Προβολή άρθρων κατά ημερομηνία: Παρασκευή, 20 Μαρτίου 2015

RAXIM PAPAPSTERGIOY 210315
(Γιώργος Παπαστεργίου και Αλέξανδρος Ραχίμ... πανηγυρίζουν τα γκολ που λίγο πριν πέτυχαν... στην 8η σερί νίκη του Πανσερραϊκού)

Την όγδοη σερί νίκη σημείωσε ο Πανσερραϊκός κόντρα στον Άρη Ακροποτάμου και συνεχίζει με την ίδια φόρα βλέποντας πιο καθαρά το τέρμα… και το στέμμα του Πρωταθλητή. Μια νίκη δίκαιη καθώς ο Πανσερραϊκός ήταν αναμφίβολα ο κυρίαρχος του αγώνα στο μεγαλύτερό του διάστημα.
Σε έναν αγώνα που ξεκίνησε με ιδανικές καιρικές συνθήκες.
Με πάρα πολύ κόσμο στο γήπεδο, καθώς οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο ξεπερνούσαν τους χίλιους.
Ενθουσιώδεις και εκδηλωτικοί συνέβαλλαν τα μέγιστα στο να πετύχουν οι Κόκκινοι την σημαντική αυτή νίκη.
Μια νίκη που στο τέλος την πανηγύρισαν όλοι μαζί δίνοντας υπόσχεση να πανηγυρίσουν όλοι μαζί και την επόμενη νίκη στο Κοκκινόχωμα.
Ο Πανσερραϊκός έδειξε διάθεση από την αρχή του παιχνιδιού, αφού ξεκίνησε φορτσάτος, όμως και λίγο… υπερόπτης και αυτό λίγο έλειψε να το πληρώσει. Γιατί ενώ ενώ ήταν συνήθως μπροστά, εύκολα λάθη στην μεσαία γραμμή λίγο έλειψε να του στοιχίσουν στην αρχή του παιχνιδιού, καθώς οι Κίτρινοι της Καβάλας τρεις φορές βγήκαν πολύ επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις, που ευτυχώς για τον Πανσερραϊκό δεν βρήκαν στόχο.
Ο Πανσερραϊκός συνέχισε να προσπαθεί με κάθε τρόπο να φανεί επικίνδυνος χωρίς να τα καταφέρνει. Όμως η λύση ήρθε τελικά από ένα στημένο που εκτέλεσε αριστοτεχνικά ο Μουτεσίδης και με γυριστή κεφαλιά ο Παπαστεργίου έπιασε στον ύπνο την Καβαλιώτικη άμυνα και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Κωνσταντάκου.
Ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα, εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, καθώς ήρθε στην κατάλληλη στιγμή(30’). Στην κατάλληλη στιγμή, γιατί το πολύ σκληρό και ενίοτε αντιαθλητικό παιχνίδι των φιλοξενούμενων, με την ανοχή του διαιτητή Τσιμεντερίδη είχε εξαγριώσει τους συνήθως φιλήσυχους Σερραίους φιλάθλους.
Αποκορύφωμα αυτών των σκληρών και αντιαθλητικών φάουλ ήταν αυτό που έκανε στο 85ο λεπτό ο Βλάχος, μια ενέργεια που θα μπορούσε να τιμωρηθεί με κόκκινη κάρτα, αλλά ο διαιτητής αρκέστηκε στην κίτρινη.
Δεν ήταν μάλιστα λίγες οι φορές στο Α’ ημίχρονο που υπήρξε ένταση  στον αγωνιστικό χώρο.
Το «μαξιλαράκι» όμως στο σκορ με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια ο Πανσερραϊκός, είχε θετική επίδραση, καθώς τα «Λιοντάρια» βγήκαν ήρεμα και με «καθαρό» μυαλό στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που έλειπε στο πρώτο ημίχρονο, και παίζοντας μπάλα κατάφεραν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις και τελικά να πετύχουν και το 2ο το γκολ που θα «κλείδωνε» τη νίκη.
Πραγματικά ο Ραχίμ έκανε μια πολύ καλή διείσδυση από δεξιά(62’), μπήκε στην περιοχή και συγκλίνοντας προς τον άξονα έπιασε ένα αριστερό τεχνικό διαγώνιο σουτ, που είχε την κατάληξη που όλοι περίμεναν. Το βάθος της εστίας του Κωνσταντάκου παρά την προσπάθεια του γκολκίπερ του Ακροποτάμου.
Μετά το 2-0 ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, αν και οι Καβαλιώτες δεν έλεγαν αν το βάλουν κάτω και το τελικό σφύριγμα βρήκε το Δημοτικό Γήπεδο στο πόδι να πανηγυρίζει μια ακόμη νίκη του Πανσερραϊκού, την θ8η σερί,  που για ένα τουλάχιστο 24ωρο τον φέρνει στο +7, από του διώκτες του.
Ο διαιτητής του αγώνα Τσιμεντερίδης(Παπαδόπουλος-Ιωαννίδης) Κοζάνης, ανέχθηκε το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων,  ενώ χωρίς να έχει την δύσκολη φάση δεν απέφυγε και τα λάθη.

