Προβολή άρθρων κατά ημερομηνία: Σάββατο, 11 Ιανουαρίου 2014

ΛΕΥΚΩΝΑΣ-ΠΡΟΒΑΤΑΣ 0-0, NO GOAL! NO PARTY!

(Mονομαχία Ξενίδη-Ιερόπουλου στο χώρο του κέντρου, στο ντέρμπι Λευκώνα-Προβατά)
Νo Goal!
No Party!
Αν δεν πετύχεις γκολ στο ποδόσφαιρο γκολ, δεν γιορτάζεις, δεν πανηγυρίζεις.
Αυτό συνέβη στην λευκή ισοπαλία στο γήπεδο του Λευκώνα ανάμεσα στον γηπεδούχο Ολυμπιακό και την Ελπίδα Προβατά. Με τον βαθμό αυτό της ισοπαλίας οι γηπεδούχοι παρέμειναν αήττητοι και έπιασαν κορυφή, έχοντας όμως παιχνίδι περισσότερο, από τονν Φωστήρα Άνω καμήλας που αγωνίζεται αύριο.
Από την άλλη για τους φιλοξενούμενους ο πόντος της ισοπαλίας ήταν αρκετός να τους φέρει στην 6η θέση, αλλά σε απόσταση από την 5η προνομιούχο.
Το Α΄ ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με την υπεροχή να αλλάζει πόδια σε τακτά χρονικά διαστήματα.
Στο Β΄ ημίχρονο οι γηπεδούχοι του Λευκώνα ανέβασαν ρυθμό, πίεσαν αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στο πολυπόθητο γκολ που θα τους έδινε το τρίποντο, αλλά και οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν κι αυτού να εκμεταλλευτούν τις αντεπιθέσεις και να κλέψουν το τρίποντο.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο που είχαν την υπεροχή, έχασαν δυο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Ακριτίδη Στέφανο και τον Τάλλα.
Η απάντηση ήρθε άμεσα από τους φιλοξενούμενους που στο δίλεπτο 13-15 όταν άσκησαν έντονη πίεση κερδίζοντας διαδοχικά κόρνερ που προήρθαν από την πολύ ευκαιρία του Ιερόπουλου και στη συνέχεια  έχασαν άλλη μια ευκαιρία με τον Τσιτσάκη.
Στο 25΄ εκπληκτική χαμένη ευκαιρία  για τον Λευκώνα σε διαδοχικές φάσεις κυρίως από τον Ακριτίδη και στην εξέλιξη και από τον Τάλλα.
Όμως στο 20΄οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι τρόπο να απαντήσουν ως προς την ευκαιρία, καθώς το γκολ δεν ήρθε και πάλι, αφού η ψηλοκρεμαστή κεφαλιά πάνω από τον Ξαφάκο που επιχείρησε άστοχη έξοδο κατέληξε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του.
Το τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημίχρονο δεν είχε να παρουσιάσει τίποτα το ιδιαίτερο εκτός από τις δυο αλλαγές που έκαναν ταυτόχρονα στο 38ο λεπτό και οι δυο προπονητές, Γιούρας Πολυχρονίδης και Αντώνης Καρακίζης προσπαθώντας να βελτιώσουν την αγωνιστική εικόνα των ομάδων τους.
Στο Β΄ ημίχρονο οι γηπεδούχοι έδειξαν βελτιωμένοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων, βγήκαν μπροστά, ήταν όμως φλύαροι  και είχαν μια υπεροχή χωρίς πολύ ουσία, ενώ οι του Προβατά προσέχοντας την άμυνα προσπαθούσαν στις αντεπιθέσεις να κάνουν κάτι καλό.
Οι μόνες άξιες λόγου ευκαιρίες για τους γηπεδούχους είναι αυτή στο 80΄ όταν μετά από σέντρα του Ακριτίδη Στέφανου, ο Αινείας πιάνει κεφαλιά, αλλά στέλνει την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Παρασκευά, όπως και στο 85΄ο την καρφωτή κεφαλιά του Γανίκα απέκρουσαν προ της γραμμής οι αμυνόμενοι του Προβατά.
