ΡΟΠΑΛΙΑ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ ΣΤΟ ΔΙΓΕΝΗ, ΑΝΕΤΑ Ο ΠΗΓΑΣΟΣ ΤΗΝ ΚΑΕ

Νοε 12, 2011

epss_12112011
(Φάσεις από τα παιχνίδια, Θύελλα - Καλά Δένδρα και Ιωνικός - Βαμβακόφυτο). Σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση ο Ηρακλής Αμμουδιάς με τη ροπαλιά στο Διγενή Άνω Ποροΐων και συνεχίζει την ανοδική του πορεία. Για τους φιλοξενούμενους ήταν η πρώτη φετινή ήττα. Άνετη επικράτηση από την άλλη του Πήγασου επί του Αγίου Πνεύματος με 4-0.
ΑΜΜΟΥΔΙΑ: Μεγάλη νίκη του Ηρακλή Αμμουδιάς επί του πρωτοπόρου Διγενή Άνω Ποροΐων με 2-1, σε ένα δυνατό παιχνίδι που είχε πολλές φάσεις , γκολ, δύναμη, ένταση, πάθος  και αποβολές.  Οι παίκτες του Νίκου Γρεασίδη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Μητκώνη. Στο δεύτερο ημίχρονο ένα τυχερό γκολ του Γκάλιου έδωσε αέρα 2 γκολ στους γηπεδούχους που κράτησαν την πολύτιμη νίκη και το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Ηλία Εγγονίδη ήταν να μειώσουν στο 88΄ με τον Κεχαγιά. Η σημερινή ήττα ήταν η πρώτη για τους ακρίτες.
ΡΟΔΟΠΟΛΗ: Δεν τα κατάφεραν οι παίκτες του Θόδωρου Κερογλίδη να επιστρέψουν στις νίκες, παρότι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Δημητρώφ. Οι φιλοξενούμενοι του Θρακικού αντέδρασαν άμεσα και ισοφάρισαν με τον Χαψά. Στο τέλος ο Χρήστος Πεμπές είδε την ομάδα του να φεύγει με τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας, από μια δύσκολη έδρα, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων.
ΛΙΜΝΟΧΩΡΙ: Παιχνίδι για γερά νεύρα στο Λιμνοχώρι, ανάμεσα στον τοπικό Ηρακλή και την φιλοξενούμενη Αναγέννησης Νέου Πετριτσίου. Παιχνίδι με πολύ δύναμη , ένταση και πάθος, με 3 κόκκινες κάρτες (2 για τους γηπεδούχους) 2 πέναλτι και το τελικό 1-1 άφησε στο τέλος και τους δυο παραπονεμένους ή μάλλον ικανοποιημένους, αν και οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν την ισοφάριση με τη λήξη.
ΠΕΠΟΝΙΑ: Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψαν οι παίκτες του Νίκου Κουζουτζίδη, ένα παιχνίδι που έμοιαζε δύσκολο πριν την έναρξη του, αν λάβουμε υπόψη και τις σημαντικές απουσίες των τυπικά γηπεδούχων (Μάνος, Κρίτσκας, Μπούντος), αλλά η εξέλιξη του δεν επιβεβαίωσε τις προβλέψεις. Το Άγιο Πνεύμα δέχτηκε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα και αυτή με μεγάλο σκορ, γεγονός που πρέπει να προβληματίσει τους ανθρώπους του. Από 2 γκολ σε κάθε ημίχρονο πέτυχαν οι νικητές (Παπαδόπουλος Βαλάντης, Πατρικάκος-Καραμβαλάσης, Σταυράκογλου).
ΠΡΩΤΗ: Μεγάλη νίκη και βαθειά βαθμολογική ανάσα πέτυχαν οι γηπεδούχοι του Άρη Πρώτης, στο ντέρμπι με τον Εθνικό Ροδολίβους, οι οποίοι μετά και από αυτή την ήττα παρέμειναν στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα και πολύ δύσκολα θα αποφύγουν το μοιραίο.  Με χατ τρικ του Γιώργου Παπαβασιλείου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 στο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πετύχουν ένα θαύμα και να πάρουν κάτι θετικό στο δεύτερο ημίχρονο. Τελικά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 3-2 με τους Πετρίδη(π) και Τάτο.

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Νίκη κορυφής για την Θερμοπηγή (Α΄ όμιλος), μέσα στο Χαροπό στο γειτονικό ντέρμπι, ενώ από την άλλη οι γηπεδούχοι υποχώρησαν ακόμη περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα.
Νίκη με τη «ψυχή στο στόμα» για τον πρωτοπόρο του Γ΄ ομίλου, τον Μακεδονικό Ιβήρων, που κατάφερε στις καθυστερήσεις να πάρει το πολύτιμο τρίποντο μετά από 2 ανεπιτυχή αποτελέσματα και να εδραιωθεί στην κορυφή. Μάλιστα εκμεταλλευόμενο την ήττα της Ανατολής διεύρυνε και τη διαφορά από τους διώκτες του.

Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Χέρι χέρι βαδίζουν στην κορυφή του Β΄ ομίλου Παραλίμνιο και Δημητρίτσι που συνέχισαν με νίκες. Κορυφή και για τον Φωστήρα Άνω Καμήλας, έστω και με παιχνίδι περισσότερο, αφού  που πέρασε με νίκη από το Λιθότοπο.