Προβολή άρθρων κατά ημερομηνία: Τετάρτη, 08 Οκτωβρίου 2014
Πέμπτη, 09 Οκτωβρίου 2014 01:02

ΧΡΥΣΟ-ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟ 0-1… "ΧΡΥΣΟ" ΓΚΟΛ

LITHARIS 081014
(O Λιθαρής ανάμεσα σε Χατζάκο και Μεσέρδη λίγο έλειψε στο 93΄να στείλει πολλούς με εμφράγματα, αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι)
"Χρυσό" γκολ πέτυχε ο Θοδωρής Αγγελακάς, μέσα στο Χρυσό, που χάρισε τελικά το τρίποντο και το 3Χ3 στον Απόλλωνα Παραλιμνίου, σε ένα ντέρμπι που ήταν διαφήμιση του Ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου, αλλά καλύτερα του Σερραϊκού Ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου και της Επίλεκτης κατηγορίας και ήταν τυχεροί οι πάνω από 250 φίλαθλοι που βρέθηκαν στο Δημοτικό γήπεδο Χρυσού και το παρακολούθησαν.
Το ντέρμπι ξεκίνησε με ιδανικές καιρικές συνθήκες για ποδόσφαιρο, καλή θερμοκρασία και βρεγμένο τερέν.
Στην αρχή του παιχνιδιού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου φιλάθλου του Εθνικού, Κώστα Κατσούλη.
ΦΩΤΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ
Πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι το Παραλίμνιο σε ένα παιχνίδι γενικά μοιρασμένο που η πρωτοβουλία των κινήσεων άλλαζε μεριά σε τακτά χρονικά διαστήματα. Ο Αμαντίδης όμως του Χρυσού, ήταν αυτός που στο 11’ ανάγκασε τον Καστανιώτη να δείξει τις ικανότητες του και να αποκρούσει σε κόρνερ του σουτ που έπιασε μέσα από την περιοχή και δεξιά.
Το Παραλίμνιο, αντέδρασε στις ευκαιρίες έχοντας και την κατοχή της μπάλας και με μπαράζ 3 ευκαιριών με Ρούμπο και Αγγελακά  έως το 20ο λεπτό με πιο επικίνδυνη τη φάση του 20ου λεπτού, όταν ο Αγγελακάς, έπιασε δυνατό πλασέ σε τετ α τετ, που ανάγκασε τον Τριάντη του Χρυσού, να δείξει κι αυτός την κλάση του και να αποκρούσει την μπάλα σε κόρνερ.
Το παιχνίδι συνέχισε να είναι συναρπαστικό με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω, τις δυο ομάδες να προσπαθούν να πετύχουν κάτι καλό εκμεταλλευόμενοι κυρίως τα στημένα χωρίς όμως να καταφέρνουν επικίνδυνοι.
Στο 41’ ο Καστανιώτης κάνει λάθος απόκρουση σε επιστροφή της μπάλας από αμυντικό και την στέλνει στον Κλάιντι, ο οποίος δείχνει να αιφνιδιάζεται από το απρόσμενο δώρο, καθώς λίγο έξω από την περιοχή και δεξιά κάνει αμέσως το σουτ, αλλά πολύ ψηλά άουτ.
Στο Β΄ ημίχρονο η ΑΕΧ μπήκε καλύτερα και  στο 52΄ ο Λιθαρής από δεξιά κάνει παράλληλη σέντρα στον αφύλακτο μέσα στην περιοχή, Κλάιντι, το γυριστό σουτ του οποίου αποκρούει εντυπωσιακά ο Καστανιώτης. Στο 54΄ ο Αμανατίδης πιάνει δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, που περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καστανιώτη.