Νωρίτερα στο 75΄ σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ο Νικάκης που βγήκε μόνος του στην αντεπίθεση, δεν τελείωσε όπως θα έπρεπε την προσπάθειά του. Όμως στο 93΄θαμπορούσαν οι φιλοξενούμενοι να κλέψουν στην κυριολεξία το παιχνίδι όταν σε γρήγορη αντεπίθεση ο Ιερόπουλος βγήκε μόνος του, αφού οι γηπεδούχοι ήταν όλοι μπροστά στην προσπάθεια να πετύχουν το γκολ, όμως το τελείωμα του ήταν πολύ άσχημα και το τελικό 0-0 ήταν αυτό τςελικά το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΝΑ(Γ. Πολυχρονίδης): Ξαφάκος, Γανίκας, Αινείας, Χατζηθεοδώρου, Ακριτίδης Αν., Μπαλτζής, Σαμαρτζίδης(71΄Πετρίδης), Ξενίδης(59΄Ακριτίδης Μιχ.), Ακριτίδης Στεφ., Τάλλας, Αμανατίδης(38΄Πεχλιβάνης   Ν.)
ΕΛΠΙΣ ΠΡΟΒΑΤΑ(Αντ. Καρακίζης): Παρασκευάς, Τασούλας(60΄Πάντσιος), Καραθανάσης, Σκαπής, Αϊβατζόγλου, Τσιτσάκης, Μορτζάκης, Νικάκης, Ιερόπουλος, Γκουντενούδης(70΄Σαλούπης), Μαλαματένιος(38΄Τσάτσος)

Κατηγορία ΕΠΣΣ
Σάββατο, 11 Ιανουαρίου 2014 23:53

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΔΗΜΗΤΡΗ!!! ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ!!!

ZAFEIRIDHSDHM_110114
Η ατυχία χτύπησε για μια ακόμη φορά την οικογένεια του Απόλλωνα Θερμοπηγής. Στο σημερινό παιχνίδι Απόλλωνα Θερμοπηγής-Άρη Ακριτοχωρίου, πριν ακόμη συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο ένας νεαρός ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων, ο 20χρονος μέσος, Δημήτρης Ζαφειρίδης, τραυματίστηκε  και αμέσως αντικαταστάθηκε. Η μεταφορά του ήταν άμεση σε ιατρικό κέντρο όπου διαγνώστηκε ότι ο τραυματισμός ήταν πολύ σοβαρός.
Ολική ρήξη πρόσθιου χιαστού, μερική ρήξη έσω μηνίσκου και κάκωση μηνίσκου δεξιού γονάτου.
Η οικογένεια του Απόλλωνα Θερμοπηγής πρωτίστως, αλλά και όλος  ο ποδοσφαιρικός κόσμος των Σερρών και βεβαίως εμείς προσωπικά από την ιστοσελίδα Serresgoal, του ευχόμαστε περαστικά, σιδερένιος και πολύ σύντομα να βρεθεί και πάλι στους αγωνιστικούς χώρους.

Παραμονή; Όχι.
Οι Ίκαροι, έκαναν το καθήκον τους κόντρα στην ΚΑΠ και πήραν τη νίκη που τόσο αναζητούσαν εδώ και 5 αγώνες. Η εμφάνιση όμως όλων των παικτών και του staff, ήταν αποθεωτική από τον κόσμο που βρέθηκε στο ΔΑΚ Σερρών και είδε 100σταρα από μια ομάδα, που έχει ξαναπαίξει τέτοιο μπάσκετ, αλλά η προσπάθεια είχε μείνει μισή. Το ατομικό ταλέντο των «κυανοκίτρινων» το γνωρίζαμε, πλέον όμως είδαμε και το ομαδικό πνεύμα στο παρκέ, που αν βγάζει σε κάθε αγώνα τέτοια ενέργεια, τότε δεν έχει να φοβηθεί τίποτα και κανέναν αντίπαλο!
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Σίφουνας η ομάδα των Ικάρων στο α’ δεκάλεπτο, που μπήκε με φοβερή διάθεση στον παρκέ με σκοπό να τελειώσει το ματς με την ‘’Αγία’’, πριν καν ξεκινήσει. Το τρομερό πάθος στην περιφερειακή άμυνα και την πρώτη πάσα, η ταχύτητα στην επίθεση και η δουλειά κάτω από το καλάθι έφεραν τους γηπεδούχους να προηγούνται 14-0, μέχρι να δεχτούν το πρώτο τους καλάθι. Η ομάδα της ‘’Αγίας’’ επέμεινε στα άστοχα σουτ τριών πόντων με σκοπό να μειώσει το σκορ αλλά μάταια. Το 24-12 ήταν το σκορ περιόδου με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με τραβηγμένα τρίποντα στο τέλος των επιθέσεων τους.
