Προβολή άρθρων κατά ημερομηνία: Κυριακή, 17 Μάρτιος 2019
Με γκολ του Δημήτρη Γκούρτσα, ο Πανσερραϊκός επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα κερδίζοντας με 1-0 τον Ορφέα Ξάνθης και παρέμεινε έτσι «ζωντανός» στο κυνήγι της 3ης θέσης.

Οι Σερραίοι υπερείχαν μέχρι και την επίτευξη του γκολ η οποία ήρθε με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ δόθηκε η ευκαιρία σε αρκετούς νεαρούς παίκτες που δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα, να δείξουν μέρος των ικανοτήτων τους.
Στο Σε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός ήταν αυτός που είχε την κατοχή της μπάλας και αφού απείλησε με τον Γκούρτσα στο 5’, στη συνέχεια έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο 32’ να ανοίξει το σκορ με πέναλτι που κέρδισε ο Γκούρτσας σε ανατροπή του από τον Μακράκη, χωρίς ωστόσο να το αξιοποιήσει αφού την εκτέλεσή του μπλόκαρε ο Ρούφος.

Ιδανικό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο για τους «Κόκκινους», καθώς στο 47’ ο Γκούρτσας μετά από πάσα που δέχθηκε από τον Πέτρου με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι του Ορφέα πήραν μέτρα και σε αρκετές περιπτώσεις έκαναν αισθητή την παρουσία τους στην εστία του Γιαννακίδη με κορυφαίες στιγμές:
Στο 64’ όταν ο Τορομανίδης με εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα μέσα στην περιοχή την οποία δεν κατάφερε να βρει κάποιος, αυτή χτύπησε στο έδαφος και στη συνέχεια ανάγκασε τον Γιαννακίδη σε εντυπωσιακή απόκρουση,
Στο 82’ το σουτ του Χαλήλ από πλάγια θέση έφυγε ψηλά άουτ, αλλά και η φάση του 90+4’ με τον Καραγκιόζη να εκτελεί φάουλ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής, να δίνει ύψος στη μπάλα και αφού τη βρήκε ο Γιαννακίδης στη συνέχεια αυτή χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.

Διαιτητής: Μπούτσικος(Μακεδονίας)
Βοηθοί: Ανδρέου, Μαδίτσης(Μακεδονίας)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Ηλ. Εγγονίδης): Γιαννακίδης, Μπάρδας, Αποστολόπουλος, Πολύζος, Κούτλας, Σαρέγκος(54’ Μπίλης) Πέτρου(83’ Ζώβληκας), Ζιώγας, Παπαβασιλείου, Γκούρτσας, Ομπόσου(88’ Παπαδόπουλος)
ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ(Χ. Χατζημεστής): Ρούφος, Τζαμπάς(71’ Καραγκιόζης), Καρκατσάνης, Χασάνογλου, Μακράκης, Μαυρόπουλος, Χαλήλ, Τορομανίδης, Χιντ(46’ Μπουντακίδης), Σουκρήογλου, Πασχαλάκης

