ΕΠΣΣ ΚΥΠΕΛΛΟ: ΧΩΡΙΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ & ΠΑΡΑΤΡΑΓΟΥΔΑ

Σεπ 28, 2011

xryso-nea_zixni
(Άκης Τσιφτελίδης και Βασίλης Λιθαρής από τους πρωταγωνιστές αλλά και σκόρερ,  στις καθαρές νίκες-προκρίσεις που πέτυχαν οι ομάδες τους Νέα Ζίχνη και Χρυσό αντίστοιχα)
Χωρίς εκπλήξεις με σπουδαία παιχνίδια, διεξήχθη η δεύτερη φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣ Σερρών, αφού πέρασαν όλα τα φαβορί, αλλά και με παρατράγουδα, αφού είχαμε διακοπή παιχνιδιού. Πιο συγκεκριμένα διεκόπη στο 118΄, το παιχνίδι του Πανσουλιακού με την Πεπονιά, προφανώς εις βάρος της Πεπονιάς, αφού  όταν ό διαιτητής κατελόγισε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, αποβάλλοντας συγχρόνως και τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Τσακιρίδη, οι φιλοξενούμενοι του Αστέρα Πεπονιάς διαμαρτυρήθηκαν έντονα, όχι μόνο για τον καταλογισμό του εις βάρος τους πέναλτι, αλλά και για τις συνολικές αποφάσεις του διαιτητικού τρίο. Το αποτέλεσμα ήταν να αποχωρήσει ο διαιτητής από τον αγωνιστικό χώρο και να διακόψει το παιχνίδι. Η απόφαση για την τύχη του παιχνιδιού αναμένεται από την διοργανώτρια αρχή την ΕΠΣ Σερρών.
Στα καθαρά αγωνιστικά, η σημερινή μέρα μπορεί να μην είχε εκπλήξεις, είχε όμως σπουδαία παιχνίδια που κρίθηκαν στην παράταση και στα πέναλτι και δεν έκαναν για καρδιακούς.
Στο ντέρμπι του Μπέλες τα Άνω Πορόια και Ροδόπολη πρόσφεραν πλούσιο θέαμα συγκινήσεις και πολλά γκολ. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω με 2 γκολ(Καμπράνωφ, Αϊβατσίδης) τελικά κατάφεραν να χαμογελάσουν τελευταίοι, αφού ισοφάρισαν στην κανονική διάρκεια(Συμεούνωφ, Παπαδόπουλος Γιαν), στην παράταση πήραν την πρόκριση για την 3η φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣ Σερρών χάρις σε γκολ του Θεοδωρίδη.
Στην Αμμουδιά στο γειτονικό ντέρμπι, έσπασαν καρδιές στο τέλος, αφού όλα έγιναν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Τζούλια, ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι με τον Σταυράκογλου και πήραν προβάδισμα με τον Μητκώνη, αλλά ο Τζούλιας που δεν είχε πει την τελευταία του "κουβέντα" έβαλε και πάλι στην εκπνοή του ματς, τους Κίτρινους στο παιχνίδι, αφού ισοφάρισε σε 2-2 και το έστειλε στην παράταση. Στην παράταση δεν άλλαξε τίποτα και στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι πιο εύστοχοι οι παίκτες του Μίλτου Δουλγέρη (Σκοτούσσα) πήραν την μεγάλη πρόκριση για την επόμενη φάση με 4-2.
Καρδιές έσπασαν και στο Μελενικίτσι, όπου η πρόκριση στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι άλλαζα χέρια συνέχεια, ανάμεσα στην τοπική Δόξα και τον Θρακικό Άνω Μητρουσίου. Στο 7ο πέναλτι πιο τυχεροί οι παίχτες του Χρήστου Πεμπέ(Θρακικός) πανηγύρισαν την πρόκριση με 5-4. Κανονική διάρκεια και παράταση είχαν λήξει με το ισόπαλο 1-1.
Σιδηρόκαστρο και Νέα Ζίχνη χωρίς να χρειασθεί να φορτσάρουν, πέρασαν από Στρυμονικό και Άγιο Πνεύμα με 3-0 και 2-0 αντίστοιχα. Τα γκολ για την ομάδα του Νίκου Γάδου πέτυχαν οι Παναγιωτίδης (2) και Δεμερτζής, ενώ για την ομάδα του Μπάμπη Χρυσοστομίδη πέτυχαν οι Φιλιπίδης(πεν. για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι γηπεδούχοι) και Τσιφτελίδης.
Στο Χείμαρρο ένα γκολ που πέτυχε ο Τούσεφ ήταν αρκετό για να δώσει την μεγάλη νίκη-πρόκριση  στο Βαλτερό.
Ψυχικό και Χρυσό που θα συναντηθούν στο μεγάλο ντέρμπι την Κυριακή για το πρωτάθλημα, πέρασαν άνετα από Ίβηρα και Παμβλαχιακό με 3-1 και 3-0 αντίστοιχα.
Πρόκριση και για την ΑΕ Νιγρίτας που κέρδισε με 2-0 μέσα στον Λευκώνα τον τοπικό Ολυμπιακό.
Οι νεοφώτιστες στην Α΄ κατηγορία Βέργη, Πρώτη και Λιμνοχώρι πήραν κι αυτές την πρόκριση, αγωνιζόμενες εκτός έδρας με ομάδες της Β΄ κατηγορίας. Πιο συγκεκριμένα η Βέργη πέρασε σαν σίφουνας με 5-1 από την Τριανταφυλλιά, η Πρώτη με 2-1 από Νεοχώρι Σερρών, ενώ το Λιμνοχώρι στο γειτονικό ντέρμπι κέρδισε τελικά το Μεγαλοχώρι με 2-1 που δεν μπόρεσε να επαναλάβει την επιτυχία της πρώτης φάσης και να αποκλείσει κι άλλη ομάδα της Α΄ κατηγορίας.
Στο μοναδικό παιχνίδι με ομάδες της Β΄ κατηγορίας η γηπεδούχος Τριάδα κέρδισε με 3-2 την Θερμοπηγή και πήρε την πρόκριση, ενώ μικροέκπληξη μπορεί να θεωρηθεί ο αποκλεισμός του Αστέρα Αμπέλων & Λιβαδοχωρίου μέσα στη Κοίμηση από τον ΠΑΟΚ Ηράκλειας, αφού έχασε με 2-1.

Τα συνολικά αποτελέσματα είναι τα παρακάτω:

Τετάρτη 28/9/2011 4:00 μμ

(ΚΟΙM)ΠΑΟΚ ΗΡΑΚΛ-ΑΜΠΕΛΟΙ ΛΒΔΧ.........2-1
ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ-ΒΑΛΤΕΡΟ..............................0-1
ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ-ΛΙΜΝΟΧΩΡΙ........................1-2
ΑΝΩ ΠΟΡΟΪΑ-ΡΟΔΟΠΟΛΗ.........................3-2 παρ. (2-2 κ.α.)
ΤΡΙΑΔΑ-ΘΕΡΜΟΠΗΓΗ...............................3-2
ΣΤΡΥΜΟΝΙΚΟ-ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ.................0-3
ΑΜΜΟΥΔΙΑ-ΣΚΟΤΟΥΣΣΑ...........................2-4 πεν. (2-2 παρ)
ΜΕΛΕΝΙΚΙΤΣΙ-ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ..................4-5 πεν. (1-1 παρ)
ΙΒΗΡΑ-ΨΥΧΙΚΟ........................................1-3
ΠΑΝΣΟΥΛΙΑΚΟΣ-ΠΕΠΟΝΙΑ.......................2-1(παρ)