Στο β’ δεκάλεπτο η Αγία πέτυχε ένα γρήγορο 4-0 μειώνοντας το σκορ σε 24-16, εκμεταλλευομένη την καλή της άμυνα και τα λάθη των Ικάρων. Μέχρι εκεί όμως. Η επιλογή του Νίκου Οικονόμου να αφήσει κάποιους παίκτες της ΚΑΠ να πάρουν τα σουτ… που δεν μπήκαν όμως, αποδείχτηκε εύστοχη, καθώς σε συνδυασμό με τα δουλευμένα box out οι Ίκαροι μάζεψαν όλα τα «σκουπίδια» και στο επιθετικό transition χτύπησαν την Αγία Παρασκευή. Το double σκορ 40-20 και το 53-27 σκορ ημιχρόνου έδωσε την δυνατότητα και για rotation καθώς η Σερραϊκή ομάδα ταλαιπωρήθηκε όλη την εβδομάδα από ιώσεις.
Με το πόδι στο γκάζι, συνέχισαν οι Ίκαροι και στο γ΄ δεκάλεπτο, μην αφήνοντας τους αντιπάλους, υποψία ανατροπής του αγώνα. Ο γρήγορος ρυθμός συνεχίστηκε σε άμυνα-επίθεση και με τον Φίλιππο Συμεωνίδη σε μεγάλα κέφια, οι «κυανοκίτρινοι» καθήλωσαν μια ομάδα, που από το σημερινό βράδυ ετοιμάζει  τα πλάνα της για την Β΄ Εθνική. Αποκορύφωμα της εξαιρετικής βραδιάς του Σερραίου σέντερ το κάρφωμα για το 71-40 με alley oop πάσα του Λυμπεροπουλου. Σκορ δεκαλέπτου 73-44.
Το -29 για την ΚΑΠ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ήταν ανασταλτικός παράγοντας για την διάθεση των φιλοξενούμενων να παλέψουν το ματς, σε αντίθεση με τους Ικάρους, που το πάθος δεν σταμάτησε ποτέ, λες και παιζαν και για τα υπόλοιπα… χαμένα παιχνίδια, που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Τα λεπτά μέχρι το τελικό σφύριγμα της κόρνας ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και δόθηκε ευκαιρία ώστε να πάρουν χρόνο συμμετοχής όλοι οι παίκτες και των δυο ομάδων. Τελικό σκορ 106-62.
ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ:
# Το πάθος και το καλό πρόσωπο των Ικάρων, το είχαμε δει και σε άλλα ματς, που η ομάδα δεν κέρδισε. Την διάρκεια όμως στο καλό της παιχνίδι την είδαμε πρώτη φορά.
# Συμεωνίδης με αντιβίωση αλλά και πάθος, έκρηξη, καλές βοήθειες που έβγαλαν τον σέντερ φορ των Ικάρων… όπως πρέπει, για να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα από τον καθένα! Με ρεκόρ στο tendex 1.507 σχεδόν αλάνθαστος!
# Κάποιοι θα παραξενεύτηκαν απο την αλλαγή φανέλας της ομάδας αλλά αυτό συνέβη με εντολή του coach Οικονόμου, που ζήτησε από τον φροντιστή Τάσο, οι Ίκαροι να παίξουν με την κίτρινη στολή… Το γούρι, πέτυχε!
# Κατά το ζέσταμα, ο κόσμος των Ικάρων ήταν λιγοστός στο κλειστό της Κοιλάδας, με το τζάμπολ όμως, οι «πιστοί» των «κυανοκίτρινων», βρέθηκαν στις εξέδρες και όχι μόνο στήριξαν τους παίκτες στα δύσκολα αλλά απολαυσαν και ωραίο θέαμα. Με έκπτωση 50% στα διάρκειας, και τέτοιες νίκες, ενδεχομένως να αυξηθεί ο κόσμος στο β΄ γύρο του πρωταθλήματος.