Κατηγορία Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ
Ισοπαλία ανατροπών στην Χρυσούπολη, σε ένα παιχνίδι που δεν προσφέρονταν για καρδιακούς, καθώς μπορεί ο Απόλλωνας να απέδρασε την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή(95’) με τον πόντο της ισοπαλίας, που τον εδραιώνει στην 3η θέση, όμως τους πόντους που έχασε ο Νέστος από την διαφαινόμενη νίκη, τον γκρέμισαν από την κορυφή, εκεί όμως που στρογγυλοκάθισε η Καβάλα που πήρε το τρίποντο μέσα στο Οφρύνιο κόντρα στον γηπεδούχο Αετό.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους αφού από νωρίς φάνηκε να διώχνουν από πάνω τους το άγχος κερδίζοντας στο 6ο λεπτό πέναλτι σε ένα μαρκάρισμα του Δ. Τριανταφύλλου μέσα στην μεγάλη περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ν. Μελισσόπουλος ο οποίος δεν λάθεψε ανοίγοντας το σκορ.
Στο 13ο λεπτό ο Κ. Τριανταφύλλου απείλησε για πρώτη φορά για λογαριασμό του Απόλλωνα, με σουτ από τα 30 μέτρα που ανησύχησε τον Αθανασίου.
Στο 18ο λεπτό ήταν σειρά του Μουτεσίδη να ρίξει προειδοποιητική βολή, όταν μετά από φάουλ του Τσαούση, έπιασε τη κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.
Στο 20ο λεπτό ενέργεια από τον Λιάρα στα δεξιά ο Κούντου με προβολή έστειλε την μπάλα κόρνερ. Από την εκτέλεση κόρνερ του Τσαούση, ο Μουτεσίδης αυτή τη φορά τιμώρησε τους γηπεδούχους, ισοφαρίζοντας σε 1-1 δείχνοντας ότι πήγε για να διεκδικήσει την νίκη.
Στο 23ο λεπτό ήταν η σειρά του Νέστου να σημαδέψει το οριζόντιο δοκάρι, μετά από εκτέλεση φάουλ. Στο 26ο λεπτό ο Κ. Τριανταφύλλου σε εκτέλεση φάουλ αναγκάζει τον Αθανασίου σε ωραία επέμβαση με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.
Στο 29ο λεπτό ο Μαϊδανός μετά από ωραία ομαδική συνεργασία από την δεξιά πλευρά βγήκε απέναντι από τον Γουναρίδη με τον έμπειρο τερματοφύλακα να τον σταματάει και να διώχνει την μπάλα κόρνερ. Αυτή ήταν και η πιο μεγάλη ευκαιρία του Νέστου στο παιχνίδι.
Στο 35ο λεπτό θα γίνει αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα, με τον Ντιαλό να τραυματίζεται και τον Β. Καρυοφύλλη να τον αντικαθιστά. Με την αλλαγή αυτή ο Μουτεσίδης πέρασε στην αριστερή πλευρά της επίθεσης.
Στο 40ο λεπτό σημειώθηκε η τελευταία αξιοσημείωτη φάση του 1ο ημιχρόνου, με τον Κούντου να κάνει σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή, που κατέληξε άουτ.
Το 2ο ημίχρονο βρήκε τον Νέστο να πιέζει από την αρχή για να πάρει το προβάδισμα, χωρίς ωστόσο να βρίσκει τους κατάλληλους χώρους για να το κάνει.
Απείλησε στο 47ο λεπτό με τον Α. Μελισσόπουλο με σουτ που κατέληξε άουτ. Στο 54ο λεπτό ακυρώθηκε σωστά, ως οφσάιντ γκολ του Μπέλιτς. Στο 65ο λεπτό ο Παρουτσής που πέρασε αλλαγή, μετά από σέντρα βρέθηκε σε καλή θέση αλλά ο Δ. Τριανταφύλλου έκοψε την πορεία της μπάλας προς την εστία.
Στα τελευταία 20 λεπτά ο Νέστος άλλαξε την διάταξή του σε 3-5-2 απειλώντας πλέον με μακρινές μπαλιές και στατικές φάσεις, προσπαθώντας να εκμεταλλευθούν τα ψηλά και δυνατά κορμιά που διαθέτουν. Ο Απόλλωνας οπισθοχώρησε αρκετά δίνοντας πλέον πολύ χώρο στους γηπεδούχους. Ο Α. Μελισσόπουλος είχε δοκάρι σε μακρινό σουτ ενώ λίγο πριν σουτ του Νικλητσιώτη κατέληξε αρκετά άουτ.
Ο Απόλλων είχε την ευκαιρία να απειλήσει σε αντεπίθεση αλλά η παράλληλη μπαλιά του Β Καρυοφύλλη δεν βρήκε ποτέ τον Ζυγκερίδη που ήταν έτοιμος να πλασάρει.
Έτσι μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο του παιχνιδιού, με το Νέστο να συνεχίζει το παιχνίδι τον μακρινών μπαλιών, περιμένοντας το λάθος από τους φιλοξενούμενους. Σε μια τέτοια μπαλιά στο 87ο λεπτό οι αμυντικοί δεν έδιωξαν μακριά δίνοντας την ευκαιρία στους παίκτες του Νέστου να ξαναβγάλουν σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Μπέλιτς που με ωραίο σουτ νίκησε τον Γουναρίδη κάνοντας το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Σε αυτό το σημείο φάνηκε ο αγώνας να τελειώνει αλλά η επιμονή του Γ. Καρυοφύλλη σε μια χαμένη φάση απέφερε το κόρνερ για τον Απόλλωνα στις καθυστερήσεις. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κ. Τριανταφύλλου, και ο προωθημένος Γουναρίδης από κοντά πλάσαρε εύστοχα, κάνοντας τους φιλάθλους του Απόλλωνα που βρέθηκαν στο γήπεδο να πανηγυρίσουν την ισοφάριση.

