ΠΕΡΑΣΕ Η ΡΟΔΟΠΟΛΗ, ΦΑΒΟΡΙ ΤΟ ΨΥΧΙΚΟ, ΟΛΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ

Μαρ 25, 2012
rodopoli_goal
(Ο Νίκος Αϊβατζίδης μόλις έχει πετύχει το χρυσό γκολ πρόκριση και τρέχει να το πανηγυρίσει)
Η πρώτη ομάδα που πέρασε στα ημιτελικά, είναι η Ροδόπολη, μετά το διπλό που πήρε μέσα στο Χρυσό, με χρυσό σκόρερ τον Αϊβατζίδη.
Μεγάλο φαβορί για την τετράδα το Ψυχικό, μετά το τεράστιο διπλό μέσα στο Βαλτερό με 3-1, αφού πρέπει να χάσει με 2 γκολ διαφορά στην έδρα του όπου θα γίνει το επόμενο παιχνίδι. Γκοτζαμανόλης, Γκατέκας, Γιάννης Βουδουρίδης το 3-0, μείωσε ο Κώστας Βαλλιάνης.
Ανοιχτοί οι λογαριασμοί στα άλλα δυο ζευγάρια, αφού το ισόπαλο 1-1 στη Νιγρίτα, ανάμεσα στην τοπική ΑΕΝ και τα Άνω Πορόια (και τα δυο γκολ ο Ζέλιος), αλλά και τη νίκη του Θρακικού Άνω Μητρουσίου(Χρήστος Μητριτζάκης πέτυχε το μοναδικό γκολ) επί του Πήγασου, φέρνουν τους τέσσερις μονομάχους στο ίδιο σημείο εκκίνησης, αφού στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι, που θα διεξαχθεί την Τετάρτη 28/3, προγνωστικά δεν χωρούν αλλά ούτε και πρέπει να το ρισκάρουμε.

Τα συνολικά αποτελέσματα:
KΥΡΙΑΚΗ 25/3/2012 04:30μμ

ΝΙΓΡΙΤΑ - ΑΝΩ ΠΟΡΟΪΑ............1-1*
ΧΡΥΣΟ - ΡΟΔΟΠΟΛΗ.................0-1
ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ - ΠΗΓΑΣΟΣ......1-0*
ΒΑΛΤΕΡΟ - ΨΥΧΙΚΟ..................1-3*

* Το τρίτο παιχνίδι θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη 28 Μρτίου, στις 16:00.