# Επιτέλους η περιβόητη… ενέργεια ήρθε και στις Σέρρες και κράτησε 40’. Οι παίκτες φάνηκαν πιο διαβασμένοι από άλλες φορές και σε συνδυασμό με την ομαδικότητα (30 ασιστ), εντυπωσίασαν το κοινό! Όλα τα λεφτά όμως το επόμενο ματς-τελικός στον Λαγκάδα, κόντρα στον επικίνδυνο Ερμή.
ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ:
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ   106-62
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-12, 53-27, 73-44, 106-62
Διαιτητές:  Ξενικάκης-Δεληγιαννίδης-Συμεωνίδης
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Οικονόμου): Μποχωρίδης 5 (1τρ., 4 ασ.), Σταμπουλής 14 (4κλ.), Δήμας 10 (1), Λυμπερόπουλος 10 (3 τρ., 8 ασ.), Κουτίνας 13, Συμεωνίδης 26 (4 ασ.), Σιώπης 4, Τράκας, Ναούμης 10 (2), Κίντερ 11, Γεωργιάνος 3 (1), Παπαδόπουλος.
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Αποσκίτης): Καρβούνης 6 (2/7τρ.), Νικολαϊδης 9 (3/7 τρ.), Μπουρδάνος 7 (1τρ., 7ασ.), Βασιλόπουλος, Καρτέρης 8 (2), Ζερβός 2, Γκολούμποβιτς 8, Σβαρνάς, Αναγνωστόπουλος 8, Ψαρόπουλος, Ματζιώρης 14.

PANSER_GOAL_FANS_031113
Επιβάλλεται να επιστρέψει στις νίκες ο Πανσερραϊκός, καθώς η τελευταία φορά που γεύτηκε τη χαρά της νίκης ήταν στον εντός έδρας αγώνα με το Κοκκινόχωμα(2-0), στις 8 Δεκεμβρίου 2013 και από τότε σε δυο εκτός έδρας παιχνίδια είχε απολογισμό μια ισοπαλία και μία ήττα.
Επιβάλλεται για να αρχίσει την αντεπίθεση προς την κατάκτηση της κορυφής, έχοντας σύμμαχο τους φιλάθλους του, που αναμένεται και αύριο να δώσουν το δυναμικό παρόν και να βοηθήσουν τα Λιοντάρια να κατακτήσουν το τρίποντο, κόντρα σε μια φορμαρισμένη ομάδα που κάνει ζημιές τον Εθνικό Αγιονερίου.
Στις 10.30 σήμερα Σάββατο, το πρωί  πραγματοποιήθηκε  η τελευταία προπόνηση του Πανσερραικου πριν το αυριανό ματς με τον Εθνικό Αγιονερίου .
Οι παίκτες παρακολούθησαν βίντεο ενώ στην συνεχεία ακολούθησε 30λεπτο ζέσταμα. Στην συνέχεια ο Ανδρέας Παντζιαράς δούλεψε μαζί με τα λιοντάρια σε στημένες φάσεις  όπως και για ένα δεκάλε περίπου σε τελειώματα φάσεων.
Τέλος όσον αφόρα την αποστολή της ομάδας για το αυριανό ματς που θα πραγματοποιηθεί στις 3 το μεσημέρι ο κόουτς τόνισε πως θα συμπεριληφθούν στην αποστολή όσοι είναι διαθέσιμοι.
Εκτός αποστολής είναι σίγουρα ο Μπόζινταρ Τάντιτς, Νίνο Μιλένκοβιτς, επίσης ο τιμωρημένος Μιχάλης  Γαλακτερός, όπως και ο Δημήτρης Γεωργιάδης λόγω   τραυματισμού.
.
ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΑΙΤΗΤΗ
Ο Νίκος Μυριούνης από την Καστοριά θα σφυρίξει τελικά τον αυριανό αγώνα του Πανσερραϊκού, κόντρα στον Εθνικό Αγίου Αγιονερίου και όχι ο Θανάσης Κάτης, που ορίσθηκε αρχικά, καθώς οι υπεύθυνοι της ομάδας από το Κιλκίς ζήτησαν την αντικατάστασή του.
Βοηθοί του θα είναι Νικόλαος Δημόπουλος της ΕΠΣ Φλώρινας και ο Ιωάννης Μπιντής της ΕΠΣ Καστοριάς.

