ΙΚΑΡΟΙ STIHL - ΦΑΡΣΑΛΑ 71-65… ΚΥΑΝΟΚΙΤΡΙΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ…

Μαρ 24, 2019
Οι Ίκαροι μπήκαν φουριόζοι στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν με ένα γρήγορο 6-0, αιφνιδιάζοντας τους αντιπάλους τους. Καραμπέκης και Κακιούζης ηγήθηκαν στις επιθετικές προσπάθειες των Ικάρων ενώ στην άμυνα υπήρξε η απαιτούμενη προσέγγιση δίνοντας ώθηση και στην γρήγορη μεταφορά της μπάλας, πιάνοντας αδιάβαστη την αντίπαλη άμυνα. Βέβαια οι Γκιουλέκας και Αναγνωστόπουλος δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια και κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Αποτέλεσμα δεκαλέπτου 14-13 για τους «κυανοκίτρινους».
Στην δεύτερη περίοδο αμφότερες οι ομάδες ανέβασαν την πίεση στις άμυνες και στις δυό πλευρές του ταμπλό με αποτέλεσμα να πάνε χέρι-χέρι μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου (16-15 & 21-20). Τα Φάρσαλα, με 2 ελεύθερα τρίποντα, έπιασαν κοιμώμενη την άμυνα των Ικάρων και προηγήθηκαν με 26-21 αλλα η Σερραϊκή ομάδα δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου! Με ένα ξέσπασμα απο Κακιούζη, Φώτογλου και Καραμπέκη πραγματοποίησε σερί 9-1 και πήγε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 30-27.
Στην τρίτη περίοδο, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά και οι πρώτοι πόντοι σημειώθηκαν με βολές του Γεωργιανού στο 7’:30’’, για το 32-27. Απο εκεί και πέρα είχαμε σκληρή άμυνα απο τους παίκτες του Σίσκου, κλεψίματα και καταιγισμό, τριπόντων απο Φώτογλου, Σιδερίδη, Παντελή και Θολιώτη με την διαφορα να φτάνει στο +8 (43-35). Το επιθετικό κρέσεντο των Ικάρων συνεχίστηκε πίσω απο την γραμμή των 6,75 με τους Σιδερίδη και Κάτο να αυξάνουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων +10 (49-39). Με βολές του Δέσπου μείωσαν οι φιλοξενούμενοι σε 49-42 αλλα ο Θολιώτης φύλαγε ακόμα ένα τρίποντο, λίγα δευτερόλεπτα πριν την κόρνα της γραμματείας. Σκορ δεκαλέπτου 52-42.
Με την ψυχολογία στα ύψη οι Ίκαροι εύκολα έκαναν το 54-42 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με τον Καραμπέκη να αναδεικνύεται σε κορυφαίο της βραδιάς! Βέβαια, αυτό το μεγάλο σκορ δημιούργησε συνθήκες χαλάρωσης στην άμυνα, με αποτέλεσμα τα Φάρσαλα, με δυο γρήγορα τρίποντα να ξαναμπούν στο ματς, μειώνοντας το σκορ σε 55-48. Οι «κυανοκίτρινοι» έλεγχαν όμως τον ρυθμό του ματς και είχαν το απαιτούμενο πάθος για να ξαναεπιστρέψουν. Με δύο μεγάλα καλάθια τριών πόντων από τους Θολιώτη και Γεωργιανό έφτασαν την διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό, στο +11 (65-54). Η απάντηση των Φαρσάλων ήταν ένα 5-0 που μάζεψε κάπως το σκορ για τους Θεσσαλούς αλλά 2 καλές άμυνες και βολές από Καραμπέκη και Κουτσοκώστα ξεκόλλησαν τους Σερραίους για να γίνει το 67-60 3’:13’’ πριν την λήξη του αγώνα. Το 71-61...1’:44’’ πριν το τέλος έδινε ασφάλεια στους Ικάρους αλλά ο Λεπενιώτης, είχε άλλη γνώμη αφού με 2 κλεψίματα πήγε να σοκάρει τους Σερραίους, μειώνοντας σε 71-65. Ο Φώτογλου έχασε μοναδική ευκαιρία να τελειώσει το ματς στα 20’’ αλλά η αστοχία των Φαρσάλων έδωσε τη νίκη στους Ικάρους με τελικό σκορ το 71-65.

VETROP - ΚΩΣΤΑΣ ΒΟΤΣΗΣ -  ΕΜΠΟΡΙΟ (ΕΙΔΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ) - Τηλ.: 23210 80033 - Οδός Σερρών - Θεσσαλονίκης (6o χλμ)
STUDIO FOTO KLIK
ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ STUDIO - Τηλ.: 694 806 9001

Error: No articles to display

BP Πετρέλαιο Θέρμανσης: Μανάφης Κωνσταντίνος, 2o χλμ Σερρών-Θεσσαλονίκης, τηλ: 23210 39358
O2  ARENA sports cafe - Γρ. Ρακιτζή 57, Σέρρες - τηλ.: 23210 65676, Υπεύθυνος: Νίκος Λάππας τηλ.: 6936145444

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΕΠΣΣ… ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ… ΚΑΙ VIDEO…

« Οκτώβριος 2019 »
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ ΕΠΣΣ… ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΟΥΣ ΣΕΡΡΑΙΟΥΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ… ΤΕΤ 11/9 – 19:30