ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ1 -1… ΗΘΕΛΕ ΤΗ ΝΙΚΗ… ΕΙΧΕ ΤΙΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ… ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ…

Μαρ 30, 2019
Με τον βαθμό της ισοπαλίας επιστρέφει από την Ξάνθη ο Απόλλωνας Παραλιμνίου. Ένα αποτέλεσμα που δεν αφήνει ικανοποιημένο το σύνολο του Παύλου Δημητρίου , που είχε στόχο την νίκη. Ο Απόλλωνας έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο, ήταν καλός στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού ωστόσο δεν κατάφερε να φύγει με τους τρείς βαθμούς της νίκης από την έδρα του Ορφέα.
Οι Σερραίοι ταξίδεψαν στην Ξάνθη με τις 3 σημαντικές απουσίες αυτές των Κώστα Τριανταφύλλου, Σάκη Μουτεσίδη και Παναγιώτη Σιψή. Αντίθετα στην αποστολή συμπεριλήφθηκαν ο στρατευμένος Μπονέρης και ο Diallo που δεν ήταν 100% έτοιμος από τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρεί τον τελευταίο καιρό.
Ο Βασίλης Καρυοφύλλης είχε δοκάρι στο 23ο λεπτό σε μια περίπτωση που θα μπορούσαν να μπουν σε θέση οδηγού οι φιλοξενούμενοι.
Ο Ορφέας ευτύχησε να προηγηθεί στο 32o λεπτό με αυτογκόλ του Νικολαΐδη, σε μία άτυχη στιγμή για τον ίδιο και για τον Απόλλωνα, μετά από εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά προς τα πίσω. Οι παίκτες του Απόλλωνα αντέδρασαν άμεσα, καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν πριν την λήξη του ημιχρόνου, με τον Κουτζαβασίλη να βρίσκει δίχτυα με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Τσαούση. Στη συνέχεια και μέχρι την λήξη του ημιχρόνου ο Β. Καρυοφύλλης είχε ακόμα μία ευκαιρία να σκοράρει.
Στο Β’ ημίχρονο ο Απόλλωνας ανέβασε την απόδοση του, με την πρώτη χαμένη ευκαιρία να καταγράφεται στο 47ο λεπτό της από τον Τσαούση που σήμερα αγωνίστηκε στα αριστερά της επίθεσης. Ο ίδιος παίκτης είχε καλό σουτ στο 63ο λεπτό το οποίο κατέληξε λίγο άουτ, πριν αφήσει την θέση του στον Ντιαλλό.
O Απόλλων είχε από εκεί και πέρα ένα νεκρό διάστημα πριν κάνει τη τελευταία του προσπάθεια για να φύγει νικητής.
Στο 76ο λεπτό ο Ορφέας άγγιξε το γκολ όταν σε μακρινή εκτέλεση φάουλ, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γουναρίδη.
Ο Λιάρας ήταν ο παίκτης που κατάφερε να βρεθεί κοντά στο να κάνει την ανατροπή, αλλά σε δύο περιπτώσεις η μπάλα δεν κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα.
Την άλλη Κυριακή ο Απόλλων δίνει το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Ασπίς Ξάνθης για την φετινή σεζόν. Η διοίκηση του Απόλλωνα καλεί όλους τους Σερραίους φιλάθλους να τιμήσουν με την παρουσίας τους την ομάδα.
ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ(Μπ. Χατζημεστής): Ρούφος, Χασάνογλου(46′ Καλλίδης), Χακή Τζαμπάζ, Καρκατζάνης, Κατρανίτσας, Σουκρήογλου, Μαυρόπουλος, Τορομανίδης, Χαλίλ Τανζού(90΄Βουλγαρίδης), Πασχαλάκης(88′ Αραμπατζής), Καραγκιόζης Γ.(65′ Μπουνταγκίδης)
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Π. Δημητρίου): Γουναρίδης, Δ. Τριανταφύλλου, Τάκας, Κουτζαβασίλης, Μερεσιώτης, Δέντσας, Λιάρας, Νικολαΐδης, Ζυγκερίδης(78′ Ι.Καρυφύλλης), Β.Καρυοφύλλης, Τσαούσης(62′ Ντιαλό - 89′ λ.τρ. Γκόλιας)

Le@rn it... ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ...
BP Πετρέλαιο Θέρμανσης: Μανάφης Κωνσταντίνος, 2o χλμ Σερρών-Θεσσαλονίκης, τηλ: 23210 39358