Κατηγορία Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ
SIDHROPOYLOS_K_110114
(Ο Κώστας Σιδηρόπουλος πρωταγωνιστής στο στιγμιότυπο ήταν ο μίστερ τρίποντο στον σημερινό αγώνα, Πήγασος-Παραλίμνιο 0-1, καθώς πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση).
Πολλά γκολ, νίκες για τα φαβορί οριακές σε κάποιες των περιπτώσεων, αλλά δεν έλειψαν και οι εκπλήξεις τόσο στην Α΄ όσο και στην Β΄ Κατηγορία.
Αμμουδιά και Χείμαρρος στον Α΄όμιλο, Παραλίμνιο και Χρυσδό στον έχουν ξεφύγει από τους υπολοίπους συνθέτοντας δυο πολύ δυνατά δίδυμα, ενώ η μάχη για τις θέσεις των Play Off ή για τις θέσεις που οδηγούν στην Α1 προβλέπεται πολύ αμφίρροπη και στους δυο ομίλους και δεν θα κριθεί πριν από την λήξη του πρωταθλήματος.
Στον Α΄ όμιλο της Α΄ κατηγορίας, ο πρωτοπόρος Ηρακλής Αμμουδιάς, κέρδισε με 3-0(0-0), τον συνονόματό του Ηρακλή Λιμνοχωρίου, και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του Α΄ ομίλου, έχοντας τον Κολοκοτρώνη σε μεγάλα κέφια, σκόραρε 2 φορές, παρότι δεν μπόρεσε να νικήσει από τα 11 μέτρα τον Φότεβ και μία ο Κ. Παπαδόπουλος, ενώ οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν τον αγώνα με 9 παίκτες.
Ο Ηρακλής Χειμάρρου πέρασε νικηφόρα από μία δύσκολη έδρα, την Ροδόπολη, κόντρα στον τοπικό Ολυμπιακός με 2-1 με σκόρερ και των δυο τερμάτων τον Αλέξανδρο Ντεμάι, είχε ισοφαρίσει ο Μεκεντζίεφ και ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής την Αμμουδιά.
Ο Διγενής Άνω Ποροΐων δεν αντιμετώπισε, κανένα πρόβλημα στα Καλά Δένδρα, κόντρα στον τοπικό Πυθαγόρα τον οποίο φιλοδώρησε με 6 γκολ που σημείωσαν ο Τάτσιος 2, ο Παπαδόπουλος Λάζαρος 2, νέο μεταγραφικό απόκτημα, και από ένα οι Δούμτσιος και Ζέλιος, ακολουθεί στην 3η θέση και προσπαθεί να κρατήσει επαφή με την κορυφή.
Στην Αναγέννηση ο Μέγας Αλέξανδρος Γεφυρουδίου, πέτυχε σπουδαία νίκη, κόντρα στον τοπικό Οδυσσέα, κερδίζοντας ένα τεράστιο τρίποντο που τον φέρνει στην τέταρτη θέση, παρέα με τον σημερινό του αντίπαλο και την μεγάλη χαμένη της αγωνιστικής την Καρπερή, βλέποντας με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον του στα ψηλά.
Με το αριστερό ξεκίνησε το νέο έτος ο Μέγας Αλέξανδρος Καρπερής, αφού ηττήθηκε στην Σκοτούσσα, από τον τοπικό Άρη με 2-0 χάρις σε δυο γκολ των Δελίτσικου και Μωυσίδη αποκτώντας παρέα στην τέταρτη θέση, καθώς την μοιράζεται με το Γεφυρούδι και την Αναγέννηση. ΟΙ γηπεοδύχοι από την μεριά τους ενισχυμένοι στην μεγραφική περίοδο, με τη σημερινή νίκη ξέφυγαν για πρώτη από την πρωταλευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και θα προσπάθήσουν για το καλύτερο.
Εντυπωσιακά μπήκε στο 2014 ο Άρης Ακριτοχωρίου, που κέρδισε με 5-1, μέσα στην Θερμοπηγή, κόντρα στον τοπικό Απόλλωνα και πλησίασε στις θέσεις που οδηγούν στην Α1. Η σειρά των γκολ: 49΄ Εμμανουήλ - 4΄ Καντίεφ, 17΄ , 56΄, 73΄ Κεχαγιάς, 52΄ Σιδηρόπουλος.
