ΓΕΦΥΡΑ - ΙΚΑΡΟΙ STIHL 69-66 παρ.(κ.δ. 61-61)… ΠΙΚΡΗ ΓΕΥΣΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ…

Ιαν 20, 2019
Η χαρά από την λύπη στον αθλητισμό απέχει μόλις μια στιγμή! Οι Ίκαροι μερικά δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα στην Γέφυρα, κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους (61-58), όμως ένα φάουλ σχεδόν στην εκπνοή και τρεις εύστοχες βολές των γηπεδούχων, έστειλαν το ματς στην παράταση, όπου εκεί οι Ίκαροι που δεν έχουν πολλές λύσεις από τον πάγκο φέτος, δεν άντεξαν και έχασαν με σκορ 69-66. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα αλλά πρέπει κάποια στιγμή να έρθουν κρίσιμες νίκες!

Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Η Σερραϊκή ομάδα ξεκίνησε νωθρά, φανερά επηρεασμένοι και ψυχολογικά από τις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα. Γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι γηπεδούχοι που εκτοπίζοντας με παγίδες τον Γιάννη Κακιούζη και ευστοχώντας σε σουτ τριών πόντων, εκτροχίασαν τους Ικάρους φτάνοντας σε μια διαφορά 19-9 περίπου στα μισά του δεκαλέπτου. Οι παίκτες όμως του Κώστα Σίσκου, μπορεί να υστερούν σε τρίποντα ή νίκες ψυχολογίας, δεν έχουν ξεχάσει όμως και τα βασικά του μπάσκετ… έσφιξαν λοιπόν την άμυνα και στο φινάλε με ένα σερί 5-0 μείωσαν σε 19-14 το δεκάλεπτο.
Στην Β΄ περίοδο, ο coach Σίσκος κράτησε λίγο παραπάνω στον πάγκο τον Γιάννη Κακιούζη για να ηρεμήσει και να διαβάσει το ματς καλύτερα, αφήνοντας στο παρκέ τον Γκούτζια, που ήταν ορεξάτος και βοήθησε με καλάθια μέσα από την ρακέτα, ώστε να αντεπιτεθούν οι «κυανοκίτρινοι». Πράγματι, το 24-18 στο 15’, ανατράπηκε πλήρως, με την είσοδο των «μικρών» (Κάτος-Δάλα-Μπάμπης) με 2 τρίποντα από Σιδερίδη και Δαλαγκόζη, ενώ στην εκπνοή ο Γιάννης… «κάπνισε» ακόμα ένα τρίποντο, δίνοντας προβάδισμα με δυο πόντους, στους Ικάρους 33-31.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Δαλαγκόζη και τον Γεωργιανό να οδηγούν σοβαρά τους Ικάρους, ενώ ο Γιάννης μπήκε με φόρα και έδινε τις δικές του βοήθειες σε άμυνα και επίθεση. Η διαιτησία, ξαναχτύπησε σε ακόμα ένα ματς, με τους ρέφερι να δίνουν εύκολα φάουλ στους Ικάρους και να οδηγούν με αυτόν τον τρόπο τους παίκτες της Γέφυρας στην γραμμή των βολών για να σκοράρουν. Με ακόμα ένα buzzer beater όμως, ο Δαλαγκόζης, μείωσε το σκορ από 51-57 σε 51-50, κλείνοντας έτσι το δεκάλεπτο.
Στην τελευταία περίοδο οι Ίκαροι έλεγχαν πλήρως το ματς και η πρώτη νίκη μετά από καιρό έμοιαζε δική τους. Γεωργιανός, Γιάννης και Φώτογλου κατάφεραν στο τελευταίο λεπτό με κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ του Μπάμπη να προηγηθούν 61-58, όμως τρεις εύστοχες βολές του Αποστολίδη, ισοφάρισαν το ματς. Στα τελευταία 10’’ έγινε πεντακάθαρο φάουλ σε προσπάθεια του Κακιούζη για δίποντο που δεν δόθηκε, ενώ το τελευταίο –υπό πίεση- σουτ από τον ίδιο δεν κατέληξε σε καλάθι.
Στην 5λεπτη παράταση οι Ίκαροι ευστόχησαν για το 61-63 αλλά από εκεί και πέρα, το άγχος και η κούραση, οδήγησαν τους Σερραίους σε συνεχόμενα λάθη και άστοχα σουτ, ενώ από την άλλη πλευρά οι παίκτες της Γέφυρας με την βοήθεια και του κόσμου τους, ήταν πιο εύστοχοι. Το τελικό σκορ 69-66 άφησε μια πικρή γεύση στους Ικάρους που παλεύουν κάθε ματς αλλά λείπει το κάτι για να δώσει τις νίκες που χρειάζεται η ομάδα για να ανεβεί βαθμολογικά.