Στο 56΄ όμως η εκτελεστική δεινότητα του Αγγελακά χάρισε ακόμη ένα τρίποντο καθώς έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και με ζυγισμένο  στ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Τριάντη.
Το γκολ που ήρθε στη ροή του παιχνιδιού, αφού ήταν οι γηπεδούχοι που στο σημείο αυτό του παιχνιδιού είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ανέβασε ψυχολογικά τους φιλοξενούμενους που έδειξαν για ένα 15λεπτο να ελέγχουν, έχοντας κατοχή, χωρίς όμως να καταφέρνουν να γίνουν επικίνδυνοι, αλλά και χωρίς όμως να κινδυνεύουν.
Στο τελευταίο εικοσάλεπτο(15’+5’καθυστ.) το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά, καθώς οι άμυνες κα τα μαρκαρίσματα είχαν χαλαρώσει, λόγω και της κόπωσης αλλά και των πολλών αλλαγών, το παιχνίδι άνοιξε και είχαμε πολλές ευκαιρίες και στις δυο εστίες, όμως τις περισσότερες φορές το κάτι παραπάνω των επιθετικών διευκόλυναν το έργο των αμυνόμενων.
Στο 85’ φάουλ έξω από την περιοχή και αριστερά, το εκτελεί ο Αγγελακάς όμως ο Τριάντης μπλοκάρει σταθερά.
Μοναδικό τετ α τετ στο 87’ για τον Απόλλωνα, μετά από κάθετη του Σιδηρόπουλου, ο Σταύρος Παπαδόπουλος βγαίνει στην πλάτη της άμυνας, πλασάρει τον Τριάντη, ο οποίος με εκπληκτικά ρεφλέξ αποκρούει σε κόρνερ.
Στο 92΄ ο Λιθαρής μέσα από την περιοχή και αριστερά βγάζει κοντινή σέντρα στο πρώτο δοκάρι, ο Παπώτης εν τω μεταξύ που είχε μετατραπεί σε επιθετικός πλασάρει αλλά αποκρούει εκπληκτικά ο Κατσανιώτης.
Στο 93΄ ο Λιθαρής ανέβασε την αδρεναλίνη στα κόκκινα, όταν ελίχθηκε ωραία μέσα στην περιοχή κα αριστερά, έπιασε ένα περίεργο ψηλοκρεμαστό πλασέ που κρέμασε τον Καστανιώτη, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στο ριμπάουντ οι αμυντικοί απέκρουσαν.
Το μεγάλο ντέρμπι έκλεισε με μια πολύ ωραία εικόνα, καθώς το τελικό σφύριγμα του διαιτητή  Γκουγκούδη βρήκε νικητές και ηττημένους να αποχωρούν αγκαλιασμένοι και τους φιλάθλους να τους χειροκροτούν.
Πολύ καλή η διαιτησία του Γκουγκούδη που είχε βοηθούς τους Μενέξη και Πούλιο Ι.
ΑΕ ΧΡΥΣΟΥ(Άκ. Τσιφτελίδης): Τριάντης, Μήλιος Τ., Τσιάπος, Παπώτης, Τσιόλας, Άγγος, Μήλιος Ν.(55’ Μπρινιάς), Καλλαϊτζής(83’Μπατσούλας), Κλάιντι, Αμανατίδης(74’Κελεσιάδης), Λιθαρής
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Μπ. Χρυσοστομίδης): Καστανιώτης, Λάππας, Κουτζαβασίλης, Φιλιππίδης, Χατζάκος, Ρούμπος, Μεσέρδης, Παπαδόπουλος Κ.(67’Σιδηρόπουλος), Φίλων(81’Παπαδόπουλος Στ.), Αγγελακάς, Τάκας(49’Πεχλιβανίδης)