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ(Κυρ. Κετσιεμενίδης): Αθανασίου, Μαϊδανός, Αρετάς, Παπαδόπουλος, Μκρτσιάν, Κούντου, Ορφανίδης, Ν. Μελισσόπουλος, Μπέλιτς, Νικλητσιώτης, Α. Μελισσόπουλος.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Π. Δημητρίου): Γουναρίδης, Δ.Τριανταφύλλου. Τσαούσης, Μερεσιώτης, Κουτζαβασίλης, Κ.Τριανταφύλλου, Νικολαίδης(86’ Δέντσας), Ντιαλό(35’ Β. Καρυοφύλλης), Λιάρας, Ζυγκερίδης(90’ Γ. Καρυοφύλλης), Μουτεσίδης(80’ Σιψής).

Ολοκληρώθηκε σήμερα η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Επίλεκτης κατηγορίας και οι ομάδες πλέον βρίσκονται στην αφετηρία για τα Play Off και τα Play Out.
Διαδικασία που θα αναδείξει τον Πρωταθλητή Σερρών 2019, αλλά και τις ομάδες που θα αποχαιρετήσουν την Ελίτ του Σερραϊκού ποδοσφαίρου και θα επιστρέψουν στην Ανώτερη κατηγορία.
Δεν υπήρξαν αλλαγές στην βαθμολογική κατάταξη στην τελευταία αγωνιστική, καθώς οι εξάδες πρώτη και δεύτερη είχαν κλειδώσει από την προτελευταία αγωνιστική.
Αναλυτικά η βαθμολογική κατάταξη των ομάδων πριν την εκκίνηση για τα
Play Off και τα Play Out που ξεκινούν το ερχόμενο Σαββατοκύριακο 23 και 24 Μαρτίου 2019.

Κατηγορία ΕΠΣΣ
Ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας(Α’ όμιλος) και οι ομάδες οδηγούνται στα μπαράζ για να κερδίσουν μέσα από την διαδικασία οι δυο πρώτες ομάδες τα δυο εισιτήρια ανόδου που αντιστοιχούν στον όμιλο. Μια διαδικασία καινούργια για το Σερραϊκό ποδόσφαιρο αφού εφαρμόζεται για πρώτη φορά.
Τα ιδιαίτερα αυτά Play Off θα ολοκληρωθούν σε 9 αγωνιστικές, αφού οι ομάδες θα συναντηθούν από μία φορά μεταξύ τους, δηλαδή θα δώσουν 8 παιχνίδια και θα έχουν ένα ρεπό.
Το πλεονέκτημα που παίρνουν οι 4 πρώτες ομάδες από την κανονική διάρκεια είναι τα 5 εντός έδρας παιχνίδια και 3 εκτός έδρας που θα δώσουν. Πιο συγκεκριμένα οι οµάδες που βρίσκονται στις θέσεις ένα έως τέσσερα (1η- 4η) σε κάθε όµιλο θα δώσουν πέντε (5) εντός έδρας αγώνες. Η οµάδα που βρίσκεται στην θέση πέντε (5η) θα δώσει τέσσερις (4)εντός έδρας αγώνες και οι οµάδες που βρίσκονται στις θέσεις έξι έως εννέα (6η– 9η) θα δώσουν τρεις (3) εντός έδρας αγώνες.

