ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ 0-1… ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ… ΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ…

Δεκ 15, 2018
Οριακή νίκη με 1-0 του Απόλλωνα Παραλιμνίου, στην Ξάνθη κόντρα στην τοπική Ασπίδα, που του δίνει όμως ένα τεράστιο τρίποντο, ψυχολογίας και ουσίας, καθώς οι Σερραίοι με τη σημερινή νίκη απομακρύνονται μια και καλά πλέον από την επικίνδυνη ζώνη, αφήνοντάς της πίσω 7 ολόκληρους πόντους, ενώ αφήνουν τον σημερινό τους αντίπαλο η σημερινή ήττα μαχαιριά, αφού παραμένουν κάτω από κόκκινη γραμμή, 6 πόντους τουλάχιστον μακριά από την σωτηρία.
Οι παίκτες Παύλου Δημητρίου μπήκαν δυνατά και αποφασιστικά στον αγώνα προκειμένου να το καθαρίσουν όσο πιο γρήγορα γίνεται. Αυτό έγινε με το καλημέρα, καθώς ο Μάλαμας Λιάρας που διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας έγινε αποδέκτης μιας κάθετης πάσας, μόλις στο 2ο λεπτό και μόνος προ του αντίπαλου πορτιέρο(Δεμένικος) δεν σπατάλησε την ευκαιρία και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα βάζοντας σε θέση οδηγού στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Απόλλωνα συνέχισαν να έχουν την υπεροχή του αγώνα και να ζητούν το 2ο γκολ που όμως παρά τις ευκαιρίες(Λαζαρίδης, Μαυρομάτης) δεν κατάφεραν να πετύχουν.
Στο Β’ ημίχρονο οι Σερραίοι σταδιακά υποχώρησαν προσέχοντας περισσότερο τα νώτα τους, προσπαθώντας με αντεπιθέσεις να γίνουν επικίνδυνοι. Και η αλήθεια είναι ότι βγήκαν πολλές φορές πολύ επικίνδυνα στην αντεπίθεση και μάλιστα στο τελευταίο τέταρτο χάθηκαν ευκαιρίες από αυτές που λες ότι δεν χάνονται, ιδιαίτερα σε μια από αυτές ο Κεχαγιάς ξεπέρασε και τον τερματοφύλακα αλλά το πλάσε από πλάγια δεν βρήκε τον στόχο.
Οι γηπεδούχοι από την μεριά τους προσπάθησαν και είχαν τις καλές τους στιγμές με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, όμως δεν τα κατάφεραν σε δυο περιπτώσεις με τον Κυριαζίδη και εκεί κρίθηκαν όλα για αυτούς.
Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους περσινούς Πρωταθλητές να πανηγυρίζουν το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο.

ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ(Χρ. Σαμαράς):  Δεμένικος, Σάββογλου(51′ Χατζηπαρασκευάς), Ζώτος(65′ Κοντογιαννίδης), Μερακλής, Χριστοφορίδης, Νταμπανλής(80′ Κούπας), Δογανίδης, Πεντεζίδης(62′ Μαλαδένης Μιχ.), Κατσής, Παπαδόπουλος, Κυριαζίδης
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Π. Δημητρίου): Γουναρίδης, Δ.Τριανταφύλλου, Τάκας, Κουτσοβασίλης, Μαυρομάτης, Δέντσας(89′ Παναγιωτίδης),Λιάρας(85′ Μπονέρης), Κ.Τριανταφύλλου,  Ζυγκερίδης(76′ Κεχαγιάς), Β.Καρυοφύλης, Λαζαρίδης(65′ Τσαούσης)
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τσιάρας με βοηθούς τους Δεδονάκη και Ζαχαριά από την ΕΠΣ Καβάλας.

VETROP - ΚΩΣΤΑΣ ΒΟΤΣΗΣ -  ΕΜΠΟΡΙΟ (ΕΙΔΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ) - Τηλ.: 23210 80033 - Οδός Σερρών - Θεσσαλονίκης (6o χλμ)
STUDIO FOTO KLIK
ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ STUDIO - Τηλ.: 694 806 9001
BP Πετρέλαιο Θέρμανσης: Μανάφης Κωνσταντίνος, 2o χλμ Σερρών-Θεσσαλονίκης, τηλ: 23210 39358
O2  ARENA sports cafe - Γρ. Ρακιτζή 57, Σέρρες - τηλ.: 23210 65676, Υπεύθυνος: Νίκος Λάππας τηλ.: 6936145444

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΕΠΣΣ… ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ… ΚΑΙ VIDEO…