Κατηγορία ΕΠΣΣ

AGGELAKAS 081014
(Ο Θοδωρής Αγγελακάς σε μια προσπάθεια του ανάμεσα από τον Παπώτη και το Μήλιο Ν., ήταν ο πρωταγωνιστής στο ντέρμπι του Χρυσού, καθώς με το δικό του γκολ ο Απόλλωνας Παραλιμνίου έκανε το 3Χ3).
Με 3η πάει το Παραλίμνιο, αφού πέρασε και μέσα από το Χρυσό μετά από την Αναγέννηση, κάνοντας το 3Χ3, ενώ αήττητα συνεχίζουν το Δασοχώρι και το Άνω Μητρούσι που νίκησαν καθαρά τα Άνω Πορόια και τον Πήγασο αντίστοιχα. Τέλος δεύτερη σερί νίκη για τον Χείμαρρο και μάλιστα με ανατροπή κι αυτή κόντρα στο Γεφυρούδι.
Χρυσό-Παραλίμνιο εκτενές ρεπορτάζ ΚΛΙΚ ΕΔΩ
Στο Δασοχώρι  τοπικός Διαγόρας που εντυπωσιάζει με τις μεγάλες σε σκορ νίκες, κέρδισε με 4-1 το Διγενή Άνω Ποροΐων και συνεχίζει στη 2η θέση της Επίλεκτης κατηγορίας, σε ένα παιχνίδι που ήταν ανώτερος του αντιπάλου του, καθώς ευτύχησε να προηγηθεί πολύ νωρίς στο σκορ και παρότι στο 45’ αποβλήθηκε ο Τσιατμάς αυτό δεν τον επηρέασε καθόλου αφού είχε πάρει ήδη ένα σκορ ασφαλείας με 3-0 από το πρώτο ημίχρονο. Το 1-0 πέτυχε μόλις στο 3΄ ο Παπαδόπουλος Βαλάντης, ο Καζακίδης στο 18΄πέτυχε το 2-0 και ο Γεράκης στο 34’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Οι φιλοξενούμενοι που προσπάθησαν να αντιδράσουν κατάφεραν να μειώσουν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καριπίδη σε 3-1, ενώ κέρδισαν και την αποβολή του Τσιατυμά σε 45΄. Όμως στο Β΄ ημίχρονο δεν άλλαξε τίποτα και απλά ο Καζακλίδης στο 82’ με εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 4-1 και έβαλλε το κερασάκι στην τούρτα.
Τη 2η νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε στο Άνω Μητρούσι και ο Θρακικός, που επιβλήθηκε με 3-1 του Πήγασου και κάνει παρέα στο Δασοχώρι, στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Επίλεκτης κατηγορίας. Ο Κώστας Ι. Δίγκας και ο Τόλης Δημητρανόπουλος(2) ήταν οι σκόρερ του Θρακικού, ενώ για τους φιλοξενούμενους απλά μείωσε στο 85΄ ο Σαμπανίδης.
Στο Σιδηρόκαστρο, ο Οδυσσέας Αναγέννησης, πέτυχε μεγάλη νίκη με 3-2, επί του γηπεδούχου Εθνικού,  ζευγάρωσε τις νίκες του και διατηρήθηκε στα ψηλά του βαθμολογικού πίνακα μετά από τρεις αγώνες. Αντίθετα ο γηπεδούχος Εθνικός, αγνοεί για τη 3η αγωνιστική τη νίκη και παραμένει πολύ χαμηλά. Οι Πόντιοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν με δυο γκολ του Βεζυρόπουλου(8’,20’) κα παρότι μείωσε σε 2-1(35’) ο Σερέκας με πέναλτι, ο Μπογιατζής έδωσε και πάλι αέρα δυο γκολ στους φιλοξενούμενους(45’). Στο Β΄ ημίχρονο το Σιδηρόκαστρο αν και σχετικά νωρίς(50’) μείωσε και πάλι με τον Σερέκα σε 2-1, δεν μπόρεσε να πετύχει και ένα 3ο γκολ που θα του έδινε τουλάχιστο την ισοπαλία.
Στο Χείμαρρο ο γηπεδούχος Ηρακλής πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα με ανατροπή κι αυτή, καθώς από πολύ νωρίς βρέθηκε πίσω στο σκορ, από το αξιόμαχο σύνολο του Μεγάλου Αλεξάνδρου Γεφυρουδίου. Ο Κουρμπανίδης στο 17΄ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, όμως στο Β΄ ημίχρονο οι παίκτες του Χειμάρρου με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να πετύχουν 3 γκολ(50' Θεοδωρίδης Ι., 72' Αμαραντίδης, 90'(π) Βασιλειάδης Αν. Κυρ. ) και να πάρουν το σπουδαίο τρίποντο.

3. ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ-ΓΕΦΥΡΟΥΔΙ.......................3-1
Σκόρερ: 50' Θεοδωρίδης Ι., 72' Αμαραντίδης, 90'(π) Βασιλειάδης Αν. Κυρ. - 17' Κουρμπανίδης
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Πετ.,  Πετρίδης, Τσούλκας
4. ΧΡΥΣΟ-ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟ.............................0-1
Σκόρερ: 56' Αγγελακάς
Διαιτητές: Γκουγκούδης, Μενέξης, Πούλιος Ι.
5. ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ-ΠΗΓΑΣΟΣ.....................3-1
Σκόρερ: 27' Δίγκας Ι. Κώστας , 40',70'(π) Δημητρανόπουλος Τ. - 85' Σαμπανίδης
Διαιτητές: Τρακαλιάνης, Καρασάββας, Καμπούρης
6. ΔΑΣΟΧΩΡΙ-ΑΝΩ ΠΟΡΟΪΑ........................4-1
Σκόρερ: 02' Παπαδόπουλος Βαλ., 18', 82'(π) Καζακίδης, 34' Γεράκης - 44' (π)Καρυπίδης
Διαιτητές: Φωτιάδης, Τσαουσίδης, Κύρβεης

Τετάρτη, 08 Οκτωβρίου 2014 20:10

FOOTBALL LEAGUE: TO 16-17 ENAΣ OMIΛOΣ

FL LOGO.JPG
Το 2016-17 θα έχουμε και πάλι έναν όμιλο στην Football League, αφού αυτή ήταν η απόφαση που πήρε το ΔΣ της ΕΠΑΕ κατά την σημερινή της συνεδρίαση.
Στην αρχή το Δ.Σ. της ΕΠΑΕ πήρε αποφάσεις για τις αδειοδοτήσεις των play offs και μετά για την αναδιάρθρωση του πρωταθλήματος της Football League...
Τη σταδιακή μείωση των συλλόγων που απαρτίζουν το πρωτάθλημα της Football League, ώστε η σεζόν 2016-2017 να ξεκινήσει με 20 συλλόγους και σε έναν όμιλο, αποφάσισε την Πέμπτη το Διοικητικό Συμβούλιο της Διοργανώτριας Αρχής.
Αρχικά, σε ότι έχει να κάνει με τις αδειοδοτήσεις, λήφθηκε η απόφαση για την αδειοδότηση των συλλόγων που θα λάβουν μέρος στα Play off, πριν από την έναρξή τους, ενώ τα κριτήρια θα είναι όμοια με αυτά που ισχύουν για τις ομάδες της Σούπερ Λίγκας.
Εν συνεχεία, συζητήθηκε η νέα αναδιάρθρωση του πρωταθλήματος για την περίοδο 2014-2016. Σύμφωνα με όσα αποφασίστηκαν και θα κοινοποιηθούν στην ΕΠΟ με σχετικό έγγραφο, τόσο την περίοδο 2014-2015, όσο και το 2015-2016, θα υποβιβαστούν οκτώ ομάδες στη Γ' Εθνική. Το αντίθετο δρομολόγιο θα ακολουθήσουν τέσσερις ομάδες κι έτσι θα προκύψουν οι 20 της σεζόν 2016-2017, που θα ενσωματωθούν σε έναν κοινό όμιλο...
Πηγή: mikriliga.com

Κατηγορία B' ΕΘΝΙΚΗ

KIOTZENHS KAVALAS
Ο Καβαλιώτης, Βαγγέλης Κιοτζένης,  θα σφυρίξει στην πρεμιέρα του Εθνικού στο Δημοτικό Γήπεδο σερρών την ερχόμενη Κυριακή κόντρα στον Αιγινιακό.
Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές στην 1η αγωνιστικής στον Βόρειο Όμιλο είναι το παρακάτω:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10/10 – 17:00 0TE TV