ΑΡΗΣ ΣΚΟΤΟΥΣΣΑΣ-ΑΣΤΗΡ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ 2-0… ΝΙΚΗ… PLAY OFF!!!

Μαρ 09, 2019
ΦΩΤΟ: Γιώργος Σταματίου και Φώτης Μάγκος, οι σκόρερ του σημερινού αγώνα, εδώ πανηγυρίζουν το πρώτο γκολ που πέτυχε ο δεύτερος...

Με τον πιο πανηγυρικό τρόπο εξασφάλισε και μαθηματικά την συμμετοχή του στα Play Off ο γηπεδούχος Άρης Σκοτούσσας, καθώς στο ντέρμπι της εξάδας που μπορούσε να κρίνει πολλά κέρδισε με 2-0 τον Αστέρα Νεοχωρίου, o οποίος συμμετέχει οριστικά στα Play Out.
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα και πιο ουσιαστικοί και κέρδισαν δίκαια. Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε δυνατά και από τις δυο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να απειλούν με το καλημέρα στην πιο μεγάλη τους ευκαιρία, όμως μετά το πρώτο τέταρτο οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του  αγώνα και κατάφεραν να πετύχουν το γκολ στο 35’ με τον Φώτη Μάγκο και να μπουν σε θέση οδηγού στο παιχνίδι.
Στο Β’ ημίχρονο οι παίχτες του Άγγελου Τζουμαλάκη που ήθελαν μόνο τη νίκη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και για ένα δεκάλεπτο ήταν κυρίαρχοι του αγώνα χωρίς όμως να μπορούν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί.
Η αποβολή όμως στο 55’ του Ρόλαντ Σένια με δεύτερη κίτρινη κάρτα σημάδεψε τον αγώνα, αφού επηρέασε τους φιλοξενούμενους, ενώ οι γηπεδούχοι έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, έβγαλαν αντίδραση και σιγά σιγά έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, έχοντας μια φλύαρη υπεροχή. Προς το τέλος οι γηπεδούχοι κατάφερα να γίνουν και απειλητικοί και πλέον ήταν θέμα χρόνου να πετύχουν και το δεύτερο γκολ που ήλθε τελικά από τον Σταματίου στο 90’ και το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή Δαουλτζή βρήκε τους παίκτες του Χρήστου Πεμπέ να πανηγυρίζουν την μεγάλη επιτυχία της συμμετοχής των Κίτρινων στα Play Off.
SKOTOYSSA 2019 03 09

Το φιλμ του αγώνα
04’ γυριστό σουτ του Σιψή από το σημείο του πέναλτι, αποκρούει εντυπωσιακά στην δεξιά του γωνία ο Ρόβας
07’ δυνατό μονοκόμματο σουτ του Μήλιου έξω απ’ την περιοχή, μπλοκάρει ο Μαρίγκος
12’ γρήγορη επίθεση των φιλοξενούμενων, ο Σένια μέσα απ’ την περιοχή κι αριστερά πιάνει ένα διαγώνιο πλασέ και η μπάλα καταλήγει ελάχιστα άουτ απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ρόβα
16’ σέντρα από δεξιά, ο Μεσιούρης στο σημείο του πέναλτι κάνει το κοντρόλ, η μπάλα όμως του φεύγει λίγο και δίνει τη δυνατότητα  στον Μαρίγκο με μπλονζόν αυτοθυσίας να αποσοβήσει τον διαγραφόμενο κίνδυνο
35’ ΓΚΟΛ!!!1-0. κόρνερ από δεξιά του Παπαδόπουλου, η μπάλα στρώνεται στον Μάγκο στο δεύτερο δοκάρι που με κοντινό σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μαρίγκου
39’ κόρνερ από δεξιά για τους φιλοξενούμενους, η μπάλα στρώνεται στο σημείο του πέναλτι στον Τσουβαλτζή, το σουτ όμως που πιάνει πάει ψηλά άουτ
55’ ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα (δεύτερη κίτρινη) στον Σένια
72’ ο Σταματίου μέσα απ’ την περιοχή κι αριστερά πιάνει ένα διαγώνιο βολέ αλλά αποκρούει ο Μαρίγκος
74’ κοντινή σέντρα του Μεσιούρη, κεφαλιά του Σπαχή η μπάλα ψηλά άουτ
75’ κοντινή καρφωτή κεφαλιά του Σταματίου, αποκρούει εντυπωσιακά ο Μαρίγκος
83’ σουτ του Σταματίου έξω απ’ την περιοχή και δεξιά, μπλοκάρει ο Μαρίγκος
87’ χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν ο Μήλιος βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή κι αριστερά κι απέναντι απ’ τον Μαρίγκο, προσποιήθηκε το πλασέ, το έκανε τελικά, ο Μαρίγκος απέκρουσε με το πόδι η μπάλα έφτασε στον αφύλαχτο  στο σημείο του πέναλτι Χατζηανδρεόυ ο οποίος στην προσπάθεια να πετύχει το γκολ έκανε την παραπάνω ντρίπλα και έδωσε την δυνατότητα στον Μαρίγκο να πέσει στα πόδια του και να μπλοκάρει την μπάλα.
90’ ΓΚΟΛ!!! 2-0. Συνολική επίθεση των γηπεδούχων, ο Σταματίου μέσα απ’ την περιοχή με πλασέ έγραψε το 2-0
Διαιτητικό τρίο οι: Δαουλτζής, Σώμης, Δουλγέρης, τα πήγαν καλά χωρίς να υπάρχει η δύσκολη φάση, με τους φιλοξενούμενους όμως να φωνάζουν για την αποβολή του Σένια, υποστηρίζοντας ότι η πρώτη κίτρινη ήταν υπερβολική...

ΑΡΗΣ ΣΚΟΤΟΥΣΣΑΣ(Χρ. Πεμπές): Ρόβας, Βουγιουνδρούκας, Ξενοφώντος(63’ Χατζηανδρέου Γ.), Σπαχής, Πρόβατος(90’ Χατζηανδρέου Χρ.), Παπαδόπουλος, Μεσιούρης(79’ Τσερμεντσέλης), Στοΐλας, Μήλιος, Μάγκος(86’ Χατζηπανταζής), Σταματίου
ΑΣΤΗΡ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ(Αγγ. Τζουμαλάκης): Μαρίγκος, Πανούδης(79’ Κουζουτζίδης), Ιορδανίδης(62’ Σακκάς), Γουδετσίδης, Μουσικάκης, Αποστόλου, Σένια, Χατζηπέτρου, Σιψής, Φίλλιας(61΄Τσιγγενόπουλος), Τσουβαλτζής(70’ Θεοχάρης)

ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ STUDIO - Τηλ.: 694 806 9001