Βάσει του πίνακα που σας παραθέτουμε παρακάτω το συνολικό πρόγραμμα διαμορφώνεται ως εξής:

2 EPSS PROGRAMMA

Αναλυτικά η προκήρυξη της ΕΠΣΣ που αφορά την Β’ κατηγορία.

Β΄ Κατηγορία Περιόδου 2018-2019
Το πρωτάθληµα της κατηγορίας αυτής την περίοδο 2018-2019 διεξάγεται σε δύο (2) οµίλους των εννιά (9) οµάδων . [Σύνολο (18)]
Αφού οριστικοποιηθεί η κατάταξη των οµάδων σε κάθε όµιλο σύµφωνα µε τις διατάξεις του ΚΑΠ, εν συνεχεία γίνεται η οριστική ενιαία κατάταξη από την 1η  µέχρι την 18η  θέση ως εξής:
Μετά την ολοκλήρωση των αγώνων και στους δύο οµίλους, θα υπάρξει και τρίτος γύρος µεταξύ των οµάδων µε την υπάρχουσα βαθµολογία σε κάθε όµιλο, µε την έδρα να καθορίζεται βάση της βαθµολογικής θέσης των οµάδων.
Οι οµάδες που βρίσκονται στις θέσεις ένα έως τέσσερα (1η- 4η) σε κάθε όµιλο θα δώσουν πέντε (5) εντός έδρας αγώνες. Η οµάδα που βρίσκεται στην θέση πέντε (5η) θα δώσει τέσσερις (4)εντός έδρας αγώνες και οι οµάδες που βρίσκονται στις θέσεις έξι έως εννέα (6η– 9η) θα δώσουν τρεις (3) εντός έδρας αγώνες.
Συγκεκριµένα:
1.- Η οµάδα που βρίσκεται στην πρώτη θέση (1η) θα αντιµετωπίσει εντός έδρας τις οµάδες που βρίσκονται στις θέσεις δύο έως έξι (2η-6η θέση).
2. - Η οµάδα που βρίσκεται στη δεύτερη θέση (2η) θα αντιµετωπίσει εντός έδρας τις οµάδες που βρίσκονται στις θέσεις τρία ως επτά (3η-7η θέση).
3. - Η οµάδα που βρίσκεται στην τρίτη θέση (3η) θα αντιµετωπίσει εντός έδρας τις οµάδες που βρίσκονται στις θέσεις τέσσερα έως οχτώ (4η-8η θέση).
4. - Η οµάδα που βρίσκεται στην τέταρτη θέση (4η) θα αντιµετωπίσει εντός έδρας τις οµάδες που βρίσκονται στις θέσεις πέντε έως εννέα (5η-9η θέση).
5. - Η οµάδα που βρίσκεται στην πέµπτη θέση (5η) θα αντιµετωπίσει εντός έδρας τις οµάδες που βρίσκονται στις θέσεις έξι έως εννέα (6η-9ηθέση).
6. - Η οµάδα που βρίσκεται στην έκτη θέση (6η) θα αντιµετωπίσει εντός έδρας τις οµάδεςπου βρίσκονται στις θέσεις επτά έως εννέα (7η-9ηθέση).
7. - Η οµάδα που βρίσκεται στην έβδοµη θέση (7η) θα αντιµετωπίσει εντός έδρας τις οµάδεςπου βρίσκονται στις θέσεις οχτώ, εννέα και ένα (8η-9η-1η).
8. - Η οµάδα που βρίσκεται στην όγδοη θέση (8η) θα αντιµετωπίσει εντός έδρας τις οµάδες που βρίσκονται στις θέσεις εννέα, ένα και δύο (9η-1η-2η).
9. – Η οµάδα που βρίσκεται στην ένατη θέση (9η) θα αντιµετωπίσει εντός έδρας τις οµάδες που βρίσκονται στις θέσεις ένα έως τρία (1η-3η).
Στη φάση αυτή όλα τα έσοδα και τα έξοδα του αγώνα ανήκουν στη γηπεδούχο οµάδα.

