ΨΥΧΙΚΟ: ΝΙΚΗ "ΧΡΥΣΟ" ΚΑΙ ΚΟΡΥΦΗ

Οκτ 02, 2011

psyxiko
Νίκη "χρυσό" για τον Κεραυνό Ψυχικού μέσα στο Χρυσό με 3-2 και ξέφυγε με 3 πόντους από τους διώκτες του. Μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ο Πεΐδης που πέτυχε τα 2 πρώτα γκολ των νικητών. Σημαντικές νίκες πέτυχαν Άνω Μητρούσι(3-1 μέσα στην Βυρώνεια), Σκούταρι (4-2 την Τούμπα) και Πεπονιά(3-2 μέσα στη Μονόβρυση).
Στο Χρυσό έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι κορυφής, που τα είχε όλα, φάσεις, γκολ, ένταση, ανατροπές και εναλλαγές συναισθημάτων, με τελικό νικητή στις λεπτομέρειες τους φιλοξενούμενους. Η νίκη όμως είναι πολύ σημαντική, αφού δίνει προβάδισμα 3 πόντων στον Κεραυνό. Το 1-0 έκανε ο Τσαμπάζης με πέναλτι, ενώ στη συνέχεια 2 γκολ του Πεΐδη έκαναν την ανατροπή, 1-2. Στη συνέχεια νέο πέναλτι και ο Λιθαρής ισοφαρίζει σε 2-2. Στο τέλος μίλησε ο Γκοτζαμανόλης που έκανε το 3-2 για το Ψυχικό.
Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για το Άγιο Πνεύμα που την αφήνει μακριά από την κορυφή. Από την άλλη η νεοφώτιστη Βέργη πήρε τον πρώτο φετινό της πόντο. Μιχαλούδης και Στόικος οι σκόρερ του αγώνα.
Στη Νιγρίτα η τοπική ΑΕΝ κατάφερε με πέναλτι στην εκπνοή και των καθυστερήσεων να φέρει το παιχνίδι στην ισοπαλία με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για τις πολλές καθυστερήσεις τις οποίες κράτησε ο διαιτητής του αγώνα. Ο Δραβίσκος παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε με γκολ των Καρακαλίδη και Γριβέλλη να κάνει την ανατροπή. Τα 2 γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Βαγενάς.
Στο Σκούταρι ο Τοπούζης συνεχίζει να σκοράρει και η Ελπίδα παίρνει τα τρίποντα, σκαρφαλώνοντας στον βαθμολογικό πίνακα. Στο σημερινό παιχνίδι πέτυχε 3 γκολ και ένα ο Δημηρούδης. Για τους φιλοξενούμενους της Τούμπας σκόραραν οι Ανέμου και Σαντοριναίος.
Η Πεπονιά αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς με 2-0 μέσα στην Μονόβρυση, κατάφερε τελικά να γυρίσει το παιχνίδι, κόντρα στους μικρούς του Πανσερραϊκού με 3-2. Ντένας και Καραγκιόζης έκαναν το 2-0, ενώ οι Κτίστου, Γεμενετζής και Πόπτσιος Αργύρης έκαναν την ανατροπή.
Στο Χριστός η τοπική Νίκη και ο Άρης Σκοτούσσας μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, σε ένα δίκαιο όπως εξελίχθηκε ισόπαλο αποτέλεσμα(2-2). Το παιχνίδι ήταν πλούσιο σε φάσεις και γκολ με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 2-0(Ζάντσιος, Χατζηανδρέου) για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι(Κεραμιδάς, Παπαδόπουλος) με αντεπίθεση διαρκείας.
Τέλος το Άνω Μητρούσι πέρασε με 3-1 από την Βυρώνεια η οποία αν και ισοφάρισε σε 1-1 δεν κατάφερε τελικά να πάρει ούτε τον πόντο της ισοπαλίας. Από την άλλη ο Θρακικός πέτυχε τηνδεύτερη φετινή νίκη κι αυτή εκτός έδρας.
Στην Β΄ κατηγορία το Ποντισμένο(8-0 τα Πλατανάκια) και τα Ίβηρα (2-0 εκτός έδρας τους Λέοντες) εκμεταλλεύθηκαν τις χθεσινές ισοπαλίες των συγκατοίκων τους στην κορυφή και με τις σημερινές τους νίκες πήραν κεφάλι στον  Α΄ και στον Γ΄ όμιλο αντίστοιχα.
Τα συνολικά αποτελέσματα του Σαββατοκύριακου 1 και 2 Οκτωβρίου 2011 είναι τα παρακάτω:

ΚΥΡΙΑΚΗ: 02/10/11 04:00 μμ