ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ «ΜΕ ΜΙΑ ΑΠ’ ΤΑ ΙΔΙΑ»

Δεκ 22, 2011

ioannidis
(Ο Νίκος Ιωαννίδης, του Σιδηροκάστρου, από κοντά πετυχαίνει το 0-2 και τελειώνει τις όποιες σκέψεις μπορεί να έκαναν οι γηπεδούχοι του Χρυσού για αντροπή)
Σφράγισε απόψε, όπως αναμενόταν, το εισιτήριο του, για τον τελικό της ΕΠΣ Σερρών, ο Εθνικός Σιδηροκάστρου, με μια απ’  τα ίδια, αφού κέρδισε και πάλι με 3-0 την γηπεδούχο αυτή τη φορά, ΑΕ Χρυσού. Στον τελικό όπως είναι γνωστό από το απόγευμα, θα συναντήσει τον Μέγα Αλέξανδρο Νέας Ζίχνης.
Ο αγώνας διεξήχθη υπό το φως των προβολέων και αυτό δεν ήταν πρόβλημα για τους ποδοσφαιριστές. Πρόβλημα όμως ήταν το δριμύ ψύχος που επικρατούσε κατά την διάρκεια του αγώνα και το ψιλό χιονόνερο που έπεφτε και  εναλλάσσονταν με την βροχή.
Στα αγωνιστικά, ανώτερος και καλύτερος ο Εθνικός στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, επιβλήθηκε δίκαια, της σημερινής του αντιπάλου.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους φιλοξενούμενους. Δεν κατάφεραν να πετύχουν όμως κάτι ουσιαστικό και σιγά-σιγά οι Σιδηροκαστρινοί όχι μόνο πήραν την πρωτοβουλία του αγώνα αλλά κατάφεραν στο 22ο λεπτό  να ανοίξουν και το σκορ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σάκης Καρυπίδης εκμεταλλεύθηκε την σύγχυση που επικράτησε στα καρέ των γηπεδούχων και έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του Τριάντη.
Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε το Σιδηρόκαστρο να ξεκινάει με γκολ, αφού μόλις στο 49ο  λεπτό του αγώνα ο Νίκος Ιωαννίδης πέτυχε με κοντινό πλασέ το 0-2. Το κερασάκι όμως στην τούρτα το έβαλε το πρόσωπο του αγώνα, ο Νίκος Κολοκοτρώνης, που πέτυχε στο 67΄το 3ο γκολ, μετά από πολύ ωραία σέντρα του Φεύγα. Και λέμε πρόσωπο του αγώνα, γιατί το τι άκουσε, από την κερκίδα των γηπεδούχων, στην διάρκεια το παιχνιδιού δεν περιγράφεται.
Πολύ καλό το διαιτητικό τρίο των Ανανία Φωτιάδη, Νίκου Κουρτίδη και Γιάννη Γκουγκούδη