Ο Πανσερραϊκός συνέχισε τη φετινή ξέφρενη νικηφόρα πορεία του στα γήπεδα της Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ. και με το εκπληκτικό ρεκόρ 19-1 νικών ως τώρα κλείδωσε και μαθηματικά την πρώτη θέση στον όμιλο του πετυχαίνοντας πανάξια τον πρωταρχικό του στόχο στο φετινό Πρωτάθλημα δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής του διάρκειας.
Μόλις τρεις μέρες μετά την καθαρή του νίκη-πρόκριση στην Κομοτηνή επί της τοπικής ΑΕΚ στον ημιτελικό του Κυπέλου (56-85), η ομάδα του Φώτη Κοκολιού πέρασε με πατημένο το γκάζι και από τη Δράμα κερδίζοντας αυτή τη φορά τη νεανική και  αξιόμαχη ομάδα των Τιτάνων.
Τα «λιοντάρια» ξεκίνησαν τον αγώνα όχι μόνο με τον αέρα του φαβορί, αλλά με σοβαρότητα και συγκέντρωση χτίζοντας στο σκορ μια διαφορά 15 πόντων από την πρώτη περίοδο (7-22). Οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν στη συνέχεια κλείνοντας την ψαλίδα του σκορ με το τέλος του ημιχρόνου (27-38). Στην επανάληψη όμως γρήγορα ξεκαθάρισε ποια ομάδα θα πάρει το ροζ φύλλο του αγώνα, αφού με το πέρας της τρίτης περιόδου η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (38-60) δίνοντας στη συνέχεια διαδικαστικό χαρακτήρα στην αναμέτρηση.

Δεκάλεπτα: 7-22 ,27-38, 38-60, 54-87

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ(Κοκολιός): Αποστολίδης 4, Ιωσηφίδης, Κιρκινέζης 2, Παρχαρίδης 7(1), Πεχλιβάνης 19(5), Πεχλιβάνος, Τράκας 12,  Σταματόπουλος 4,  Συμεωνίδης 15, Φραγκούλης 13(1),  Χατζηστεφάνου 11(1).

MVP:  Πεχλιβάνης  Κώστας

Αξιοσημείωτα από την αναμέτρηση:

- Οι Δραμινοί φίλαθλοι συζητούσαν με θαυμασμό στην κερκίδα για το βάθος και την ποιότητα του φετινού ρόστερ της Σερραϊκής ομάδας, η οποία έδειχνε υπερπλήρης παρά της απουσίες των Γεωργιανού (τραυματισμός), Τσανάκα και Χορτομάρη (επαγγελματικοί λόγοι), Χατζηανδρέου (στράτευση) και Καρασαββίδη (αποχώρηση).
- Εξαιτίας αλλαγής στην ώρα του αγώνα ο Ηλίας Τράκας ταξίδεψε ιδιωτικά στη γειτονική πόλη με τον έφορο της ομάδα Σταύρο Μπεντούλη για να αγωνιστεί έστω στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα.
- Χορηγοί της αναμέτρησης ήταν το «Κέντρο Δια Βίου Μάθησης 2 Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας», τα «Αγροεφόδια Παπαπαναγιώτου», η εταιρεία επεξεργασίας και εμπορίας κρέατος «Meet the Meat» και το μαγειρείο «Δέλεαρ».