Φάσεις και γκολ όπως τις περιγράψαμε Λεπτό Προς Λεπτό.
- Ο Πανσερραϊκός μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, βρίσκεται μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα του Ακροποτάμου, στο 05' όμως σε μια ξαφνική αντεπίθεση των φιλοξενούμενων μπερδεύτηκαν Ανδρούτσος και Σιάκκας, η μπάλα κατέληξε στον Αποστολίδη, ο οποίος από πλεονεκτική θέση σούταρε όμως ο Σιάκκας γύρισε και πάνω στη γραμμή έσωσε ένα βέβαιο γκολ...

08', ξαφνική αντεπίθεση του Ακροποτάμου, ο Αποστολίδης ξεπέρασε τον Γαλακτερό και μόνος του προ του Ανδρούτσου με ψιλοκρεμαστό πλασέ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω απ' το δεξί κάθετο δοκάρι

- Πολύς κόσμος στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών, ίσως ο περισσότερος που έχει έρθει σε φετινό αγώνα του Πανσερραϊκού, καθώς οι φίλαθλοι αγγίζουν τους 1000... Ο Πανσερραϊκός προσπαθεί αλλά ο Ακροπόταμος είναι πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις...

12', φάουλ από δεξιά του Μουτεσίδη, ο Γαϊδαρτζής πιάνει κεφαλιά από πλεονεκτική θέση αλλά η μπάλα περνάει ψηλά απ' το οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας έτσι μια καλή ευκαιρία

13', αντεπίθεση του Ακροποτάμου, ο Γκεοργκίεφ πιάνει δυνατό σουτ, η μπάλα παίρνει μια περίεργη τροχιά, αλλά ευτυχώς ο Ανδρούτσος καταφέρνει να την αποκρούσει

20', ένα καλό δυνατό παιχνίδι στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών - ο Πανσερραϊκός έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, προσπαθεί να φτάσει στο γκολ αλλά και ο Άρης Ακροποτάμου αμύνεται πολύ σωστά και μάλιστα τρεις φορές βγήκε πολύ επικίνδυνα μπροστά

26', ο Γαϊδαρτζής έκανε μπάσιμο από αριστερά, έβγαλε σέντρα στον Ραχίμ, αυτός απέφυγε δύο αμυνόμενους, έπιασε σουτ απ' το σημείο του πέναλτυ, η μπάλα λίγο άουτ απ' το δεξί κάθετο δοκάρι

- Πολλή ένταση στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών, πολύ σκληρά μαρκαρίσματα από μέρους των φιλοξενούμενων που αντιμετωπίζουν με ιδιαίτερα σκληρό τρόπο τους παίκτες του Πανσερραϊκού, σε σημείο να έχουν καταφέρει να εξαγριώσουν τους συνήθως ήρεμους Σερραίους φιλάθλους

30', ΓΚΟΛ 1-0!!, ο Μουτεσίδης από αριστερά εκτέλεσε πολύ ωραίο φάουλ και ο Παπαστεργίου με γυριστή κεφαλιά μέσα απ' την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο βάθος των διχτύων του Κωνσταντάκου, γράφοντας το 1-0, ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, σε ένα Δημοτικό Γήπεδο Σερρών που η ατμόσφαιρα παραμένει τεταμένη

45', σουτ του Κωνσταντινίδη από το ημικύκλιο, η μπάλα περνάει λίγο άουτ

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

- Ξεκίνησε το Β' ημίχρονο, η ένταση φαίνεται να έμεινε στα αποδυτήρια...