Πέρασε νικηφόρα η Α.Ε. Χρυσού από τη Νέα Ζίχνη, κόντρα στον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο, με δυο γκολ που πέτυχε ο Βασίλης Λιθαρής, κάνοντας την ανατροπή καθώς οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τον Κονακλή και παραμένει στην κορυφή, παρέα με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου.
Ένα γκολ που πέτυχε στο  20ο λεπτό ο Κώστα Σιδηρόπουλος, (ΦΩΤΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ)αποδείχθηκε χρυσό, καθώς χάρισε το τρίποντο στον Απόλλωνα Παραλιμνίου, με το οποίο που παραμένει στην κορυφή, παρέα με την ΑΕ Χρυσού, σε ένα παιχνίδι που το ρευστό σκορ κράτησε αμείωτο ως το τελικό σφύριγμα της λήξης, το ενδιαφέρον των φιλάθλων.
Στη Β΄ κατηγορία, στον Α΄όμιλο, η Σαλαμίς Γονίμου, έμεινε στην ισοπαλία στο Χαροπό κόντρα στο τοπικό Αετό και κινδυνεύει αύριο να βρεθεί στην δεύτερη θέση, αν η Αναγέννηση Νέου Πετριτσίου περάσει νικηφόρα από την Κερκίνη.
Στην Βυρώνεια, η τοπική Δόξα, είχε εύκολο απόγευμα κόντρα Νεοχώρι Σιντικής, το οποίο «φόρτωσε» με 5 γκολ και βλέπει πιο αισιόδοξα την συμμετοχή της, τουλάχιστον στην πεντάδα, που υπό προϋποθέσεις οδηγεί απευθείας στην Α2.
Στο Β΄ όμιλο η Αστραπή Βαμβακοφύτου πέτυχε ευρεία νίκη με 6-1 επί του Ατρόμητου Νικόκλειας, έπιασε την τρίτη θέση, αλλά θα περιμένει και τα αυριανά αποτελέσματα για να κάνει ταμείο.
Ο Απόλλων Δημητριτσίου κέρισε με 3-0 τον Παμβλαχιακό και κάνει την δική του προσπάθεια να αναρριχηθεί στα ψηλά, στις θέσεις που θα οδηγήσουν στην Α2.
Στον Γ΄ όμιλο είχαμε τις περισσότερες εκπλήξεις, καθώς καμία από τις ομάδες της πεντάδας δεν κέρδισε, με αποτέλεσμα να πλησιάσουν κι άλλες ομάδες στην πεντάδα και να έχουμε τον πιο αμφίρροπο ίσως όμιλο, καθώς πέρα από το Άγιο Πνεύμα που παρά την ήττα του στις Σέρρες, από την Πανσερραϊκή, παραμένει στην πρώτη θέση με διαφορά, ενώ οι υπόλοιπες ομάδες έως την 9η θέση μπαίνουν στο παιχνίδι της διεκδίκησης μιας θέσης στην προνομιούχο πεντάδα.
Δυναμικό come buck του Αστέρα Νεοχωρίου που κέρδισε με 3-2 μέσα στον Μεσολακκιά κόντρα στον τοπικό και δεύτερο στην βαθμολογία, Μακεδονικό και έπιασε στην 3η θέση σε ισοβαθμία τον Μαυρόλοφο(παιχνίδι λιγότερο) και τον Πανσερραϊκό Τούμπας που έχασε στην Πρώτη από τον τοπικό Άρη με 4-1.
Ισοπαλία(1-1) και στο ντέρμπι των Σερρών, ανάμεσα στην γηπεδούχο Serres 1800 και τους Λέοντες, με 1-1, σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα με χαμένο πέναλτι και αποβολές.
ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΤΩΝ ΣΚΟΡΕΡ ΚΑΙ ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ...
ΡΟΔΟΠΟΛΗ-ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ....................................1-2
Σκόρερ: 40΄ (πεν) Μεκεντζίεφ - 21΄ , 44΄ Ντεμάϊ Αλ.
ΒΑΜΒΑΚΟΦΥΤΟ-ΝΙΚΟΚΛΕΙΑ...............................6-1
Σκόρερ: 30΄ Αλικότσης, 50΄,60΄ Παπαδόπουλος Στεφ, 54΄,85΄ Δρόντσας, 75΄ Τσιντσάρης - 65΄ ...
