ΙΚΑΡΟΙ STIHL – ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 72-58… ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ…

Ιαν 27, 2019
Ο πρώτος από τους 8 εντός έδρας τελικούς των Ικάρων, κερδήθηκε και μάλιστα με άνεση και διαφορά! Η Σερραϊκή ομάδα που μετρούσε τόσες σερί ήττες (7), όσες πριν 6 σεζόν και τον υποβιβασμό από την Α2, επιτέλους πήρε βαθμολογική ανάσα! Απομένουν ακόμα 7 ματς-τελικοί εντός έδρας που οι Ίκαροι οφείλουν να κερδίσουν ένα θέλουν να παραμείνουν στην κατηγορία! Το σίγουρο είναι ότι η ομάδα είχε σφυγμό και σε άλλα ματς, όμως δεν κέρδιζε, το πρώτο βήμα έγινε, μένει να δούμε και την συνέχεια!

Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Στην πρώτη περίοδο οι Ίκαροι μπήκαν φουριόζοι και αποφασισμένοι για την τελική έκβαση του αγώνα, πριν καλά-καλά ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος! Η άμυνα ήταν ατσάλι, ο αντίπαλος χαμένος στα προβλήματα του και στον τρελό ρυθμό των «κυανοκίτρινων» με τους Κακιούζη και Θολιώτη να εκτελούν εύστοχα κάθε προσπάθεια στην επίθεση και το τελικό 19-11 να βάζει τις σωστές βάσεις για την πρώτη νίκη σε εφτά αγώνες!
Στην Β΄ περίοδο, η ομάδα του coach Κοντογιάννη, άλλαξε στυλ παιχνιδιού και επιχείρησε να παίξει περισσότερο από μέσα, δημιουργώντας ρήγματα στην ρακέτα των Ικάρων. Οι Περουλης και Νικας μείωσαν μέχρι τους 5 αλλά αυτό δούλεψε ελάχιστα,  με τον Γιάννη να παίρνει ρόλο «4», όπως σχεδόν σε όλη του την μεγάλη καριέρα στην Α1 και τον Γκούτζια στο 5, εναλλάξ με τον Παπαδόπουλο. Τα σουτ μπήκαν από Γεωργιανό και Δαλαγκόζη, και το ημίχρονο έληξε στο +11, 33-22.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Φαίακα έκαναν ένα γρήγορο 4-0 αλλά μέχρι εκεί. Το σκληρό τους παιχνίδι, που έβγαλε εκτός για λίγα λεπτά τον Γεωργιανό με βαθύ σκίσιμο στην μύτη και τον Φώτογλου με ελαφρύ χτύπημα, δεν έπιασε τόπο, αφού η διαιτησία… αυτή την φορά ήταν κανονική και οι νεαροί Κατος-Σιδεριδης-Δαλαγκοζης, δεν… μάσησαν, οργανώνοντας και εκτελώντας την κατάλληλη στιγμή όπως πρέπει. Καραμπέκης και Κακιούζης «διόσκουροι» στο σκοράρισμα με τους Γκουτζια-Κουτσοκωστα σκληρούς στα ριμπάουντ και τις μονομαχίες. Το 55-40 στο φινάλε έδειχνε επιτέλους νίκη.
Στην τελευταία περίοδο οι Ίκαροι δεν πιέστηκαν από τον αντίπαλο τους που είχαν νοκ αουτ τον Σερραίο Γρίψιο από την αρχή συν τον Ταουσανη στη συνέχεια, επομένως η κούραση και η ταλαιπωρία από το ταξίδι έπαιξε τον ρόλο της και η διαφορά μάλιστα σε κάποιο σημείο έφτασε και του 18 πόντους. Ο Φαίακας προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, που ίσως παίξει ρόλο στον β΄ γύρο αλλα οι Κακιούζιδης, Σιδερίδης και Φώτογλου, κράτησαν τους Σερραίους και το τελικό σκορ έκλεισε με +14 72-58.
Οι Ίκαροι ήταν συγκεντρωμένοι από την αρχή έως το τέλος και για πρώτη φορά φάνηκε η απουσία άγχους από την ομάδα. Οι μικροαλλαγές στα συστήματα και η ώθηση από τον κόσμο που όντως βοήθησε τους Ικάρους, έδωσαν μια πολύτιμη νίκη! Χρειάζονται άλλες 5 σίγουρα για να μην έχει η ομάδα μπλεξίματα… με τέτοιες εμφανίσεις όμως, σύντομα δεν θα μιλάμε για παραμονή αλλά υπάρχει δρόμος ακόμη!