- Πολύ καλά μπήκε ο Πανσερραϊκός στο Β' ημίχρονο και στο 51' σέντρα από αριστερά του Ρούτση, σκαστή κεφαλιά του Γαϊδαρτζή, μπλοκάρει ο Κωνσταντάκος

62', ΓΚΟΛ 2-0!!, ο Ραχίμ κάνει πολύ ωραίο μπάσιμο από δεξιά, συγκλίνει προς το κέντρο και με διαγώνιο σουτ μέσα απ' την περιοχή νικάει τον Κωνσταντάκο και κάνει το 2-0, ένα γκολ που ζητούσε ο Πανσερραϊκός για να έχει ένα σαφές προβάδισμα και να κλειδώσει τη νίκη

63', κεφαλιά του Κωνσταντινίδη, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ απ' το δεξί κάθετο δοκάρι

85', κοντινή σέντρα του Γαλακτερού από αριστερά, κεφαλιά ψαράκι του Γαϊδαρτζή, η μπάλα λίγο άουτ απ' το αριστερό κάθετο δοκάρι

87', ένα αχρείαστο, σκληρό και αντιαθλητικό φάουλ του Βλάχου στο Μουτεσίδη επισύρει την κίτρινη κάρτα του διαιτητή και το γιουχάρισμα της κερκίδας

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Κ. Βασιλακάκης): Ανδρούτσος, Μουτεσίδης, Γαλακτερός, Καψάλης, Σιάκκας, Ρούτσης, Περπερίδης(55' Ναουμτσέφσκι), Τσιμίκας, Παπαστεργίου(38' Τριανταφύλλου Κ.), Ραχίμ(75' Γκόγκας), Γαϊδαρτζής

ΑΡΗΣ ΑΚΡΟΠΟΤΑΜΟΥ(Άκ. Βάβαλης): Κωνσταντάκος, Ρουσλάν(76' Νέδος), Ρετσινάς, Μαυροκεφαλίδης, Σεφερίδης, Καραγιαννίδης(69' Γιόβτσας), Κωνσταντινίδης, Γκεοργκίεφ, Καμπερίδης, Βλάχος, Αποστολίδης(83' Μονιός)

Κατηγορία Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ
EPSS FASH 1
Παρακολουθήστε Λεπτό προς Λεπτό την εξέλιξη των αγώνων που διεξάγονται για τα Πρωταθλήματα της ΕΠΣ Σερρών σήμερα Σάββατο 21 Μαρτίου 2015 και ξεκινούν στις 16:00.

* Με μαύρο χρώμα σε εξέλιξη, χωρίς γκολ ...

** Τα γκολ με κόκκινο

*** Με γαλάζιο τα τελικά αποτελέσματα...

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΤΩΝ ΣΚΟΡΕΡ ΕΧΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ...

Διαιτητές: Γκουγκούδης, Καμπούρης, Πούλιος Ι.,

ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – Α’ ΟΜΙΛΟΣ - 21η Αγων.

ΧΑΡΟΠΟ-ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ...................................3-2
Σκόρερ: 60', 70', 90'(π) Αβράμης Αλ. - 30' Καρυοφύλλης, 80'(π) Παππάς Άγγ.
Διαιτητές: Κρυωνάς, Τσερκέζης, Δουλγέρης

ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – Β’ ΟΜΙΛΟΣ - 21η Αγων.

ΝΕΑ ΖΙΧΝΗ-ΜΟΝΟΒΡΥΣΗ...............................3-2
Σκόρερ: 63', 68', 90' Δράκογλου - 20' Κολοκοτρώνης, 80' Ρούμπος
Διαιτητές: Πετρίδης, Πολυζώης, Αρχοντογιάννης Γ.

(Κοίμηση)ΚΕΣΣΑΝΗ-ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ....................0-4
Σκόρερ: 45'+ Δημητρίου, 49' Χαλκίδης Π., 60' Γρούλιος, 75' Ζυγκερίδης Γ.

(Ηλιοκ)ΝΕΑ ΜΠΑΦΡΑ-ΠΑΛΑΙΟΚΩΜΗ...............2-4
Σκόρερ: 26' Ραμπότας, 86' ... - 32' Καρίπογλου, 53' Κωνσταντινίδης, 60' Μελίτος Θ., 90' Γκιόκα
ΜΑΥΡΟΛΟΦΟΣ-ΚΡΗΝΙΔΑ................................6-0
Σκόρερ: 10' Γκαρακλίδης Σ., 30', 55' Μούρας, 45' Κάργας Παν., 67' Κάργας Ι., 88' Ησαΐογλου
Διαιτητές: Μπάτσιος, Τρανούδης, Παπαδόπουλος Δ.

