ΔΟΞΑ ΝEOY ΣΙΔΗΡΟΧΩΡΙΟΥ-ΕΛΠΙΣ ΣΚΟΥΤΑΡΕΩΣ 1-2… ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑ!!!

Οκτ 22, 2017
ΦΩΤΟ: οι παίκτες της Ελπίδας συγχαίρουν τον Δημήτρη Στεφανίδη που λίγο πριν άνοιξε το σκορ για τους Πράσινους...

Πήρε και το εκτός έδρας τρίποντο στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής η Ελπίς Σκουτάρεως, επιστρέφοντας με αυτό τον ξεχωριστό τρόπο στις νίκες, μετά από δυο ισόπαλα παιχνίδια.
Οι παίκτες του Απόστολου Στύλου ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις του δύσκολου αυτού αγώνα και κατάφεραν να φύγουν νικητές από το ΔΑΚ Κομοτηνής, αφού ξεπέρασαν την φλύαρη υπεροχή των γηπεδούχων στο Α’ ημίχρονο, χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερες δυσκολίες, ενώ ευτύχησαν να προηγηθούν στο 14’, κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Δημήτρη Στεφανίδη, μετά από μακρινή μπαλιά ακριβείας του Μουσικάκη και διπλή προσπάθεια του Σερραίου μεσοεπιθετικού, αφού στην πρώτη απέκρουσε ο Βασιλείου. Οι Σερραίοι δέχτηκαν την ισοφάριση στο 33’ με πέναλτι,  για το οποίο διαμαρτύρονται έντονα, καθώς υποστηρίζουν ότι ο αμυντικός τους, Γεωργιάδης Σάββας, δεν υπέπεσε σε καμία παράβαση, αφού δεν ήρθε σε επαφή με τον επιθετικό της γηπεδούχου. Την εσχάτη των ποινών μετέτρεψε σε γκολ ο παθών, Μαυράκης και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.
Στο Β’ ημίχρονο οι Σερραίοι ανέβασαν την απόδοσή τους, πέτυχαν το νικητήριο γκολ, ζήτησαν και το 3ο γκολ, ενώ από την άλλη οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να φανούν επικίνδυνοι. Πιο συγκεκριμένα στο 63’ ο Καπετάνος εκτέλεσε φάουλ ο Παπαβασιλείου πιο ψηλά απ’ όλους με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα και πάλι στην ομάδα του Σκουτάρεως, ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, αφού στις κερκίδες του γηπέδου βρέθηκαν 50-60 Σερραίοι φίλαθλοι. Οι παίκτες της Ελπίδας εκμεταλλευόμενοι την καλή τους ψυχολογία, μετά το 2ο γκολ, ζήτησαν και το 3ο δεν το πέτυχαν, ξεπέρασαν όμως χωρίς δυσκολίες την πίεση που δέχτηκαν στα τελευταία λεπτά.

Διαιτητικό τρίο οι: Σιδηρόπουλος, Διαμάντης, Κίτσος(Έβρος)

ΔΟΞΑ ΝΕΟΥ ΣΙΔΗΡΟΧΩΡΙΟΥ(Ζ. Στοΐνοβιτς): Βασιλείου, Λεφής (80′ Ηλιόπουλος), Μίλλερ, Πλασταράς, Χατζήπαπα, Μαυράκης, Γάιδας, Ανυφαντάκης, Μουρατίδης (87′ Παγώνης), Κρασσώνης (75′ Κούτρας), Σαμαράς (70′ Τσορτανίδης).
ΕΛΠΙΣ ΣΚΟΥΤΑΡΕΩΣ(Απ. Στύλος): Ταταρίδης, Γεωργιάδης, Σαϊνατούδης(46′ Πασχαλούδης), Κωφοκώτσιος(80′ Κασμερίδης), Μουσικάκης, Δαγκουλής, Στεφανίδης Δ., Κεχαγιάς, Στεφανίδης Ν., Καπετάνος(87′ Ζιγκερίδης), Μίνγκας(46′ Παπαβασιλείου)