αλλά ο πορτιέρο των Κρητικών, Στρέζος , είπε όχι αποκρούοντας εντυπωσιακά.
Στο Β’ ημίχρονο τα Λιοντάρια μπήκαν δυνατά με πρόθεση να φτάσουν στην ισοφάριση δεν μπόρεσαν όμως να φανούν ιδιαίτερα απειλητικοί, αφού οι έμπειροι αμυντικοί της Κρητικής ομάδας(με πρώτο και καλύτερο τον Σερραίο Ζιαμπάρη) εξουδετέρωσαν κάθε διαγραφόμενο κίνδυνο.
Όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν καθώς ο Κοτσιανικούλης που μπήκε σαν αλλαγή, αναστάτωσε την άμυνα των Σερραίων και λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι πέτυχε το 0-2.
Οι Σερραίοι με την είσοδο του Δούμτσιου και του Φουσού, ανέβασαν την απόδοσή τους φάνηκαν δυο φορές απειλητικοί με τον Γκούρτσα και τον Δούμτσιο δεν πέτυχαν το γκολ το οποίο ήρθε τελικά, λίγο πριν τη λήξη στο 2ο προς 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π. Αμανατίδης): Ρίστιτς,   Στέβιτς(46' Τσελεπίδης), Ιωαννίδης, Βοσκόπουλος,  Σιάκκας, Τσαμούρης,Παπουτσογιαννόπουλος, Πόζογλου(70' Φουσού), Τσιμίκας, Ρούτσης(70' Δούμτσιος), Γκούρτσας

ΟΦΗ(Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κομεσίδης(79' Ρούσσος), Ποτουρίδης, Νάστος, Ζιαμπάρης,  Κοιλιάρας,  Οικονόμου(75' Πορτουλίδης), Χάντι, Ορτέγκα, Κουσκουνάς, Μάρτος(58' Κουτσιανικούλης)

Διαιτητές : Κιοτζένης, Κούλα, Τζιότζιος

Τα αποτελέσματα(πρεμιέρα-1η αγων.):

ΣΑΒΒΑΤΟ 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
ΑΡΗΣ – ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ 5-0 (18′ Πλατέλλας, 24′ Πασάς, 31′ Κάσσος, 74′ Καπνίδης, 93′ Μπαργκάν)