PANSERAKROPOTAMOS 200315
Τη νίκη θέλει ο Πανσερραϊκός κόντρα στον Άρη Ακροποτάμου αύριο το απόγευμα στις 16:00, στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών, για να κάνει το 8Χ8 και να πλησιάσει ακόμη πιο κοντά στο στόχο του.
Ένας στόχος που δεν είναι  άλλος από την ανάδειξή του ως Πρωταθλητή.
Στην προσπάθειά του αυτή θέλει συμπαραστάτη τον 12ο παίκτη.
Τους φιλάθλους που πρέπει να δώσουν βροντερό παρόν στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών.
Να βοηθήσουν τα Λιοντάρια να πετύχουν μια ακόμη νίκη, αλλά και να τα χειροκροτήσουν για όλα αυτά που έχουν πετύχει ως τώρα. Βέβαια για τη νίκη στο αυριανό παιχνίδι ο Πανσερραϊκός έχει και ένα ακόμη κίνητρο. Θέλει να πάρει τη ρεβάνς της μοναδικής φετινής του ήττας, αφού στον Ακροπόταμο υποχρεώθηκε σε ήττα με 2-0, από τον τοπικό Άρη.
Ο Κώστας Βασιλακάκης αντιμετωπίζει δυο προβλήματα, καθώς ο Γιάννης Βοσκόπουλος είναι τιμωρημένος, ενώ τραυματίας είναι ο Εγκούτου Ολίσε. Έτσι την αποστολή για το αυριανό παιχνίδι απαρτίζουν οι:
Ανδρούτσος, Μουτεσίδης, Γαλακτερός, Περπερίδης, Καψάλης, Σιάκκας, Τσιμίκας, Ρούτσης, Παπαστεργίου, Ναουμτσέφσκι, Γαϊδαρτζής, Παλιούρας, Μπονέρης, Τσουκαλάς, Ραχίμ, Τριανταφύλλου Κ., Τριανταφύλλου Δ., Κασμερίδης, Γκόγκας, Μπαντάκ.

ΑΡΗΣ ΑΚΡΟΠΟΤΑΜΟΥ – ΑΚΗ ΒΑΒΑΛΗΣ

Ο Άρης Ακροποτάμου έρχεται στις Σέρρες με μια σημαντική απουσία, καθώς ο προπονητής των κιτρίνων, Άκης Βάβαλης, δεν θα έχει στην διάθεσή του τον έμπειρο Ζωγραφάκη, ενώ για την ερχόμενη Τετάρτη 25/3 έχει ορισθεί από την ΕΠΟ, το σημαντικό παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής με το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος.

FC SERRES LOGO b
Ανακοίνωση εξέδωσε η ΠΑΕ Σέρρες μετά την αθώωσή της από την Πρωτοβάθμια Πειθαρχική Επιτροπή της Ε.Π.Α.Ε. με την οποία δηλώνουν ότι όχι μόνο είναι μακριά από τα παθογενή συμπτώματα που ταλανίζουν το δύσμοιρο Ελληνικό ποδόσφαιρο, αλλά είναι και αρωγοί στην προσπάθεια αυτών που θέλουν να τα θεραπεύσουν.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

H Π.Α.Ε. Σέρρες (πρώην Π.Α.Ε. Εθνικός Γαζώρου) ενημερώνει ότι με την υπ’ αριθμ. 157/19-3-2015 απόφαση της Πρωτοβάθμιας Πειθαρχικής Επιτροπής της Ε.Π.Α.Ε. απαλλάχθηκε από την εις βάρος της πειθαρχικής κατηγορίας επί παραβάσει των άρθρων 1,2,3,4,5,6,20,21Β και 22 του Πειθαρχικού κώδικα της Ε.Π.Ο.

Η Π.Α.Ε. Σέρρες με την έως τώρα πορεία της στα ποδοσφαιρικά δρώμενα έχει αποδείξει ότι είναι μακριά από οποιαδήποτε παθογενή συμπτώματα του Ελληνικού ποδοσφαίρου και αποτελεί αρωγό αυτών που θέλουν να τα θεραπεύσουν.