ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ - ΙΚΑΡΟΙ STIHL 68-70… ΗΘΕΛΑΝ ΝΙΚΗ ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΤΥΧΑΝ!!!

Απρ 15, 2019
Ήθελαν νίκη πάση θυσία και την πέτυχαν, οι Ίκαροι, δείχνοντας την διάθεση τους να παραμείνουν στην κατηγορία με κάθε τρόπο. Η προσπάθεια ήταν μεγάλη, από όλη την Σερραϊκή ομάδα, που έδειξε σθένος και αποφασιστικότητα, προκειμένου να γυρίσει από το -12 στα μισά του αγώνα και να κρατήσει, έστω και δύσκολα, την μεγάλη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Όσον αφορά το παιχνίδι, που διεξήχθη στο κλειστό της Καρδίτσας και όχι στο «Χαλκιοπούλειο» κλειστό της Λαμίας, οι τυπικά γηπεδούχοι, ξεκίνησαν καλύτερα και είχαν ένα μικρό προβάδισμα. Οι παίχτες των Ικάρων ανασυντάχτηκαν και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 21-17. Στην 2η περίοδο, ο Έσπερος συνέχισε να βρίσκει εύκολα καλάθια με τα ποσοστά του να είναι σε υψηλά επίπεδα. Οι "κυανοκίτρινοι" ωστόσο δεν το έβαλαν κάτω και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 42-34.
Στην τρίτη περίοδο, οι Ίκαροι μείωσαν γρήγορα σε 46-40, αλλά ο Έσπερος με δυο τρίποντα ανέβασε την διαφορά στην ύψιστη τιμή της +12 (52-40) στο 26’, αναγκάζοντας το staff, να καλέσει time out. Οι παίκτες αποφάσισαν να το πάρουν πάνω τους, μπήκαν αποφασισμένοι και έριξαν την διαφορά στο καλάθι, 54-52, στο 30'. Με ένα γρήγορο σερί 5-0, η Σερραϊκή ομάδα, πήρε προβάδισμα και θα μπορούσε να τελειώσει το παιχνίδι γρηγορότερα, καθώς προηγήθηκε 67-60, με τρίποντο του Γιάννη Κακιούζη.
Τρία λεπτά πριν το φινάλε κι ενώ το σκορ ήταν 69-62, η Σερραϊκή ομάδα πήγε να ζήσει το ίδιο έργο όλης της σεζόν… με τους παίκτες να ξεμένουν, από δυνάμεις… ενώ αντίθετα, οι παίκτες του Σοφογιάννη, δεν παράτησαν το ματς και στην απέλπιδα προσπάθεια τους να κερδίσουν, μείωσαν σε 68-70 με 30" να απομένουν.
Μπορεί, το τρίποντο του Καραμπέκη να μην βρήκε στόχο στα 5" ευτυχώς όμως, ο Ολύμπιος αστόχησε και αυτός σε σουτ τριών πόντων ακριβώς με την κόρνα, παραμένοντας έτσι, το +2 που έδωσε τελικά, την μεγάλη νίκη για τους Ικάρους, που παραμένουν ζωντανοί στο κυνήγι της παραμονής. Έξαλλοι ήταν οι πανηγυρισμοί από τους "κυανοκίτρινους" με την λήξη της αναμέτρησης.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ:
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17,42-34,54-52,68-70
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ξέρας-Καρακώστας

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ(Σοφογιάννης): Στολίγκοβιτς 5(1), Ρούζιος 7(1), Πάππος 3 (1), Κατσαρές 10(3), Παπανικολάου 3(1), Παπαργυρόπουλος 21(1), Αργύρης, Τεπετίδης 14(1), Ολύμπιος 5(1)
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ(Σίσκος): Κάτος 5(1), Σιδερίδης 2, Γεωργιανός 7, Δαλαγκόζης, Κακιούζης 25(1), Παπαδόπουλος 9(1), Καραμπέκης 7, Θολιώτης 10(2), Φώτογλου 5

7   ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜ. ΠΕΥΚΩΝ 40 26 14 12 7-6 7-6 2-1 N2 1773 1741 32 1 1 1.018 -
8   ΑΜΣ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ 38 26 12 14 8-5 4-9 2-1 H1 1754 1807 -53 0 1 0.970 -
9   ΕΣΠΕΡΟΣ ΓΣ ΛΑΜΙΑΣ 37 26 11 15 9-4 2-11 1-2 H2 1763 1854 -91 3 1.134 0.950 -
10   ΓΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ 37 26 11 15 7-6 4-9 1-2 N1 1884 1886 -2 3 0.881 0.998  + 2
11   ΚΕ ΦΑΙΑΚΑΣ 36 26 10 16 7-6 3-10 0-3 H4 1721 1967 -246 9 1.060 0.874  - 1
12   ΚΣ ΓΕΦΥΡΑΣ 36 26 10 16 7-6 3-10 1-2 H2 1823 1874 -51 9 0.942 0.972  - 1
13   ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 36 26 10 16 9-4 1-12 1-2 N1 1822 1902 -80 8 1 0.957 -
14   ΣΑ ΣΤΡΑΤΩΝΙΟΥ 36 26 10 16 8-5 2-11 1-2 N1 1765 1839 -74 7 1 0.959 -
15   ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 35 26 9 17 6-7 3-10 1-2 N1 1763 1820 -57 0 1 0.968 -
16   ΑΠΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 31 26 5 21 4-9 1-12 0-3 H8 1669 1928 -259 0 1 0.865