ΧΡΥΣΟ-ΡΟΔΟΠΟΛΗ 0-1 ... ΤΟΥΣ ΠΗΡΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ
Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Ολυμπιακός Ροδόπολη βγάζει έξω από τη συνέχεια του θεσμού την ΑΕ Χρυσού. Πέρσι έχοντας μειονέκτημα έδρας, φέτος έχοντας το πλεονέκτημα. Από ένα γκολ σημείωσε και στα δυο παιχνίδια η ομάδα της Ροδόπολης. Στο σημερινό το πέτυχε ο Νίκος Αϊβατζίδης στο 36΄,  μετά από άψογη εκτέλεση φάουλ του Τρύφωνα, ολιγωρία των αμυντικών του Χρυσού, την οποία εκμεταλλεύθηκε ο σκόρερ, για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Τριάντη.
Το παιχνίδι ήταν καλό σε γενικές γραμμές και οι δυο ομάδες διεκδίκησαν τη νίκη με πάθος, αλλά σε αθλητικά πλαίσια. Κάθε ομάδα από τη μεριά της προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα και αυτό φάνηκε στις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν εκατέρωθεν.
Το χορό των ευκαιριών άνοιξαν στο 7΄ οι φιλοξενούμενοι, με τον Τρύφωνα να βρίσκεται αφύλακτος στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με ωραίο βολέ να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Μαυρουδής από πλεονεκτική θέση αστόχησε και πάλι.
Η απάντηση ήρθε από τους γηπεδούχους άμεσα, αφού μετά από δύο λεπτά, ο Τσαμπάζης, μέσα στην μικρή περιοχή, με εξουδετερωμένο τον Πετρίδη, δεν βρήκε την μπάλα όπως ήθελε,δίνοντας την ευκαιρία στον Αϊβατζίδη να απομακρύνει, χάνοντας μια ανεπανάληπτη ευκαιρία.
Οι δυο ομάδες συνέχισαν να ζητούν το γκολ και στο 30΄ ο Μπατσούλας εξαπέλυσε έναν κεραυνό που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Πετρίδης σε κόρνερ. Αλλαγή συναισθημάτων στο 31΄, αφού ο Δημητρώφ από πλεονεκτική θέση, υπερέβαλλε σε προσποιήσεις και δεν μπόρεσε να τελειώσει μια επίθεση που φαινόταν εύκολη χάνοντας μια πολύ καλή ευκαιρία.
Και φθάσαμε στο 36΄ που σημειώθηκε το γκολ, φάση που περιγράψαμε παραπάνω. Το γκολ έδειξε να επηρεάζει τους γηπεδούχους που μη έχοντας καθαρό μυαλό δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κινδύνους στην εστία του Πετρίδη.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Βαγγέλη Μανωλόπουλου προσπάθησαν να πετύχουν κάποιο γκολ που θα τους έβαζε και πάλι στην υπόθεση πρόκριση, όμως αυτό δεν στάθηκε δυνατό αφού, πότε η άμυνα πολύ καλή αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων, πότε ο έμπειρος πορτιέρο   εξουδετέρωνα τους κινδύνους που διαγράφονταν.
Καλή η διαιτησία των Τρακαλιάνη, Κύρβεη, Τσερκέζη
ΑΕ ΧΡΥΣΟΥ(Βαγγέλης Μανωλόπουλος): Τριάντης, Μήλιος, Μπατσούλας, Αμαραντίδης, Τράκας (75΄ Οφθαλμίδης), Τυχάλας (56΄ Ρούσιας), Κόκκαλας Οδ, Τσίτος, Μπρινιάς (46΄ Μάμας), Τζαμπάζης, Τσιόλας
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ(Θόδωρος Κερογλίδης): Πετρίδης, Στόικωφ, Αϊβατζίδης, Εμμανουηλίδης, Χατζηγκάεφ, Μαυρουδής, Νικηφόρου (86΄ Παπαδόπουλος), Μουτεσίδης(90΄+ Ραφτόπουλος), Καμπράνωφ, Δημητρώφ, Τρύφωνας (73΄ Δεβετζής)

ΒΑΛΤΕΡΟ-ΨΥΧΙΚΟ 1-3, ΤΡΕΙΣ ΚΕΡΑΥΝΟΙ… ΕΦΕΡΑΝ ΑΛΛΑΓΗ  ΣΤΟ ΦΑΒΟΡΙ

Μετά το ισόπαλο 2-2 στο πρώτο παιχνίδι στο Ψυχικό, πολλοί ήταν αυτοί, στα αθλητικά στέκια των Σερρών, που είχαν προδικάσει το νικητή αυτού του ζευγαριού. Ήρθε όμως το σημερινό εντυπωσιακό πέρασμα του Ψυχικού από το Βαλτερό, που άλλαξε το φαβορί. Απόλυτο φαβορί πλέον ο Κεραυνός Ψυχικού, αφού πέρα από τη νίκη και την ισοπαλία περνάει στα ημιτελικά ακόμη και με ήττα, με διαφορά ενός γκολ. Το Βαλτερό θέλει νίκη με τρια γκολ διαφορά, ενώ τα δυο γκολ διαφορά στέλνουν στην παράταση.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε μεγάλα κέφια τους επιθετικούς τους, αφού είχαν εντυπωσιακά ποσοστά στα τελειώματά τους, γεγονός που συνέβαλε σημαντικά στην διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος.
Πολύ νωρίς έδειξαν τη «ρέντα» τους οι φιλοξενούμενοι, αφού ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ, με σουτ του Γκοτζαμανόλη από το ύψος της περιοχής στο 18΄ και να παγώσουν τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο του Βαλτερού για να στηρίξει κατά κύριο λόγο τον Μέγα Αλέξανδρο.
Από κει και πέρα οι παίκτες του Ιορδάνη Βουδουρίδη προσέχοντας τα νώτα τους και βγαίνοντας υποδειγματικά στις αντεπιθέσεις, έδειξαν πιο θα είναι το αφεντικό του σημερινού παιχνιδιού.
Πραγματικά στο 23΄ ο Γκατέκας σε μια αντεπίθεση, βρέθηκε μέσα στην μικρή περιοχή και έκανε το 2-0, ενώ στο 27΄ ο Γιάννης Βουδουρίδης  ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Εκεί φάνηκε να τελειώνει και το παιχνίδι, αφού οι γηπεδούχοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα και αδύναμοι αντιδράσουν. Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε με τους παίκτες του Γιώργου Παπαδόπουλου να θέλουν να πιέσουν και να φτάσουν σε κάποιο γκολ , ενώ οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν τις αντεπιθέσεις, αλλά χωρίς έχουν την αποτελεσματικότητα του πρώτου ημιχρόνου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν στο 85΄με τον Κώστα Βαλλιάνη.
Καλή η διαιτησία των Ιωαννίδη, Πολυμενίδη, Κετεσίδη
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΑΛΤΕΡΟΥ (Γιώργος Παπαδόπουλος): Τζήμας, Χρυσοπλαρίδης (46΄ Τούσεφ), Σαλαμάνωφ, Μήλιος, Βαλιάνης Γιάν., Τσελεκίδης (75΄ Μόρφης), Σιδηρόπουλος, Στεργιάδης, Μπαντοντάκης, Γιουρούκωφ (60΄ Καλογιάννης), Βαλιάνης Κ.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΨΥΧΙΚΟΥ (Ιορδάνης Βουδουρίδης): Κασάπης, Παραλίκης, Δράκογλου, Τσιότρας, Καγιογλίδης (85΄ Γκαμανής), Βουδουρίδης Φ, Πεχλιβανίδης, Γκοτζαμανώλης Βουδουρίδης Γιάν.(65΄ Μουφταρένκο), Γιάλιος (75΄Γατούλας), Γκατέκας