ΠΡΩΤΗ-ΤΟΥΜΠΑ..................................................4-1
Σκόρερ: 20΄ Κουταλάκης, 30΄ ,70΄ Τάσιος Π, 60΄ Κουταντώνης Βασ. - 15΄ Βόγκλι Αγ.
(ΗΛΙΟΚ)ΝEA ΜΠΑΦΡΑ-ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ.....................2-1
Σκόρερ: 12΄ Αλεξίου Αθ. , 60΄ Αμασαλίδης - 40΄ Κεραμιδάς
(ΑΕΡ.Α)SERRES 1800-ΛΕΟΝΤΕΣ ΣΕΡ...................1-1
Σκόρερ: 50΄ Σαντοριναίος - 17΄ Πάντσιος Ι.
.
Το υπόλοιπο πρόγραμμα που θα διεξαχθεί αύριο Κυριακή είναι το παρακάτω:ip
.
ΚΥΡΙΑΚΗ 12/01/2014 - 03:00 μμ
.
ΜΕΛΕΝΙΚΙΤΣΙ-ΔΑΣΟΧΩΡΙ.................................
.
ΠΕΠΟΝΙΑ-ΔΡΑΒΙΣΚΟΣ....................................
ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ-ΝΙΓΡΙΤΑ.................................
ΜΟΝΟΒΡΥΣΗ-ΒΕΡΓΗ.......................................
ΙΒΗΡΑ-ΨΥΧΙΚΟ.............................................
ΠΑΝΣΟΥΛΙΑΚΟΣ-ΣΚΟΥΤΑΡΙ............................
.
ΠΟΝΤΙΣΜΕΝΟ-ΚΕΣΣΑΝΗ.................................
ΚΟΙΜΗΣΗ-ΚΑΣΤΑΝΟΥΣΑ.................................
ΧΡΥΣΟΧΩΡΑΦΑ-ΑΧΛΑΔΟΧΩΡΙ.........................
ΚΕΡΚΙΝΗ-ΝΕΟ ΠΕΤΡΙΤΣΙ.................................
ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ-ΤΡΙΑΔΑ....................................
.
ΣΤΡΥΜΟΝΙΚΟ-ΠΑΛΑΙΟΚΑΣΤΡΟ........................
ΧΡΙΣΤΟΣ-ΑΜΠΕΛΟΙ........................................
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ-ΟΡΕΙΝΗ...............................
ΑΝΩ ΚΑΜΗΛΑ-ΚΑΤΩ ΚΑΜΗΛΑ.........................
(ΟΜ.Β)ΗΡΑΚΛΗΣ ΣΕΡ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΤΟ...........
.
ΟΙΝΟΥΣΑ-ΒΑΛΤΟΤΟΠΙ...................................
ΕΠΤΑΜΥΛΟΙ-ΤΡΑΓΗΛΟΣ.................................
ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΠΑΠΑΣ-ΜΑΥΡΟΛΟΦΟΣ................

EPSS_PAZL_150913_2_
Μετά από τρεις εβδομάδες διακοπή στα πρωταθλήματα της ΕΠΣ Σερρών, η επιστροφή στην δράση μοιάζει με πρεμιέρα πρωταθλήματος και σίγουρα θα περιμένουμε και εκπλήξεις καθώς πολλές ομάδες ίσως επηρεαστούν από την 20ήμερη αποχή αλλά και από τις υπερβολές σε όλους τους τομείς στην περίοδο των Χριστουγεννιάτικων διακοπών.
Όλα αυτά κορυφώνουν το υπάρχον μεγάλο ενδιαφέρον για τους αγώνες των τοπικών πρωταθλημάτων.
Από την άλλη η μπάλα μας έλειψε και από σήμερα αναμένεται οι λάτρεις της στρογγυλής θεάς παρά το ότι οι καιρικές συνθήκες δεν φαίνονται να είναι ιδανικές, να περάσουν το απογευματινό τους δίωρο στα γήπεδα.
Το αναλυτικό πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου 11 και 12 Ιανουαρίου 2014, στα πρωταθλήματα της ΕΠΣΣ είναι το παρακάτω κι εσείς δεν έχετε παρά να διαλέξετε τα παιχνίδια της αρεσκείας σας: