ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ-ΠΑΟ ΚΟΣΜΙΟΥ 5-1... ΕΝΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟ…

Ιαν 23, 2019
Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό στον Απόλλωνα για να δώσει συνέχεια με επιβλητικό τρόπο στις νίκες, καθώς επιβλήθηκε με 5-1του ΠΑΟ Κοσμίου.
Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Παραλιμνίου που προηγήθηκε με το παρθενικό γκολ του Ντιαλλό στο 16ο λεπτό, αφού προηγήθηκαν δύο καλές ευκαιρίες με τον Μουτεσίδη και τον Ζυγκερίδη. Το γκολ προήλθε από σέντρα από δεξιά και κεφαλιά του DIALLO από θέση σέντερ φορ. Το γκολ πανηγυρίστηκε έντονα τόσο από τον σκόρερ όσο και από τους συμπαίκτες του.
Ωστόσο η συνέχεια του ημιχρόνου δεν ήταν το ίδιο καλή. Το Κόσμιο ανέβασε την απόδοση του και έβαλε δύσκολα στον γηπεδούχο. Ο Απόλλωνας είχε την ευκαιρία να σκοράρει λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, με το σουτ του Β.Καρυοφύλλη να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι ύστερα από ωραία πάσα του Ζυγκερίδη. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων μετά από χέρι αμυνόμενου μέσα στην μεγάλη περιοχή. Στο πέναλτι ευστόχησε ο Ρουμπιές για την ισοφάριση.
Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε δυνατά ο Απόλλωνας με στόχο να πετύχει το δεύτερο γκολ. Σε φάση μέσα στην περιοχή ανατράπηκε ο Ζυγκερίδης με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι στο 58ο λεπτό. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Μουτεσίδης ο οποίος ευστόχησε για το 2-1.
Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε διαδικαστικού χαρακτήρα αφού το Κόσμιο δεν είχε δυνάμεις να επανέλθει με τον Απόλλωνα να χτυπάει στις αντεπιθέσεις με κύριο άξονα τον Μουτεσίδη και τις αλλαγές του Παύλου Δημητρίου, τον Τάκα και ιδιαίτερα τον Σιψή που έκαναν αισθητή την παρουσία τους. Μετά από προσπάθεια του Σιψή, ο Μουτεσίδης πέτυχε το 3-1 στο 78ο λεπτό. Ακολούθησαν 2 γκολ του νεαρού Παναγιώτη Σιψή(τα πρώτα του με τον Απόλλωνα) στο 88ο λεπτό και στο 90ο λεπτό για να διαμορφωθεί το τελικό 5-1.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Π. Δημητρίου): Γουναρίδης, Δ. Τριανταφύλλου, Τσαούσης, Κουτζαβασίλης, Μερεσιώτης, Λιάρας, Μουτεσίδης, Νικολαΐδης(75' Μεταλλίδης), Ζυγκερίδης(69' Σιψής), Β. Καρυοφύλλης, Ντιαλό(63' Τάκας)
ΠΑΟ ΚΟΣΜΙΟΥ: Ράπτης, Βούλγαρης, Τριάντης, Δημοσθένους, Λεβεντέλης, Γιαννακόπουλος, Καρατσιούνας, Ταχτσόγλου, Ρουμπιές, Νάνος, Τζατζανάς

ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ STUDIO - Τηλ.: 694 806 9001