ΝΙΓΡΙΤΑ-ΑΝΩ ΠΟΡΟΪΑ 1-1… ΔΕΝ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ

Τίποτα δεν κρίθηκε μετά και το παιχνίδι της Νιγρίτας, αφού όλα είναι πιθανά στο τρίτο παιχνίδι, ενώ στην ΑΕ Νιγρίτας είναι αρκετή και η ισοπαλία.
Δίκαιη κρίνεται η ισοπαλία, αφού και οι δυο ομάδες μπορούσαν να πετύχουν στο τέλος το νικητήριο γκολ, αν και οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να κλειδώσουν τη νίκη στο πρώτο μισάωρο.
Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα και είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο τουλάχιστο μισάωρο. Στο χρονικό αυτό διάστημα μπορούσαν να βάλουν στέρεες βάσεις για τη νίκη, πράγμα που το έκαναν ως ένα σημείο, αφού κατάφεραν να προηγηθούν με τον Δημήτρη Ζέλιο στο 23΄.
Οι γηπεδούχοι μετά την ψυχρολουσία του εις βάρος τους γκολ, άρχισαν σιγά-σιγά να συνέρχονται και κατάφεραν  να φτάσουν στην ισοφάριση με τον πρωταγωνιστή και σκόρερ μέχρι τότε του παιχνιδιού, τον Ζέλιο που με αυτογκόλ στο 34΄ έφερε το παιχνίδι στο 1-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι άνοιξε και οι ευκαιρίες δημιουργούνταν και διαδέχονταν η μια την άλλη μπροστά από τα δυο τέρματα, ενώ από την άλλη χάνονταν με την ίδια ευκολία που δημιουργούνταν. Πιο κραυγαλέα ήταν η τελευταία διπλή ευκαιρία των γηπεδούχων στο 87΄, όταν την καρφωτή κεφαλιά του Γκουτάκη απέκρουσε εντυπωσιακά ο Δουλγκέρωφ, ενώ στην επαναφορά ο Κωφοκώτσιος κι αυτός δεν κατάφερε να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση.
ΑΕ ΝΙΓΡΙΤΑΣ (Στράτος Δρακούλης): Ασημώνης, Πολυχρονόπουλος (82΄ Τσιγαράπης), Παράσχος (18΄ λ.τ. Καράπαλης), Μπράγκατζης, Κοφοκώτσιος, Βαγενάς, Χατζητόλιος, Παραλής, Ζουρνατζής (59΄ λ.τ. Τσέλιος), Γκουτάκης, Χριστοφορίδης
ΔΙΓΕΝΗΣ ΑΝΩ ΠΟΡΟΪΩΝ (Ηλίας Εγγονίδης):  Δουλγκέρωφ, Καλαής, Γεωργιάδης, Καμτσικλής, Θωμαΐδης( 70΄ Συμεούνωφ),  Κόλα Κώστας,  Κόλα Φώτης, Κουρτέσης, Ζέλιος, Κεραμιδάς ( 75΄ Δούμτσιος), Δάπκας (85΄ Τζέγκας)

ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ-ΠΗΓΑΣΟΣ 1-0, ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ
Η νίκη του Θρακικού Άνω Μητρουσίου, επί του Πήγασου, έφερε το ζευγάρι από εκεί που ξεκίνησε, αφού όλα πλέον θα ξεκαθαρίσουν στο τρίτο παιχνίδι με τις δυο ομάδες, να έχουν από μια νίκη με 1-0 και θέλουν τη νίκη για να περάσουν Οποιαδήποτε ισοπαλία θα οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση και αν χρειασθεί στα πέναλτι.
Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι αναγνωριστικά με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν σιγά-σιγά τα ηνία του αγώνα, έχοντας μια εδαφική υπεροχή. Αυτή η υπεροχή καρποφόρησε, αφού απέφερε ένα πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Κλάιντι, αλλά δεν μετέτρεψε σε γκολ ο Άκης Ηλιάδης που ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα άουτ.
Η θετική αυτή εξέλιξη για τους γηπεδούχους, είχε άμεσα αποτελέσματα, αφού αφύπνισε τους  παίκτες του Χρήστου Πεμπέ, οι οποίοι όχι μόνο πήραν τον  έλεγχο του αγώνα, αλλά κατόρθωσαν να πετύχουν και το γκολ που τελικά ήταν αυτό που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με τον Χρήστο Μητριτζάκη.
Η απρόσμενη ως ένα σημείο εξέλιξη του αγώνα έδωσε φτερά στους «μικρούς» του Θρακικού, που ζητούσαν επίμονα και το δεύτερο γκολ. Όμως πιο κοντά έφτασαν στην ισοφάριση οι φιλοξενούμενοι, αλλά ο Ρούλης Κύρου κάνοντας μια εξαιρετική επέμβαση κράτησε ανέπαφη την εστία του και έστειλε  τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 1-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πρόσεξαν την άμυνά τους από την μία, ενώ από την άλλη στις αντεπιθέσεις επιχείρησαν να κλειδώσουν τη νίκη και να πάρουν το πλεονέκτημα, αφού με το 2-0 θα πήγαιναν την Τετάρτη και για την ισοπαλία. Όμως δεν τα κατάφεραν, αν και είχαν τις ευκαιρίες, όπως αυτή με τον Καραμπελούση στο 75΄, που δεν υπολόγισε  σωστά την πορεία της μπάλας και έχασε μοναδική ευκαιρία για να κάνει το 2-0.
Από τη μεριά τους οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, κάνοντας μια αντεπίθεση διαρκείας, ενώ ο Νίκος Κουζουτσίδης, έριξε στη «μάχη» όλους τους επιθετικούς που είχε στον πάγκο του. Το πολυπόθητο γκολ δεν ήρθε, ενώ και πάλι στη λήξη είχαμε επανάληψη του σκηνικού του πρώτου ημιχρόνου με τον Κύρου να κρατάει τη νίκη με δυο πολύ καλές απανωτές επεμβάσεις που πραγματοποίησε.
ΠΟλύ καλή η διαιτησία των Δαουλτζή, Σάββα, Κουρτίδη.
ΘΡΑΚΙΚΟΣ ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙΟΥ (Χρήστος Πεμπές): Κύρου, Φίλλιας, Δημητριάδης, Τσαρούχας, Χαριζάνης, Παπαδόπουλος Γιαν., Μητριτζάκης (71΄ Τσιφτσής), Καραμπελούσης, Χαψάς, Παρασκευάς(85΄  Θεοδώρογλου), Δίγκας Ι. Κωστ. (90΄+ Μίχος)
ΠΗΓΑΣΟΣ (Νίκος Κουζουτσίδης): Κατσίβελος, Ηλιάδης, Κρίτσκας (63΄ Καραμβαλάσης), Κουτζαβασίλης, Κλάιντι (71΄ Παπαδόπουλος Βαλ.), Μάνος, Μπελίτος, Λάππας, Πατρικάκος, Μπούντος, Αρβανιτίδης(80΄ Σαϊνατούδης)

Error: No articles to display

www.serresgoal.gr - FOTO KLIK - Εθν. Αντίστασης 5 (πλατεία Ελευθερίας) - Σέρρες- Τηλ.: 23210 23131

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΕΠΣΣ… ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ… ΚΑΙ VIDEO…