Εκτύπωση αυτής της σελίδας

ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ & ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

Μαρ 05, 2011

SID-GAZ__379
Σιδηρόκαστρο και Άγιο Πνεύμα πέρασαν στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου της ΕΠΣ Σερρών, αφού κατάφεραν να αποκλείσουν, Γάζωρο και Στρυμονικό αντίστοιχα. Το παραπάνω ζευγάρι βρέθηκε και πριν από 11 χρόνια στον τελικό και τότε κέρδισε το Σιδηρόκαστρο με 6-0.
Το παιχνίδι στο Σιδηρόκαστρο το κέρδισε ο γηπεδούχος Εθνικός κόντρα συνονόματό του από το  Γάζωρο, με σκορ 2-1. Το παιχνίδι κρίθηκε στην παράταση με ένα γκολ που πέτυχε ο Γιώργος Παναγιωτίδης. Στην κανονική διάρκεια, με την έναρξη του αγώνα ο Τόλης Δημητρανόπουλος εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια στην άμυνα του Γαζώρου και με κοντινό σουτ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Θοδωρής Αγγελακάς έφερε το παιχνίδι στα ίσα, εκμεταλλευόμενος κι αυτός την  αδράνεια της άμυνας. Το δεύτερο ημίχρονο αν και είχε πολλές ευκαιρίες και στις δυο περιοχές,  καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο γκολ.
Στο Άγιο Πνεύμα η γηπεδούχος ΚΑΕ πιο τυχερή στην επώδυνη διαδικασία των πέναλτι κατάφερε να αποκλείσει το Στρυμονικό και να δώσει το παρόν στο τελικό του Κυπέλλου μετά από 11 χρόνια. Μάλιστα θα έχει την ευκαιρία να πάρει και μια «εκδίκηση» για την μεγάλη σε έκταση ήττα από το Σιδηρόκαστρο στον τελικό του 2000. Στα αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν διαφήμιση του ποδοσφαίρου και ήθελε ειδική άδεια από καρδιολόγο για τους έχοντες και μη πρόβλημα. Στο σκορ προηγήθηκαν με 2-0 οι φιλοξενούμενοι με 2 γκολ του Γιάννη Καλαϊτζίδη. Όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο που με γκολ των Χαψά και Παπαθεοδώρου έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, ενώ το 2-2 δεν άλλαξε έως το 90΄ και οι ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Στην παράταση και πάλι ο Καλαϊτζίδης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι και πάλι και να οδηγήσουν το παιχνίδι στα πέναλτι. Εκεί έσπασαν οι καρδιές στην κυριολεξία αφού τρεις φορές οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν την πρόκριση, αλλά τη μια φορά το δοκάρι, την άλλη η αστοχία (εκτέλεση άουτ) αλλά και ο αειθαλής Μάκης Δρουμαλιάς που απέκρουσε έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πανηγυρίσουν την πρόκριση στην εκτέλεση του έβδομου πέναλτι με 4-3.