ΙΚΑΡΟΙ STIHL – ΣΤΡΑΤΩΝΙ 67-77… ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ… ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΜΠΕΛΑΔΕΣ…

Ιαν 13, 2019
ΦΩΤΟ: ο Καραμπέκης έδωσε μάχες πέτυχε 13 πόντους δεν ήταν όμως αρκετοί όμως για να φέρουν το ροζ φύλλο αγώνα στους Ικάρους...

Αυτή η ήττα από το Στρατώνι εντός έδρας, βάζει σε μπελάδες τους Ικάρους που έχουν χάσει από τους τρείς ουραγούς της κατηγορίας. Η ομάδα δεν ανταποκρίθηκε στον χαρακτήρα του ματς, τόσο πνευματικά, όσο και αγωνιστικά, κυρίως στην άμυνα, ενώ η απαράδεκτη και προκλητική διαιτησία των Τζίμα-Αγραφιώτη, έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλο να αναθαρρήσει στα κρίσιμα σημεία και να πάρει ένα κρίσιμο διπλό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτεροι στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν με 6-2 εκμεταλλευόμενοι το άγχος των παικτών του Σίσκου. Οι Κακιούζης και Φώτογλου ξύπνησαν τους Ικάρους και με συνεχόμενα καλάθια έφεραν μπροστά τους γηπεδούχους +1 (7-6). Η αμυντική αδράνεια στοίχισε στους Ικάρους που έδωσε θάρρος στους παίκτες του Μύθου και την δυνατότητα να σκοράρουν εύκολους πόντους με τον Μπουρδάνο μέσα από την ρακέτα με drive. Tο 9-10, έγινε 20-17, με 7 καθοριστικούς πόντους από τον Θολιώτη για να κλείσει έτσι η περίοδος.

Στην Β´ περίοδο η διαιτησία της κυρίας Τζίμα, καθόρισε το ημίχρονο με συνεχόμενες υποδείξεις βημάτων εναντίον των παικτών των Ικάρων ενώ αντίθετα σφύριξαν και οι δυο διαιτητές μόλις 2 φάουλ στο Στρατώνι σε 10´ λεπτά, επίσης, 1 αντιαθλητικό υπέρ του Δασκαλόπουλου και 3 φορές καλάθι και φάουλ σε Μπέγο και Πολυτόπουλο, σε ανύπαρκτες φάσεις, εκνεύρισε, τόσο τους παίκτες των «Κυανοκίτρινων» όσο και τον πάγκο με τους διοικούντες, που είχαν -σωστά- έντονα παράπονα. Με αυτά και με αυτά... το Στρατώνι πήρε διαφορά 11 πόντων για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 33-44.

Στην τρίτη περίοδο οι Ίκαροι αν και δεν μπήκαν με ψυχολογία στο παρκέ, κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά και με εύστοχα σουτ, ύστερα από καλή κυκλοφορία της μπάλας, καλές άμυνες, και ταχύτητα στο μισό γήπεδο, κατέβασαν την διαφορά σιγά-σιγά και το δεκάλεπτο έκλεισε 56-59.

Στην τελευταία περίοδο, ο Καραμπέκης μείωσε στον πόντο με εύστοχο καλάθι μέσα από την ρακέτα σε 58-59 και κάπου εκεί, αντί οι Ίκαροι να ολοκληρώσουν την αντεπίθεση τους... ο ενθουσιασμός παρέσυρε τους γηπεδούχους, που χαλάρωσαν στην άμυνα και επέτρεψαν ένα γρήγορο 5-0 από τον Φλιάτη. Σαν να μην έφταναν τα καλάθια των αντιπάλων, ήρθε ξανά η διαιτησία των Τζίμα-Αγραφιώτη για να «εκτελέσει... άψογα το λειτούργημα της» και να βγάλει εκτός αγώνα, 7 λεπτά πριν το φινάλε, τον Γιάννη Κακιούζη, με αντιαθλητικό φάουλ και τεχνική ποινή... στην ίδια φάση, μάλιστα για 2η φορά στο ματς. Αυτή πρέπει να είναι μια από τις ελάχιστες φορές που ο Αθηναίος σέντερ αποβάλλεται από αγώνα και μάλιστα με αντιαθλητικά φάουλ, ενώ ο ίδιος είναι γνωστός για το ήθος τους. Η παγωμάρα είχε ως συνέπεια ο δείκτης του σκορ να φτάσει και πάλι στο +11 για τους παίκτες του Μύθου (69-58), ενώ η μίνι αντεπίθεση των Καραμπέκη-Γεωργιανού, δεν είχε αντίκρισμα αφού οι υπόλοιποι παίκτες ήταν επιθετικά κατώτεροι των περιστάσεων ενός τέτοιου κρίσιμου αγώνα. Το τελικό 77-67 είναι άδικο για τους Ικάρους, αφού η διαιτησία καθόρισε και το αποτέλεσμα αλλά και την διαφορά.