ΙΚΑΡΟΙ STIHL-ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 85-62… ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΝΙΚΗ… ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗ!!!

Απρ 21, 2019
Η αγαπημένη μας ομάδα, ήταν σήμερα εξαιρετική και κατάφερε να κερδίσει άνετα τον Φίλιππο Βέροιας 85-62, πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, εντός έδρας! Η σπουδαία άμυνα από όλα τα παιδιά και το καλό transition στην επίθεση, έδιωξε το άγχος στα σουτ, που μπήκαν όλα, από νεαρούς ή παλιούς! Συγχαρητήρια στους παίκτες και το staff!

Ο Αγώνας:
Οι παίκτες των Ικάρων, ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον αγώνα, παίζοντας καλές άμυνες και τρέχοντας με την πρώτη ευκαιρία. Ο Γιάννης Κακιούζης βρήκε κάποια εύκολα καλάθια και έδωσε μια διαφορά τεσσάρων πόντων 6-2, στους «κυανοκίτρινους». Τα τρίποντα του Καραμπέκη και του Σιδερίδη ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 12-5, ενώ ο Κόθρας του Φίλιππου, κατάφερα να... ξεκουμπώσει τους φιλοξενούμενους και να μειώσει την διαφορά στο 18-14. Οι Ίκαροι όμως με κλέψιμο του Θολιώτη και 4 γρήγορους πόντους από τον Καραμπέκη έφτασαν στο 22-14, ενώ με τρίποντη βόμβα στην εκπνοή του δεκαλέπτου, ο Δαλαγκόζης διαμόρφωσε το 25-14, ενώ μέσω πανηγυρισμών από κερκίδα και πάγκο.
Στην β´ περίοδο, η Σερραϊκή ομάδα μπήκε αφηνιασμένη και μεέ σερί 9-2, ύστερα από τρομερές άμυνες στο ζωγραφιστό από Παπαδόπουλο και Γκούτζια, που έσπρωξαν Καραμπέκη, Γεωργιανό και Φώτογλου, έφτασε σε διαφορά... αφαλείας στα μισά, της περιόδου, 37-20. Οι παίκτες του coach Γκίμα, συνέχισαν να τα βρίσκουν σκούρα μέσα στην ρακέτα, με τα «δέντρα» Κακιούζη, Γκούτζια, Πάπι και σούταραν μετά μανίας από τα 6,75 με μεγάλη όμως αστοχία. Το ημίχρονο έκλεισε με γκολ φάουλ από την Βέροια και σκορ 46-29.
Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Φίλιππου προσπάθησαν να αντιδράσουν με τρίποντο του Σουτζόπουλου και εύστοχα σουτ από τον Κόθρα αλλά οι Κακιούζης, Σιδερίδης και Καραμπέκης, είχαν διαφορετική άποψη και ανέβασαν ξανά τον δείκτη του σκορ στο +20 56-36. Οι... μικροί μεγάλωσαν και έδειξαν τα δόντια τους, με τους Κάτο, Μπάμπη και Δαλαγκόζη να δίνουν πολύτιμες ανάσες και βοήθειες, κρατώντας τους Ικάρους ψηλά και μπροστά στο σκορ, 64-48.
Η τελευταία περίοδος, ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα αφού, όσο και να προσπάθησαν οι Κοθράς, Καντάρκος και Βαλλιός με τρίποντα και έμμεσα... τρίποντα, οι Κακιούζης και Καραμπέκης συνέχισαν δυναμικά το επιθετικό τους κρεσέντο και κράτησαν σταθερά την διαφορά στο +20. Τελικό σκορ 85-62.

Με εμφανίσεις, όπως η σημερινή ή όπως στη νίκη με την Λαμία, η ομάδα μας, δεν έχει να φοβηθεί, το παραμικρό! Πάμε δυνατά!!

Οι Αριθμοί:
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-14, 46-29, 64-48, 85-62
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σιταρίδης-Λουλουδιάδης

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ(Σίσκος): Κάτος 6(2), Σιδερίδης 11(3), Γεωργιανός 7(1), Δαλαγκόζης 3(1), Κακιούζης 24, Παπαδόπουλος, Καραμπέκης 22(2), Θολιώτης 5(1), Φώτογλου 2, Γκούτζιας 4.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ(Γκίμας): Παπαδόπουλος 4, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης, Πονόπουλος, Βάλλιος 9(1), Τσιακλάγκανος 2, Καβαργύρης 2, Κοθράς 22(2), Παραπούρας 7(1), Σουτζόπουλος 6(1), Καντάρκος 10.

STUDIO FOTO KLIK

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΕΠΣΣ… ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ… ΚΑΙ VIDEO…

« Νοέμβριος 2019 »
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ ΕΠΣΣ… ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΟΥΣ ΣΕΡΡΑΙΟΥΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ… ΤΕΤ 11/9 – 19:30